دوشنبه 04 تیر 1397 01:20:24

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 43422

تاریخ انتشار : 22/08/1395 - 11:52

آیت‌الله مصباح: حوزه علمیه مرهون زحمات علامه طباطبایی است

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: علامه طباطبایی برای حوزه و تشیع و اسلام تلاش بسیاری کرد که ماندگار شدند و در این زمینه به موفقیت رسید این عالم دینی برکات زیادی برای جامعه داشت که باید قدردان آن باشیم.

آیت‌الله مصباح: حوزه علمیه مرهون زحمات علامه طباطبایی است

به گزارش سوادکوه آنلاین،آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی شامگاه جمعه در نشست علمی اساتید موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد اظهار داشت: رسول خداوند یکی از نعمت‌های الهی برای انسان است که دارای دو جنبه است یعنی هم خودشان به مقام عبودیت رسیدند و هم انسان‌های دیگر را به سوی خداوند هدایت کردند.


وی افزود: پس از انبیای الهی افرادی هستند که جانشین‌های آنها هستند که در روایت‌های الهی عالمان دینی را جانشین انبیای الهی ذکر کرده است و در حدیثی رسول خدا(ص) علمای آخرالزمان را خلفای خود دانستند.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) با بیان اینکه انسان باید تنها برای رضای الهی زندگی کند گفت: انسان باید همه تلاش خود را برای تحقق این موضوع انجام دهد چون تنها راه عاقبت به خیری و رستگاری بندگی در پیشگاه حق تعالی است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به فرا رسیدن سالگرد علامه طباطبایی عنوان کرد: علامه طباطبایی برای حوزه و تشیع و اسلام تلاش بسیاری کرد که ماندگار شدند و در این زمینه به موفقیت رسید این عالم دینی برکات زیادی برای جامعه داشت که باید قدردان آن باشیم.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: درباره اسلام و راه خداوند حقایق یقینی و مسلم و ضروری داریم و باید آنها را ملاک قرار داده و شبهات را به وسیله یقینیات حل کنیم و به این مسئله برسیم که اختلافات سلیقه‌ها برای چه ایجاد شده است در هر علمی اختلافاتی وجود دارد و در فقه نیز فتواهای مختلفی وجود دارد.

وی افزود: علامه طباطبایی دارای ویژگی‌های خاصی بود و منشا برکات زیادی بود برخی از علما در فقه و اصول قوی هستند اما در ابتدا به این صورت نبوده است که آن شخص عالم بخواهد در علم خاصی رشد کند بلکه مراجع و اساتید سبب رشد و موفقیت آن عالم در آن علم می‌شوند.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) بیان کرد: در ابتدای ورود فلسفه به حوزه علمیه عده‌ای خارج از حوزه علمیه قم مخالفت کردند و نسبت به فلسفه خوشبین نبودند و به آیت‌الله بروجردی نامه نوشتند و از فلسفه نالیدند و بهانه‌ای برای مقابله با علامه طباطبایی پیدا کردند.

آیت‌الله مصباح یزدی عنوان کرد: علامه طباطبایی به بنده گفتند که آیت‌الله بروجردی از طریق واسطه‌ای به من گفتند که در اصفهان فلسفه تدریس می‌کنم اما در اصفهان استاد شاگردان را انتخاب می‌کند و هر شخصی مجاز به حضور در کلاس‌های فلسفه نیست.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: آیت‌الله بروجردی به علامه طباطبایی فرمودند که شنیده‌ام همه افراد می‌توانند در کلاس‌های فلسفه شما شرکت کنند که نباید این گونه باشد چون امکان دارد شبهاتی ایجاد شود و باید درس خود را محدود کنید.

وی با بیان اینکه طلاب باید همواره به وظیفه شرعی خود عمل کنند اظهار داشت: خدا را شکر مسیرهایی که در حوزه علمیه وجود دارد در مسیر اهل بیت(ع) و مفید است اما باید اهتمام داشت که مسیری که واجب است استفاده شود و در آن به موفقیت رسید.

رئیس موسسه امام خمینی (ره) بیان کرد: آیت‌الله مرحوم میلانی فرمودند در عالم تشیع شخصی به جامعیت علامه طباطبایی یا وجود ندارد و یا بسیار محدود است و اگر علامه طباطبایی را از حوزه علمیه بگیریم چیزی از حوزه باقی نمی‌ماند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به وظایف و نقش حوزه در مقابل شبهات دشمن عنوان کرد: طلاب و روحانیون باید پاسخگوی شبهات وهابیت و داعش باشند و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: برخی افراد شبهاتی را مطرح می‌کنند و به آن دامن می‌زنند علامه طباطبایی هیچ گاه نفرمودند باید روایت را کنار گذاشت و تنها به قرآن کریم رجوع کرد این عالم دینی همواره به بهره‌گیری قرآن و روایات در کنار یکدیگر تاکید داشت.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : آیت‌الله مصباح: حوزه علمیه مرهون زحمات علامه طباطبایی است

آیت‌الله مصباح: حوزه علمیه مرهون زحمات علامه طباطبایی است

  • پربازدیدترین ها