یکشنبه 31 تیر 1397 05:28:31

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 44054

تاریخ انتشار : 07/09/1395 - 11:33

اقتصاد مقاومتی و آفتی به‌نام «وام»/ تسهیلات بانکی باید تسهیل شوند

در سال 95 كه سياست‌های كلی اقتصاد مقاومتی از جانب رهبر انقلاب بيان شده و تسهيلاتی هم در اين راستا برای كارآفرينان و جوانان جويای كار از سوی برخی نهادها مهيا است؛ متاسفانه سنگ‌اندازی‌های برخی از مسئولان به يک مشكل اساسی تبديل شده است.

اقتصاد مقاومتی و آفتی به‌نام «وام»/ تسهیلات بانکی باید تسهیل شوند

به گزارش سوادکوه آنلاین،با نام‌گذاری شعار سال 95 از سوی رهبر انقلاب که به نام "اقتصاد مقاومتی"، اقدام و عمل مزین شده است، ضمن ابلاغ سیاست‌های کلی این سیاست ملی از جانب ایشان، همه مسئولین موظف به بکارگیری و بهره‌مندی از ظرفیت‌های منطقه‌ای شدند. 


شکوفایی استعدادهای بومی هدف اول اقتصاد مقاومتی

این درحالی است که هر مسئولی می‌بایست برای استفاده از ظرفیت‌های بالقوه مناطق خود اقدامی شایسته در راستای احیای این سیاست ملی انجام دهد.

یکی از ظرفیت‌های بالقوه کشورمان جوانان و پشتکاری نیروهای نخبه و زبده و همچنین متعهد است که در وهله اول یاری رساندن به این نیروی کاربلد می‌بایست از سوی مسئولین امر صورت گیرد.

نهادها و دستگاه‌های اجرایی که به نوعی دبیر و یا متولی اصلی اجرایی ساختن شعار سال هستند، می بایست برای هرچه سریع‌تر احیا کردن اقتصاد مقاومتی با برگزاری جلسات و نشست‌های کارگروه‌های اقتصاد مقاومتی، راه و چاه را برای متقاضیان این عرصه مشقت‌بار اما روشن نشان دهند.

با همیاری مسئولین می‌توان بخش عظیمی از اقدامات مربوط به اجرایی ساختن اقتصاد مقاومتی را انجام داد؛ ولی بخش دیگری که نیازمند پیگیری‌ها و تلاش‌های مستمر متقاضیان فعالیت در عرصه اقتصاد مقاومتی است؛ حمایت‌های مادی و معنوی دولت و دوستان و آشنایان می‌باشد که لازم است با همدلی، نیازهای رسیدن به کمال را که همانا رهایی از تهدید و تحریم است فراهم سازیم.

وام، موتور محرک تولید

اما در این میان برخی از جوانان و فعالان ماه‌ها در پی اخذ وامهای اقتصاد مقاومتی از سوی بانک‌های عامل هستند که متاسفانه تاکنون نتوانسته‌اند وام خود را به علت نیافتن ضامن و سنگ اندازی‌های مسئولین و ...، اخذ کنند.

در این شرایط بحرانی (اقتصادی) کشور، که معیشت دردآور مردم بوضوح قابل لمس است، اخذ وام و پرداخت اقساط آن برای اقشار مختلف مردمی سخت و دشوار است؛ اما موضوعی که قابل تامل است این است که به جرات می‌توان گفت بیش از 80 درصد از مردم با معوقه و بدهی بانکی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در این میان هستند جوانان کارآفرین و جویای کار که متقاضی تحقق شعار اقتصاد مقاومتی هستند، اما بعضاً برخی نهادها و بانک‌های عامل سنگ‌اندازی می‌کنند، که این اقدام باعث می‌شود جوانان فرهیخته را در پیچ و خم تسهیلات اقتصادی گیج و منگ کنند.


تسهیلات بانکی دست به یقه "ضامن"ها

برخی‌ها هم با انجام دادن مراحل بانکی در گیرودار ضامن است؛ متاسفانه یافتن ضامن کارمندی و بازاری در این وضعیت اسفبار اقتصادی به یک امری تقریباً محال تبدیل شده است.

شرایط سخت برخی بانک‌ها در این وضعیت اسفبار معیشت مردمی که در حد انتظار هم است، باعث شده بیش از 70 درصد متقاضیان تسهیلات اقتصاد مقاومتی، با وجود اینکه مبالغی را هم در پی دوندگی‌ها برای اخذ وام هزینه کرده‌اند، منصرف شوند و بدنامی و عهدشکنی مسئولین امر و بانک‌های عامل را در اذهان عمومی مطرح سازند.

همه درگیر معضلی بهنام "ضامن"

این روزها کارمندان یا معوقه بانکی دارند، یا ضامن دوستان و آشنایان هستند، یا چک برگشتی دارند، کسری حقوق به آنها تعلق نمی‌گیرد یا به هر دلیلی شخص متقاضی از استعلام بانکی رد می‌شود.

به جرات می‌توان گفت معضل اصلی عدم احیای شعار اقتصاد مقاومتی، کم‌کاری برخی از مسئولین و سخت‌گیری بانک‌های عامل است؛ بانک‌های عامل می‌توانند برای تحقق شعار سال از موارد و عوامل دیگری برای ضامن قرار دادن شخص وام گیرنده استفاده کنند؛ ضامن بازاری، سند ملک، ضامن کشاورزی که سند زمین زراعی دارد، اخذ چک و سفته از ضامن و خود وام گیرنده و دهها مواردی که بی شک اگر بانک‌های عامل بخواهند می‌توانند آن را عملی سازند.

مسئولان بانک اگر بخواهند می توانند

مسئولین امر و بانک‌های عامل که می‌بایست در تشکیل کارگروهای اقتصاد مقاومتی گره‌گشای این عوامل باشند، فعلاً نسبت به اشتغال جوانان منطقه بی‌تفاوت بوده و در پی این بی اعتنایی، روند حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی کند و دچار اختلال شده است.

بدون تردید، تسهیلات بانکی از عوامل مهم رشد و توسعه مشاغل خانگی و تولید براساس نیازهای بومی هر منطقه و شکوفاشدن تولید و فعالان مولد است و نباید از این ظرفیت محرک در هیچ منطقه‌ای بویژه مازندران غفلت کرد.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : اقتصاد مقاومتی و آفتی به‌نام «وام»/ تسهیلات بانکی باید تسهیل شوند

اقتصاد مقاومتی و آفتی به‌نام «وام»/ تسهیلات بانکی باید تسهیل شوند