دوشنبه 27 آذر 1396 04:56:28

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 43061

تاریخ انتشار : 15/08/1395 - 16:13

شبکه‌های اجتماعی عامل افزایش اضطراب

محققان ایرلندی در بررسی های خود در مورد علت افزایش اضطراب اجتماعی نقش عمده ای برای شبکه های اجتماعی مجازی قائل شده اند.

شبکه‌های اجتماعی عامل افزایش اضطراب

به گزارش سوادکوه آنلاین،به نقل از یونیورسیتی تایمز، این محققان می گویند ارسال پیام های ناخواسته یا کنترل نشده، لایک زدن های اشتباهی یا عامل سوءتفاهم، یا ارسال پیام‌های دوستی از سوی افراد نامطلوب به علاوه زورگیری ها و مزاحمت های آنلاین از جمله عوامل مهم افزایش اضطراب و نگرانی های اجتماعی هستند. 

 تحقیقات نشان می دهد در دهه 80 میلادی تنها چهار درصد از آمریکایی ها از اختلالات مربوط به اضطراب و نگرانی رنج می بردند، اما این رقم در سال های اخیر به 50 درصد افزایش یافته است. Headstrong  و SpunOutدو موسسه ایرلندی هستند که تلاش می کنند عوامل دقیق این افزایش را شناسایی کنند. 
 
به اعتقاد آنها اگر چه شبکه های اجتماعی برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل می کنند، اما بین استفاده از این شبکه ها و ایجاد اضطراب در افراد هم رابطه مستقیم وجود دارد. 
 
بر اساس بررسی های صورت گرفته در ایرلند یکی از نتایج استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی ترس از فراموش شدن و کنارگذاشته شدن است. ارسال دائم محتوا و عکس و ویدئو در این شبکه ها توسط کاربران این تصور را در آنها ایجاد می کند که اگر از این کار دست بردارند به سرعت از یادها می روند. 
 
همچنین حضور و فعالیت در این شبکه ها، این تصور را ایجاد می کند که آنچه که کاربران دارند و اآنچه انجام می دهند کافی نیست. حس رقابت برای جلوه گری و خودنمایی از طریق این شبکه ها تقویت می شود و افراد تلاش می کنند خود را در این شبکه ها شیک تر، زیباتر، قدرتمندتر، جذاب تر و ... از انچه که هستند نشان دهند. 
 
افراد برای اینکه شناخت مناسبی از خودشان پیدا کنند نیاز به فرصت و زمان کافی دارند، اما شتاب حاکم بر شبکه های اجتماعی چنین فرصتی برای آنها مهیا نمی کند. حفظ سلامت روان مستلزم آرامش و گاهی وقت گذرانی به تنهایی است، اما شبکه های اجتماعی چنین فرصتی را از انسان ها دریغ می کنند. 
 
محققان ایرلندی معتقدند فیس بوک و اینستاگرام افراد را به محصول و نه یک شخص مبدل می کنند، محصولاتی که باید همیشه راهی برای افزایش جلوه گری و جذابیتشان پیدا شود و تلاش در این زمینه موجب نگرانی دائم افرادی است که مرتبا در فضای انلاین حضور دارند.
 


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : شبکه‌های اجتماعی عامل افزایش اضطراب

شبکه‌های اجتماعی عامل افزایش اضطراب