دوشنبه 01 مرداد 1397 16:31:08

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 43889

تاریخ انتشار : 03/09/1395 - 12:41

حمایت‌های دولتی و کاهش جمعیت روستاییان مازندران!

روستاییان و کوچ نشینان اولین نسل از بشر هستند که دست به تولید زدند و چرخه اقتصاد خانوار را با خوداتکایی و تامین نیازهای معیشتی به حرکت درآوردند.

حمایت‌های دولتی و کاهش جمعیت روستاییان مازندران!

به گزارش سوادکوه آنلاین،روستا و عشایر برای ایرانی‌ها، مظهر سخت‌کوشی، قناعت، مناعت، تولید و کم‌توقعی است.

هرگاه نام روستا و عشایر به زبان می آید، ذهن مردم به یاد کار و تلاش سحرگاهی تا نیمه شب می‌افتد. 

طبق اعلام سازمان آمار ایران از سرشماری سال 90؛ مازندران دارای130 دهستان و 3346 روستا می باشد، مردمانی که خون و خوی آن‌ها با کار، تلاش و تولید همراه است و هرگز نمی توان آن‌ها را بیکار یا فارغ از کار دید. 

متاسفانه در دهه اخیر برخلاف دیگر کشورهای پیشرفته، شاهد مهاجرت مردم و جوانان از روستا به شهر بوده‌ایم. این مهاجرت معکوس دلایلی زیادی دارد که مهم‌ترین آن نیز جست‌و جو برای شغلی به غیر از کشاورزی جوانان فارغ‌التحصیل روستایی و عشایری است. 

متاسفانه آمارها نشان می‌دهد مازندارن از استان های برتر در مهاجرت از روستا به شهر است. با اینکه در حال حاضر 95 درصد از تولیدات کشور مربوط به روستا است، به دلیل برنامه‌های غیرعلمی جمعیت روستاها کاهش پیدا کرده است.

تاکنون آمار دقیقی از مهاجرت روستاهای مازندران به دست نیامده است، اما تا چندی پیش کاهش تراکم جمعیتی روستاهای مازندارن نگرانی‌هایی را فراهم آورده بود. 

*عزم بسیج برای کاهش مهاجرت از روستا 
بسیج سازندگی با درک درست از معضل پیش رو، طرح مهاجرت معکوس به روستا را در دستورکار خود قرار داد و در این راستا تسهیلات ویژه اقتصاد مقاومتی در نظر گرفت؛ غلام رضا شریعتی در این باره بیان کرد: تمامی حمایت‌های تسهیلات اقتصاد مقاومتی بسیج سازندگی مربوط به تولید روستایی است و اگر فردی بخواهد در روستا کسب و کاری راه اندازی کند، به صورت ویژه از او حمایت خواهیم کرد.

*امکانات به اندازه کافی در روستا وجود دارد
یکی از روستاییان جاده نظامی قائمشهر نیز طی گفت و گویی با بیان اینکه امکانات به اندازه کافی در روستاها وجود دارد، اظهارکرد: متاسفانه تصور جوانان از شهر و امکانات تحصیلی موجب شد تا آن‌ها، کار در روستا را رها کنند و با آرزوی کسب و کاری بهتر راهی شهرها شوند هرچند اکثرا دوباره به روستا بازگشتند.

*روستا و عشایر درگیر چندین مشکل
اما به غیر مهاجرت مشکلات دیگری نیز پیرامون روستا و عشایر وجود دارد. متاسفانه چندی پیش رئیس اتحادیه صنعت دامپروری از برخورد نامناسب سازمان نظام دامپزشکی با مردم روستا و جلوگیری ماموران منابع طبیعی از چرای دام عشایر خبر داد و گفت: چرا جلوی چرای دام عشایر گرفته می شود و با توسعه کسب و کار دامی برخورد می شود. 

الله یار ولیزاده طی گفت و گویی بیان کرد: با توجه به ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی همچنان شاهد جلوگیری از چرای دامداران سنتی و عشایری در مازندران هستیم. آنها نمی‌توانند به صورت سابق فعالیت داشته باشند.

ولی زاده، دامداران کوچ روی مازندران را جزو دامداران عشایری دانست و خاطرنشان کرد: طبق قانون، عشایر می‌توانند حداکثر استفاده از محیط زیست را داشته باشند، حال نمی‌دانیم چرا اداره کل منابع طبیعی جلوی آنها را می گیرد.

این تولیدکننده دامی گفت: اگر به دنبال اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستیم و برای آن قانون وضع می‌کنیم، پس چرا در عمل اتفاقی رخ نمی‌دهد. تنها بخشی که تحریم نتوانست تاثیر به خصوصی داشته باشد، کشاورزی و دامداری بوده است اما از طرف دولت هیچ حمایتی نشده است.

این مسئول، دامداران سنتی و عشایری را اقشار آسیب پذیر در تولید دامی دانست و گفت: وقتی من به عنوان مسئول عالی صنفی کشوری نتوانم مشکلم را حل کنم و به مطالباتم برسم، چگونه یک دامدار سنتی و عشایری می‌تواند به مطالباتش برسد با آن که آگاهی از قانون ندارد.

*قانون باید براساس عرف روستاییان و عشایر تعریف شود
وی افزود: جلوی کسانی را به بهانه حفظ منابع طبیعی می‌گیرند که اجدادشان حافظ منابع طبیعی بوده و حالا برچسب تخریب کنندگان طبیعت به آن‌ها می‌زنند. دامداری که آنقدر به مرتع خود حساسیت دارد که نمی گذارد دامدار غیر پروانه‌دار وارد محوطه شود و همکاری شایانی با اداره منابع طبیعی دارد، چرا حق زندگی را از او می گیرند.

مدیرعامل اتحادیه صنعت دامپروری مازندران گفت: ما منکر قانون نیستیم اما سئوال این جا است که آیا نباید قانون بر مبنای عرف تنظیم شود؟

عضو هیئت مدیره صندوق ملی، تولیدکنندگان دامی را تابع قانون دانست و افزود: در وضع قانون و اجرای آن باید اخلاق رعایت شود و منافع دامداری که در صف اول اقتصاد است در نظر گرفته شود اما شاهد سنگ اندازی در مقابل تولیدکنندگان دامی هستیم.

وی، جلوگیری از چرای دام در مراتع را خلاف اقدام و عمل بیان شده از سمت رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: دامدار بدون توقع با کمترین سود و تحمیل بیشترین مشکلات، نیاز کشور به پروتئین و لبنیات را تامین می کند آیا زمانش نرسیده که قدر و منزلت این زحمتکشان بی منت را بدانیم.

نبود دهیاری معضلی مدیریتی برای مازندران
متاسفانه بنا بر اعلام مدیرکل روستایی استانداری مازندران، هزار روستا در مازندران بدون دهیاری هستند که یقینا در پیگیری مطالبات دچار مشکل خواهد شد.

مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به اینکه در سطح استان دوهزار و 946 آبادی داریم، افزود: جمعیت روستایی شامل یک میلیون و 368 هزار نفر با 411 هزار و 980 خانوار است که از این تعداد جمعیت روستایی، 688 هزار و 385 نفر مرد و 679 هزار و 617 نفر زن هستند.

وی با بیان اینکه در مازندران 746 روستای مرزی داریم، گفت: در مازندران هزار روستا بدون دهیاری و 720 روستا هم بدون شورای اسلامی هستند.

در این بین باید بررسی کرد دولت در حمایت از روستاییان چه تسهیلاتی را در نظر گرفته است. نشست چندی پیش معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور موجب شد تا موراد بررسی شده را از او پیگیری کنیم.

حمایت از برنامه های ارائه شده توسط روستائیان
سعیدرضا جندقیان معاون دهياري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور گفت : بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار شد وزارت کشور از روستائیانی که برای توسعه روستاها برنامه ارائه کنند، حمایت کند.

وی گفت : بر اساس این طرح ، وزارت کشور خدماتی شامل هماهنگی ، صدور مجوز ، تسهیلات ، جلب مشارکت بخش خصوصی و مشارکت مردمی را در این زمینه انجام می دهد.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه توسعه روستاها باید از خود روستاها شروع شود ، افزود : ما می توانیم از ظرفیت های بالقوه درونی روستاها برای توسعه همه جانبه استفاده نمائیم.

جندقیان تاکید کرد که برای رسیدن به توسعه پایدار در روستاها اول باید تفکر مردم روستاها عوض شود تا به اهداف توسعه پایدار دست یابیم.

45 درصد مردم مازندران روستا نشین هستند
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران نیز گفت : 45 درصد جمعیت استان ساکن روستاها هستند.

جان الله عبدی افزود : علاوه بر این، روستاهای مازندران 2.5 برابر جمعیت ثابتشان جمعیت شناور دارند که باید زیر ساخت های لازم در آن ها فراهم شود.

وی گفت : هم اکنون چهار هزار طرح نیمه تمام و در حال اجرا در روستاهای استان وجود دارد که امسال 800 طرح به بهره برداری می رسد.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت : اگر چه 18روستای هدف گردشگری در استان داریم، اما تمامی روستاهای مازندران ظرفیت گردشگری دارند به همین خاطر کار گروه گردشگری روستایی در استان تشکیل شده و قرار است هر روستا یک طرح اقتصادی معرفی کند که تاکنون 900 طرح اقتصادی معرفی شده است .

عبدی افزود : تاکنون 200 طرح تولیدی در زمینه مشاغل خانگی برای دریافت تسهیلات 10 تا 50 میلیون تومانی به صندوق کارآفرینی معرفی شده است.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران ادامه داد : سند توسعه روستایی استان تهیه و به فرمانداری ها و بخشداری ها ابلاغ شده است.

امید استت با طرح هایی که دولت در دستورکار خود قرار داده شاهد توسعه کمی و کیفی تولید روستاییان باشیم و بدانیم تمامی اقدام های صورت گرفته باید به سمتی برود که روستایی را در تقویت تولید تقویت کند وگرنه روستاهای ما نیز همچون شهرها تبدیل به کانون مصرف و تولید زباله خواهند شد!!!


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : حمایت‌های دولتی و کاهش جمعیت روستاییان مازندران!

حمایت‌های دولتی و کاهش جمعیت روستاییان مازندران!