دوشنبه 03 اردیبهشت 1397 09:53:13

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 44004

تاریخ انتشار : 06/09/1395 - 10:35

ترکیه نگران بمباران نیروهایش در سوریه

منابعی در دفتر رجب طیب اردوغان فاش کردند که وی با ولادیمیر پوتین روز جمعه تماس تلفنی گرفته و درباره جنگ جاری در سوریه و حملاتی که به سربازان ترکیه ای شده با وی گفت وگو کرده است.

ترکیه نگران بمباران نیروهایش در سوریه

به گزارش سوادکوه آنلاین،منابعی در دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فاش کردند که وی با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود روز جمعه تماس تلفنی گرفته و درباره جنگ جاری در سوریه و حملاتی که به سربازان ترکیه ای شده با وی گفت وگو کرده است.


ارتش ترکیه روز پنج شنبه اعلام کرده بود که نیروهایش در منطقه الباب در ریف شرقی حلب مورد حمله هوایی نیروهای ارتش سوریه قرار گرفته اند که طی آن سه سرباز ترکیه ای کشته و 10 نفر دیگر زخمی شدند.

این نخستین بار است که ترکیه حکومت سوریه را متهم می کند که به نیروهایش در شمال سوریه حمله ای صورت می گیرد. نیروهای ترکیه از 24 اوت گذشته تحت عنوان "سپر فرات" وارد خاک سوریه شده اند و شهرها و مناطقی از خاک این کشور را به تصرف خود در آورده اند.

اعتقاد قاطعی وجود دارد مبنی بر این که حمله سوریه به ارتش ترکیه بدون چراغ سبز روسیه صورت نگرفته است. هدف از آن هم رساندن این پیام به حکومت ترکیه است که باب خط قرمزی است که ترکیه نباید از آن تجاوز کند.

تماس تلفنی اردوغان با پوتین این ایده را تقویت می کند. ناظران می گویند که مسکو همچنان دخالت ترکیه در شمال سوریه را نمی پذیرد و از این می ترسد که آنکارا بخواهد علیه تعهداتی که به مسکو داده است، کودتا کند.

پیش از این توافقی میان آنکارا با مسکو صورت گرفته بود که برای دخالت ترکیه در شمال سوریه محدودیت قائل شده بود که شامل منطقه الباب نیز می شد.

شهر باب موقعیت جغرافیایی بسیار مهمی برای حکومت سوریه دارد که می خواهد حلب را به طور کامل بازپس بگیرد، ورود ترکیه به این شهر که در مرز ترکیه واقع شده است به معنای ایجاد گذرگاهی امن برای آسان کردن حمایت از گروه های مسلح فعال در سوریه محسوب می شود.  

پیشروی نیروهای سپر فرات به رهبری ارتش ترکیه به سمت باب ناقوس خطر را برای حکومت سوریه و متحدش روسیه به صدا در آورده است.

اردوغان تلاش کرد با تماسی که با همتای روسی اش به عمل آورد وی را مطمئن کند که نسبت به توافق دو جانبه شان پایبند است، و تاکید کند که هیچ نیتی در این منطقه جز مبارزه با داعش و خنثی کردن نفوذ کُردی ندارد.

بر اساس منابع وابسته به ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان به رئیس جمهوری روسیه ابلاغ کرده است که آنکارا وحدت اراضی سوریه را به رسمیت می شناسد و دخالت نظامی ای که در ماه اوت انجام داده برای بیرون راندن داعش از مناطق مرزی است و این خود دلیلی بر عزم آنکارا برای مبارزه با گروه های تندرو است.

رجب طیب اردوغان در سایه تحولاتی که در روابطش با ایالات متحده به وجود آمده و همچنین افزایش تنش میان آن با اروپایی ها که روز جمعه آنها را تهدید کرد که طوفان مهاجرین را به روی آن خواهد گشود، در وضعیت سختی به سر می برد. در چنین شرایطی وی به هیچ وجه به صلاح خود نمی داند که بخواهد با روسیه وارد تنش تازه ای شود چرا که چنین کاری می تواند بر انزوای بین المللی اش بیفزاید.


منبع : دیپلماسی ایرانی
دیدگاه شما در مورد : ترکیه نگران بمباران نیروهایش در سوریه

ترکیه نگران بمباران نیروهایش در سوریه

  • پربازدیدترین ها