جمعه 01 تیر 1397 12:11:33

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 44008

تاریخ انتشار : 06/09/1395 - 10:43

تلنگری که با مدیران کارساز نشد

در حالی قرار بود با راه‌اندازی سیستم کنترل اتوماتیک قطار احتمال بروز خطای انسانی منتفی شود که حادثه دیروز نشان داد، اظهارات وزیر راه و معاونش در خصوص ارتقای سطح ایمنی با ATC شعار بوده است.

تلنگری که با مدیران کارساز نشد

به گزارش سوادکوه آنلاین،اوایل شهریور ماه سال 93 تقریبا سه ماه پس از سانحه برخورد برخورد قطار مسافری تهران - مشهد با قطار باری در ایستگاه امروان شاهرود مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از برنامه‌ریزی برای تجهیز کل شبکه ریلی کشور به سیستم ATC خبر داده بود.


محسن پورسیدآقایی در نشستی خبری با اعلام اینکه سیستم های علائم و راه آهن در بخش هایی از راه آهن وجود ندارد، اظهار کرد: در راه آهن سیستم ATC  داریم که این سیستم به کنترل سرعت قطارها کمک می کند و اگر سرعت قطار افزایش یابد به صورت اتوماتیک سرعت قطار را کاهش می دهد.

وی تصریح کرد:  در مسیر تهران- مشهد تا آخر تابستان کار عملیاتی این سیستم آغاز می شود و منتظر پایان تست این سیستم هستیم تا به صورت عملیاتی از مهرماه از سیستم ATC بهره برداری شود. همچنین در مسیر جنوب از قم تا اهواز نیز کل سیستم را تغییر می دهیم که کار این پروژه آغاز شده است.

وی با بیان این که کل سیستم ریلی کشور به سیستم ATC مجهز می شود، تاکید کرد: امکان حرکت قطارها پشت سر هم (تراک بندی) یکی از مزیت های سیستم ATC است و به ما کمک می کند با سیستم های الکترونیکی قطار در مسیرهای 4 تا 5 کیلومتری پشت سر هم حرکت کنند که این مسئله به افزایش ظرفیت قطارها کمک فراوانی می کند.

این در حالی بود که تقریبا شش ماه پس از وعده معاون وزیر راه و شهرسازی سیستم کنترل اتوماتیک قطار  یا همان ATC مسیر ریلی تهران-مشهد با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه‌آهن و استاندار تهران راه‌اندازی شد.

یکی از اهداف راه‌اندازی این سیستم کنترل مدیریت متمرکز سرعت و فاصله قطارها و همچنین به حداقل رساندن وقوع سوانح ریلی اعلام شد. در آن زمان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران افزایش ظرفیت جابجایی بار و مسافر، ارتقای سطح ایمنی، افزایش سرعت قطارها و کاهش احتمالی برخورد قطارها ناشی از خطای انسانی، کنترل سرعت در قوس‌ها و محل‌های خطرناک، جلوگیری از تخطی راننده از سرعت مجاز، متوقف کردن قطار در نقاط تعیین شده، اعلام محدودیت‌های سرعت در هر قطعه از مسیر به راننده، اعلام مسافت مجاز جهت رعایت منحنی کاهش سرعت، نمایشگر پایین بودن سرعت راننده از حد مجاز، حذف برگه های جواز و حکم احتیاط کاغذی، ثبت و نمایش گراف حرکت قطار، امکان بررسی عملکرد لوکوموتیورانان و کنترل سرعت و تامین ایمنی در مسیر و جلوگیری از بروز سانحه به دلیل عدم توجه به چراغ، سرعت غیرمجاز، خرابی مسیر را مزایای سیستم ATC اعلام کرده بود.

سانحه دیروز برخورد دو قطار در ایستگاه هفت‌خوان (مرز بین دو شهرستان سمنان و دامغان) نشان داد که تقریبا تمام مزیت‌های اعلام شده برای سیستم کنترل اتوماتیک قطار ادعا بوده است.

کارشناسان حوزه حمل‌ونقل عوامل متعددی را در بروز چنین حوادثی موثر می‌دانند؛ ضعف مدیریت و عدم نظارت مدیران ارشد راه آهن، عدم نصب کامل سیستم ATC، عدم آموزش کابران و فقدان نظارت از سوی مجری طرح سیستم اتوماتیک کنترل قطار و همچنین عدم به کارگیری از مدیران بومی که اشراف کاملی به منطقه دارند از جمله عواملی بروز فاجعه دیروز است که صاحبنظران و کارشناسان حوزه حمل‌ونقل روی آن اتفاق نظر دارند.

خردادماه سال 93 تقریبا سه ماه پیش از وعده معاون وزیر راه و شهرسازی برای راه‌اندازی ATC مسیر ریلی تهران-مشهد یک دستگاه قطار مسافری تهران - مشهد با یک قطار باری در ایستگاه امروان شاهرود برخورد کرد.

در آن زمان مرتضی جعفری مدیرکل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن گفته بود: به نظرم تعلیق٬ برکناری و توبیخ مسئولان این حادثه تلنگری برای افرادی است که خوب به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و قطعا جامعه هم از این موضوع استقبال می‌کند.

پس از این اتفاق بود که مدیرکل منطقه شمال شرق با پذیرش قصور پرسنل تحت امر خود و به نشانه عذرخواهی از مردم از سمت خود استعفاء داد. همچنین معاون بهره برداری و ناوگان، روسای گروه سیر و حرکت و ایمنی برکنار و  سایر روسای گروه خط و ابنیه فنی، ارتباط و علائم الکتریکی و ناوگان که مسئولیت نظارتی مشترک داشتند٬ توبیخ کتبی شدند.

حال با توجه به این‌که از دیروز خطای انسانی عامل بروز سانحه اعلام شده باید منتظر استعفا، برکناری و توبیخ کارکنان راه‌آهن در محدوده ایستگاه هفت‌خوان بود. موضوعی که با توجه به ناکارآمدی نمی‌توان خیلی به آن امیدوار بود.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : تلنگری که با مدیران کارساز نشد

تلنگری که با مدیران کارساز نشد

  • پربازدیدترین ها