شنبه 05 اسفند 1396 02:03:49

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 43687

تاریخ انتشار : 27/08/1395 - 10:53

76 کارشناس برجسته امنیت ملی آمریکا:

منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است

76 نفر از کارشناسان امنیت ملی در آمریکا با امضای گزارشی از رئیس‌جمهور منتخب کشور خود خواستند که به برجام احترام گذارد و تأکید کردند که منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است.

منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است

به گزارش سوادکوه آنلاین،گزارش جدیدی که به امضای 76 چهره برجسته درآمده است، از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا درخواست کرده است که کناره‌گیری «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت را بعنوان پیش‌شرط صلح در سوریه قرار ندهد.

پایگاه «میدل ایست آی» در این زمینه گزارش کرد، دهها نفر از کارشناسان امنیت ملی در آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) ضمن اعلام حمایت از برجام، آن را ابزار مهمی برای صلح جهانی دانستند و از ترامپ درخواست کردند که به آن احترام گذارد و آن را از بین نبرد.

شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) روز گذشته گزارشی را منتشر کرد که 76 نفر از چهره‌های برجسته امنیت ملی آن را به امضا درآورده‌ بودند و مفسران تأکید کردند که توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) «ثابت کرد که دیپلماسی با ایران نتیجه‌بخش است».

این گزارش، تحت عنوان «افزایش فرصت‌ها با ایران: چطور رئیس‌جمهور ترامپ می‌تواند منافع مردم آمریکا در خاورمیانه را تضمین کند» استدلال کرده بود که تداوم دیپلماسی موفق که در نتیجه برجام حاصل شده است، می‌تواند به تقویت منافع آمریکا در سوریه، عراق و افغانستان کمک کند.»

در این گزارش آمده است: «در برخی حوزه‌ها از جمله مسئله اسرائیل و فلسطینیان، منافع آمریکا و ایران کاملاً مخالف است و این اختلافات به بهترین نحو قابل رفع شدن است اما آنچه که بحثی در خصوص آن وجود ندارد این است که منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است».

 از امضاکنندگان این گزارش می‌توان به «نوام چامسکی»، «کاترین بابیان»، «ریچارد دالتون» سفیر سابق انگلیس در ایران اشاره کرد.

این گزارش همچنین خواستار یک رویکرد آشتی‌جویانه در سوریه شد و طبق گفته نایاک و کارشناسانی که یافته‌های این شورا را تأیید کرده‌اند، دونالد ترامپ نباید طرح منطقه پرواز ممنوع در سوریه را اجرایی کند و کناره‌گیری اسد از قدرت را حداقل برای مرحله انتقال قدرت، بعنوان پیش‌شرط پایان جنگ در سوریه قرار ندهد.

دونالد ترامپ در حین مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، توافق هسته‌ای ایران را بدترین توافقی که تاکنون مذاکره شده، خواند و به طور مداوم تهدید کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، آن را کنار می‌گذارد.

با اینحال، تحقق این مسئله در عمل کار دشواری است زیرا برجام علاوه بر آمریکا، توسط کشورهای دیگر گروه 1+5 به امضا درآمده است و آنها نیز بخشی از این توافق هستند.

طبق این گزارش، آریکا می‌تواند از نظر قانونی از برجام کناره‌گیری کند اما تمامی دیگر امضا کنندگان این توافق، متعهد شدند که به آن احترام بگذارند و این به مفهوم آن است که اگر آمریکا چنین کاری کند، منزوی خواهد شد.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است

منافع آمریکا در گرو مدیریت بهتر روابط با ایران است