پنج شنبه 28 دی 1396 13:29:19

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 43551

تاریخ انتشار : 24/08/1395 - 12:14

جایگاه صنعت فرش ایران رو به زوال!

کشورهای رقیب با جذب نخبگان و انتقال دانش صنعت فرش ایران بازار جهانی را دراختیار خود قرار می دهند .

جایگاه صنعت فرش ایران رو به زوال!

به گزارش سوادکوه آنلاین،محمد رضا منصوری عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی   درخصوص وضعیت صنعت فرش گفت: رقبای ایران در هنر و صنعت فرش دستباف از جمله چین ، هند ، پاکستان و.. با جذب متخصصان و کارشناسان فرش از استان های صاحب سبک مانند کاشان، قم و... برای تصاحب این بازار گام برداشته اند.


وی ادامه داد: هر روز بر تعداد رقیبان صنعت فرش ایران افزوده می شود و مسولان امر باید با تربیت نیروی انسانی علاقه مند وحمایت ازآن جانی دوباره به آن ببخشد.

عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی افزود : تحول در سیستم آموزش و پرورش و ارائه هدایت تحصیلی های مهارتی برای تربیت جوانان کارآفرین به ویژه در صنایع چند هزار ساله و سنتی مانند فرش دستباف یکی از بهترین راهکارهای در این خصوص بوده است .

وی معتقد است که رقبای فرش دستباف ایران از گرانی آن به نفع خود برای دست یابی به بازار جهانی استفاده می کنند که در این خصوص  لازم است تا با ارائه تسهیلات خاص و تهیه مواد اولیه مرقرون به صرفه قیمت تمام شده  کاهش یابد.

 

دولت به کمک صنعت فرش بیاید
 

محسن شرکا دبیرکل خانه صنعت و معدن و کارشناس صنعت در گفت و گو با خبرنگار صنعت تجارت کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، تاسیس یک نهاد تخصصی مستقل با حضور ارگان های دیگر به عنوان زیر مجموعه این نهاد را امری ضروری دانست و افزود : نگاه جزیره ای به صنایع هویتی ایران مانند فرش ، زعفران و پسته باعث ایجاد خسارت و آسیب های جبران ناپذیر بر آینده این صنایع می شود، در حقیقت باید به صورت یک زنجیره از مبدا تامقصد بررسی های لازم برای ارتقای این صنعت انجام شود. 
 
وی با اشاره به لزوم ارائه ترفندهای بازار یابی در ارتقای صادرات و دست یابی به سهم بیشتری از بازارهای جهانی افزود : باید طراحی و تولید فرش با توجه به سلیقه مصرف کنندگان بازار های هدف صورت بگیرد.
 
شرکا در پایان گفت: شناسایی بازارهای صادراتی، کاهش قیمت تمام شده و ارزان بودن محصولات یکی از مهم ترین ارکان در دست یابی به برندهای برتر جهانی است  که دولت با ارائه بستر های حمایتی به صورت مستقیم و غیر مستقیم باید زمینه ارتقای جایگاه جهانی  فرش ایرانی  را مهیا کند . 

 


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : جایگاه صنعت فرش ایران رو به زوال!

جایگاه صنعت فرش ایران رو به زوال!