پنج شنبه 28 دی 1396 17:14:23

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 42267

تاریخ انتشار : 23/07/1395 - 21:17

لزوم تقویت روح پهلوانی پیش از قهرمانی

شخصیت ورزشکار به معرفت و تحصیلات او برمی‌گردد

درست است از زمانی که پول وارد ورزش حرفه‌ای شد، روح پهلوانی را تحت تاثیر خود قرار داده است اما وقتی مسائل اخلاقی درست اجرا نشود، تمام کسانی که با ورزش مرتبط‌‌اند مانند ورزشکاران، مسئولین و حتی هوادارن نمی‌توانند از ورزش لذت ببرند.

شخصیت ورزشکار به معرفت و تحصیلات او برمی‌گردد

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از  بلاغ، شاید در جامعه امروز ایران توجه به امر قهرمانی بسیار بیشتر از پهلوانی باشد، ورزش وسیله‌ای برای جلوگیری از اتلاف وقت، مبارزه با رکود، سستی و سکون، فراهم آوردن سلامت جسم و روح و افزایش شجاعت است، اما آفاتی مانند بی‌اخلاقی باعث می‌شود که ورزشکاران نه تنها نتوانند به رشد و تعالی مورد نظر برسند، بلکه شاهد زمین‌خوردن و از دست دادن وجهه پهلوانی‌شان باشند. 

از آنجا که دین مبین اسلام دینی کامل است و در بر‌گیرنده همه ابعاد زندگی دنیوی و اخروی، انتظار می‌رود که در این ارتباط نیز احادیث و روایات گوناگونی داشته باشیم چرا که دستیابی به سعادت اخروی بدون سلامت جسم و هم چنین سلامت روح و روان امکان‌پذیر نیست. 

رسول اکرم(ص) فرمود: «نیرومند و قهرمان کسى نیست که در کُشتى، رقیب خود را بر زمین زند، بلکه نیرومند کسى است که در موقع خشم، مالک نفس خود باشد». 


ورزشکاران باید علاوه بر ورزش به فکر تحصیل و حضور در مسائل اجتماعی باشند  

مرتضی اسدپور کارشناس ورزشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: ورزشکاران باید در میادین ورزشی روحیه پهلوانی خود را حفظ کنند، اما گاهی در برخی از مسابقات درگیری به وجود می‌آید و سخنان نامربوطی زده می‌شود که از روحیات ورزشکار واقعی به دور است. 

وی تصریح کرد: ورزشکاران همانطور که در سلامتی و حفظ آمادگی بدن خود مداومت می‌کنند، باید به پرورش روح خود نیز توجه کنند. 

امام‌جمعه فریدونکنار با بیان اینکه ورزشکار واقعی باید با نفس خود نیز مبارزه کند، گفت: رعایت مسائل دینی و اخلاقی با سختی‌های زیادی همراه است. 

وی ادامه داد: چرا ورزشکاران ما در مراسم دینی حضور چشمگیری ندارند، آنها می‌توانند در مناسبت‌ها و نمازجمعه حضور فعالی داشته باشند همچنین با به راه انداختن یک هیئت ورزشکاری در مناسبت‌های مختلف، مراسم متفاوت برگزار کنند. 


ارزش ورزش به تحصیلات ورزشکار است
اسدپور در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: ورزشکاران باید علاوه بر ورزش به فکر تحصیل و حضور در مسائل اجتماعی باشند که در این صورت به یک انسان چند بعدی تبدیل می‌شوند. 

وی افزود: ورزشکار باید در رشته ورزشی خود سواد علمی ورزشی نیز داشته باشد، که در رشد و تعالی وی بسیار تاثیرگذار است. 


سواد علمی ورزشی موثر در رشد و تعالی 
مرتضی رضویان کارشناس فرهنگی نیز در گفت‌و‌گو با بلاغ، اظهار کرد: اخلاقی که در ورزش وجود دارد، اخلاق حرفه‌ای است و با اخلاق ذاتی انسان تفاوت دارد. 

وی با بیان اینکه اخلاق حرفه‌ای ورزشی در میادین مختلف در کشور رو به افول گذاشته است، گفت: نکته مهم این است که اگر فردی اخلاق ذاتی را نداشته باشد، نمی‌تواند اخلاق حرفه‌ای و قراردادی را داشته باشد. 

این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه در گذشته ورزش، مادی نبود و افراد برای تفریح و یا سلامت ورزش می‌کردند، خاطرنشان کرد: امروزه ورزش جنبه مادی پیدا کرده‌ است و با هر برد به شما سکه یا پاداش‌های بی‌شماری می‌دهند.


تحصیلات، تضمین‌کننده آینده قهرمانان
وی جدایی ورزشکار از تحصیلات را موجب تحقیر ورزشکار در بخش اشتغال دانست و عنوان کرد: مکرر مشاهد شد که قهرمان جهان به‌دلیل نداشتن تحصیلات، به مشاغل دون‌شأن خود تن در داد تا بتواند از اشتغال پایداری برخوردار شود، و حال آنکه در کشورهای صاحب‌نام، قهرمانان از تحصیلات عالی و مشاغل شاخص برخوردارند.

رضویان با بیان اینکه یکی از اهداف ورزش سلامت روح است، و بی‌اخلاقی می‌تواند در رشد و تعالی روح اثر‌گذار باشد، گفت: اخلاق حرفه‌ای و فردی افراد با یکدیگر در ارتباط‌اند و رفتار افراد در میادین ورزشی نشأت گرفته از رفتارهای اجتماعی‌ است. 

وی تاکید کرد: اخلاق حرفه‌ای امری فردی‌ است که قوانین می‌تواند مکمل و تکمیل‌کننده آن باشد و در این میان نباید نقش سواد علمی ورزشی را در رشد و تعالی نادیده گرفت. 

به گزارش بلاغ، درست است از زمانی که پول وارد ورزش حرفه‌ای شد، روح پهلوانی را تحت تاثیر خود قرار داده است، اما وقتی مسائل اخلاقی درست اجرا نشود تمام کسانی که با ورزش مرتبط‌‌اند مانند ورزشکاران، مسئولین و حتی هوادارن نمی‌توانند از ورزش لذت ببرند و نتیجه آن همین پرخاشگری‌هایی‌ است که این روز‌ها مردم و جوانان شاهد آن هستند. دیدگاه شما در مورد : شخصیت ورزشکار به معرفت و تحصیلات او برمی‌گردد

شخصیت ورزشکار به معرفت و تحصیلات او برمی‌گردد