سه شنبه 29 خرداد 1397 13:16:37

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 44025

تاریخ انتشار : 06/09/1395 - 18:06

واکنشهای جهانی به درگذشت کاسترو

درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا با واکنش رهبران کشورهای مختلف جهان مواجه شده است.

به گزارش سوادکوه آنلاین،به دنبال درگذشت رهبر فقید کوبا، فوت فیدل کاسترو به اصلی ترین خبر امروز رسانه های جهان تبدیل شده است.


در حالی که برخی نمایندگان کنگره آمریکا در واکنشی زننده، درباره درگذشت رهبر فقید کوبا ابراز شادمانی کردند(+)، مقامات کشورهای مختلف به فیدل کاسترو ادای احترام کردند.

روسای جمهور کشورهای آمریکایی جزو اولین کشورهایی بودند که به خبر درگذشت فیدل کاسترو واکنش نشان دادند.

رئیس جمهور ونزوئلا ضمن ابراز تسلیت به رائول کاسترو و مردم کوبا خطاب به کشورهای مختلف تصریح کرد: «به همه انقلابیهای جهان میگویم که ما باید میراث او و تاکید او بر استقلال، سوسیالیسم و موطنمان را ادامه دهیم».

نیکلاس مادورو افزود: «او(کاسترو) به مردمان جهان نشان داد که راهی برای شان و منزلت وجود دارد. او با تاکید بر اصول بولیواری، تاریخ ساز شد».

«رافائل کورئا» رئیس جمهور اکوادور ضمن تسلیت گفتن درگذشت کاسترو گفت: «کوبا زنده باد. آمریکای لاتین زنده باد».

«انریکه پنا نیتو» رئیس جمهور مکزیک گفت: «من بابت درگذشت رهبر انقلاب کوبا و مرجع سمبلیک قرن بیستم سوگوارم. فیدل کاسترو دوست مکزیک بود».

نارندرا مودی نخست وزیر هند هم به خبر فوت کاسترو واکنش نشان داد و این خبر را «تاسف بار» خواند.

این مقام هندی تصریح کرد: «من عمیقترین همدردی خود را به دولت و مردم کوبا اعلام میکنم. فیدل کاسترو یکی از سمبلیکترین شخصیتهای قرن بیستم بود».

در کشور همسایه و البته دشمن هند، هم یک سیاستمدار پاکستانی به خبر درگذشت کاسترو واکنش نشان داده است.

«عمران خان» رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان ضمن ابراز تسلیت و اعلام همدردی بابت فوت کاسترو گفت که او «کشورش را از همه بقایای لیبرالیسم نجات داد».

«میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی ضمن تسلیت گفتن درگذشت کاسترو، او را به خاطر تقویت و بهبود کوبا علی رغم محاصره شدید آمریکا، ستایش کرد.

سخنگوی کرملین خبر داده که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به رائول کاسترو پیام تسلیت ارسال کرده است.

آقای پوتین، فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا را «نماد و سمبل یک دوره» خوانده و او را تحسین کرده است.

او تاکید کرد که یاد و خاطره فیدل کاسترو برای همیشه در قلب مردم روسیه باقی می ماند.

 رئیس جمهور فرانسه هم فوت فیدل کاسترو به رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا، خانواده او و مردم کوبا را تسلیت گفت.

در بیانیه فرانسوا اولاند البته کاسترو، «تجسمی» از امیدها و ناامیدیهای انقلاب کوبا خوانده شده و تصریح شده است: «او یک شخصیت متعلق به دوره جنگ سرد بود دوره ای که به سقوط اتحاد شوروی انجامید».

«جاکوب زوما» رئیس جمهور آفریقای جنوبی در پیامی ضمن تسلیت گفتن فوت فیدل کاسترو تاکید کرد که رهبر فقید کوبا در مقابله مان با رژیم آپارتاید همراه بود و الهام بخش کوباییها برای پیوستن به مقابله با آپارتاید بود.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در بیانیه به مناسبت درگذشت رهبر فقید کوبا تاکید کرده که «یاد و خاطره فیدل کاسترو برای همیشه باقی خواهد ماند».

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد: «اول از همه صمیمانه ترین تسلیت خودم را به رائول برادرش و خانواده و دوستانش ابراز میکنم».

وی تصریح کرد: «فیدل کاسترو مردی با عزم و شخصیتی تاریخی بود. او در زمانی پر از چالشها و تردیها و البته تغییرات بزرگ در کشورش فوت کرد».

موگرینی همچنین با ابراز امیدواری برای تداوم روابط و مناسبات دو جانبه، تاکید کرد که توافقنامه همکاری و مذاکرات سیاسی اتحادیه اروپا با کوبا در فصل بهار گذشته، فصلی نوین در روابط دو طرف ایجاد کرده است.

شیخ «صباح احمد جابر الصباح» امیر کویت با فرستادن پیامی برای «رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا، فوت فیدل کاسترو را تسلیت گفت.

او در این پیام برای ملت کوبا و خانواده کاسترو آرزوی صبر کرد. «نواف احمد جابر الصباح» ولیعهد و «جابر مبارک حمد الصباح» نخست‌وزیر کویت نیز پیام‌های تسلیت مشابهی برای رائول کاسترو فرستادند.

«خلیفه بن سلمان» نخست‌وزیر بحرین هم پیام تسلیتی برای رائول کاسترو فرستاد و ابراز همدردی کرد. بن سلمان در این پیام به نقش فیدل کاسترو در انقلاب و رشد کوبا و نیز مواضع حامیانه وی از قضایای عربی و دفاع از حق در سرتاسر جهان اشاره کرد.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : واکنشهای جهانی به درگذشت کاسترو

واکنشهای جهانی به درگذشت کاسترو

  • پربازدیدترین ها