پنج شنبه 28 دی 1396 05:46:09

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 42035

تاریخ انتشار : 12/07/1395 - 20:02

سنت هر ساله در منطقه کسلیان

قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستای اَتُوُ سوادکوه+ تصاویر

قدمت تعزيه خوانی در روستای اَتُوُ شهرستان سوادکوه به بيش از يكصد و پنجاه سال می رسد.

قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستای اَتُوُ سوادکوه+ تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین، یاد و خاطره شهدای کربلا مشعل فروزان قیام بر ضد ظلم و ستم را در خلال سالیان متمادی برافراشته نگاه داشته و پیام عاشورا را از این طریق همه ساله در تاریخ تداوم بخشیده است.

سیاه پوش شدن مردم، نوحه سرایی، برداشتن نخل و علم و کتل، اطعام عزاداران حسینی و برپایی مراسم تعزیه خوانی و روضه خوانی در هیأت ها، تکایا و حسینیه های شهرها و روستاهای ایران، نمونه هایی از آداب و سنن مسلمانان و ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت است.

تبدیل شدن حماسه کربلا با جوهره ی الهی و توام با قداست، معنویت رشادت و عشق و شجاعت به شعائر اسلامی، ضمن زنده نگه داشتن مکتب و یاد آن شجاعـــــــان و رشادت هایشان انگیزه ای است برای انقلاب مکرر بر علیه ظلم و بیداد.

این واقعه عظیم تاریخی در اسلام، فصلی درخشان در عقاید مذهبی ایرانیان که به ائمه اطهار و آل الله علاقه مندند ایجاد کرد و سرآغازی برای برپایی تعزیه گردید که با گسترش و توسعه آن دامنه سایر حوادث مذهبی، همچون وفات پیامبر اسلام (ص)، وفات حضرت زهرا (س)، شهادت مظلومانه حضرت علی (ع) و شهادت کریم اهل البیت امام حسن مجتبی (ع) از صحرای کربلا به کوفه، شام ، مدینه و سراسر ایران کشیده شد.

روستای اَتُوُ در 14 كيلومتري شمال شهر زيراب باقدمت بیش از 3000 ساله، مرکز منطقه کسلیان سوادکوه است و مراسم تعزيه آن شهرتی فراوان داشته و قدمت تعزيه خوانی آن به بيش از يكصد و پنجاه سال می رسد.

هرساله در ماه محرم دوستداران اهل بيت (ع) به اين روستا می آيند تا در اين مراسم باشكوه شركت كنند و از ابتدای ماه محرم تا اواسط ماه صفر مراسم شبيه خوانی دراين روستا برگزار می شود.

در غروب تاسوعا مراسم شبيه خوانی و در همان شب نيز مراسم تعزيه وفات حضرت رقيه (س) برگزار می شود كه تمام عزاداران را به حزن واندوه وا می دارد.

پس از آن مراسم عزاداری تا پاسی از شب ادامه پیدا می کند و سپس جوانان روستا مسير عزاداری روز عاشورا را جهت ورود ميهمانان آب و جارو می كنند و به نظافت روستا می پردازند.

 اين جوانان ياد و خاطره شهدا و دوستانشان را كه هر ساله در اين مراسم با عشق به اباعبدالله همپای آنان بودند و اكنون در بينشان نيستند را پاس مي دارند و از خدواند متعال، مغفرت و همنشينی با اباعبدالله را برای آنان طلب می كنند.

اندکی مانده به سحر، گروهی ناشناس با صورتهای پوشيده و لباسهای عربی وارد حياط مسجد شده و دور علم به نوحه خوانی و عزاداری پرداخته و با حالتی حزن انگيز خاطره تلخ روز عاشورا را یادآور می شوند.

قبل از اذان صبح مراسم سحرخوانی اجرا می شود و نغمه ای صبح صادق وا مشو در روستا طنين انداز می شود.

پس از برگزاری نماز جماعت صبح عاشورا، همه اهالي روستا خود را جهت پذيرايی از ميهمانان امام حسين (ع) آماده می كنند.

با حضور هیات های مذهبی روستاهای اطراف و اجتماع و عزاداری در مسجد روستا و پذیرایی صبحانه از آنان، مراسم تعزيه شهادت امام حسين (ع) برگزار می شود.

مراسم پذیرایی ناهار برنامه انتهایی روز عاشورا در روستای اتو است که با توجه به پخت غذا در همه منازل روستا، همه این منازل پذیرای عزاداران حسینی هستند.

مردم منطقه به دليل علاقه‌مندی به خاندان عصمت و طهارت، همواره به آيين‌های دينی گرايش زياديی داشته اند و خدمتگذاری به امام حسين (ع) و عزادارانشان را افتخاری بزرگ می دانند.

 

سایت سوادکوه آنلاین پذیرای دریافت و انتشار تصاویر قدیمی و جدید شما با نام خودتان از مراسم عزاداری، تعزیه و آئین سنتی ماه محرم در مناطق مختلف سوادکوه از  طریق کانال تلگرامی این سایت است.دیدگاه شما در مورد : قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستای اَتُوُ سوادکوه+ تصاویر

قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستای اَتُوُ سوادکوه+ تصاویر