دوشنبه 04 تیر 1397 10:28:43

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 4203

تاریخ انتشار : 31/01/1393 - 21:58

با فرود هواپیمای آمریکایی در مهرآباد؛

آیا مک فارلین دیگری در راه است؟

روحانی گفته بود: باید مردم را برای چنین تغییری آماده کنیم. گام به گام. باید کشور را آماده کنیم. دیدار میان رهبران آمریکا و ایران در چهارچوب فوق انجام خواهد شد. اگر شما درباره حل مشکل جدی هستید، مطمئنم چنین سفرهای رسمی و دیدارهای سطح بالا رخ خواهند داد.

آیا مک فارلین دیگری در راه است؟

سوادکوه-پس از امضای سندی که به توافق هسته‌ای ژنو مشهور شد ارتباطات جدید مقامات آمریکایی با ایرانی‌ها نیز به نحوی فزاینده موجبات جلب توجه رسانه‌ها را فراهم کرد. در این میان ابتدا خبر چراغ سبز دولت ایران به شرکت‌های خودرو سازی آمریکایی برای سرمایه گذاری در ایران فرانسوی‌ها را که حق آب و گل در صنعت خودرو سازی ایران داشتند رنجاند و سپس خبر احتمال سرمایه گذاری شرکت‌های نفتی آمریکایی نیز گوش دیگر رقبای منطقه‌ای جمهوری اسلامی را تیز کرد که نکند ایران و آمریکا پشت پرده توافقاتی انجام داده باشند و سر آن‌ها بی‌کلاه بماند.

حضور هواپیمای مرموز آمریکایی در فرودگاه مهرآباد تهران ابتدا توسط مدیرکل فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تکذیب شد اما اندکی بعد حمید بابایی مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل در واکنش به خبر نیویورک تایمز مبنی بر فرود یک فروند هواپیمای امریکایی در فرودگاه مهر آباد تهران که ادعا شده متعلق به یوتای آمریکا است گفت: ما هیچ اطلاعی در این زمینه نداریم شمارا به صاحبش ارجاع می‌دهم.

تکذیب‌ها و تایید‌ها در این زمینه از سوی رسانه‌های داخلی و خارجی تا جایی ادامه یافت که بالاخره مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص فرود یک فروند هواپیمای متعلق به آمریکا در فرودگاه مهرآباد تهران گفت: این هواپیما حامل یک هیات عالیرتبه از کشور آفریقایی غنا بوده است و بر اساس اعلام دولت غنا ‌این هواپیما تحت مالکیت آمریکا و دو سال است در اجاره ریاست جمهوری غنا است.

هرچند هیچگاه تصویری از هیات غنایی مورد ادعای خانم افخم منتشر نشد اما در عوض پایگاه اطلاع رسانی «میدل ایست آنلاین» با انتشار گزارشی مدعی شد که اخیرا یک هیئت تجاری آمریکایی برای بحث در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران، به تهران سفر کرده است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز هم از فرود غیرمنتظره یک هواپیمای آمریکایی متعلق به بانک ایالتی یوتا در فرودگاه مهرآباد تهران خبر داد. این روزنامه آمریکایی به نقل از  "برت کینگ" یکی از نماینده‌های سالت لیک سیتی بانک یوتا نوشت: «هیچ توضیحی در مورد علت وجود این هواپیما در فردگاه ایران ندارم.»

الشرق الاوسط هم در خبری ادعا کرد بانک مرکزی ایران با هدف انتقال دارایی بلوکه شده به ایران ترتیب سفر هواپیمای آمریکایی به ایران را داده است.

همه این ماجرا‌ها کافی است تا با توجه به شرایط فعلی میان ایران و آمریکا که به نوعی نزدیکی شکننده و غیر قابل اعتماد می‌ماند اذهان عمومی را متوجه واقعه تاریخی سفر رابرت مک فارلین به تهران و دیدار اولیور نورث با حسن روحانی در هتل استقلال تهران کند.

در آن زمان نیز دولت آمریکا از روی اجبار و برای آزادسازی گروگان‌هایش در لبنان هیاتی را به سرپرستی رابرت مک فارلین به طوری پنهانی به تهران فرستاد تا در مذاکرات با مقامات ایرانی در ازای فروش اسلحه ایران نیز درباره آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان کمک کند.
مک فارلین یا ایران کنترا توسط روزنامه الشرع در لبنان افشاء و ماجرا به نحو مفتضحانه‌ای برای کاخ سفید به اتمام رسید اما موضوع جالب توجه در آن واقعه نقش پررنگ و فعال حسن روحانی به عنوان یکی از مذاکره کننده گان است.

مک فارلین در سال ۱۹۸۶ درباره مذاکره با حسن روحانی و دیدگاههای وی در رابطه با نزدیکی به آمریکا نوشت: نورث خواست تا مذاکرات رو در رو با رئیس مجلس، نخست وزیر و رئیس جمهور صورت گیرد اما روحانی در پاسخ گفت هنوز برای چنین اقدامی زود است.

نورث پرسیده بود آیا انجام یک دیدار خصوصی میان آن‌ها و مک فارلین ممکن است؟ که روحانی پاسخ داده بود این مساله را منتقل خواهد کرد. پس از انجام معامله «نیاز به گام‏های مثبتی بیشتری خواهد بود» و افزوده بود: «باید مردم را برای چنین تغییری آماده کنیم. گام به گام. باید کشور را آماده کنیم. دیدار میان رهبران آمریکا و ایران در چهارچوب فوق انجام خواهد شد. اگر شما درباره حل مشکل جدی هستید، مطمئنم چنین سفرهای رسمی و دیدارهای سطح بالا رخ خواهند داد.»

حالا که از قضای روزگار حسن روحانی در مسند ریاست جمهوری ایران نشسته و توانسته است سکان مذاکرات هسته‌ای را از شورای عالی امنیت ملی به دست وزارت امور خارجه تحت نظر خودش منتقل کند این سوال پیش می‌آید که آیا رئیس جمهور به دنبال برقراری روابطی بیش از آنچه در رسانه‌ها مطرح می‌شود با مقامات و شرکت‌های آمریکایی نیست؟ و آیا مجلس در جریان این دیدارهای احتمالی قرار دارد و یا باید به زودی منتظر افشای موضوع در رسانه‌های خارجی و احضای مقامات دولتی آمریکا به کنگره به جرم برقراری رابطه با ایران باشیم.
به هر حال آنچه مسلم است عدم پایبندی مقامات آمریکایی به تعهدات خود در قبال ایران است که بار‌ها و بار‌ها ثابت شده و چنان بی‌اعتمادی ایجاد کرده که رسانه‌ها و افکار عمومی در ایران حق دارند سوال کنند آیا به صرف امضای یک توافقنامه پر چون و چرا می‌توان اینبار به قول و قرارهای هرچند اقتصادی مقامات آمریکایی اعتماد کرد؟


منبع : افکارنیوز
برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر دوشنبه 01 اردیبهشت 1393 - 07:46
  ernesto_chegovara

  به امید برقراری هرچه سریعتر رابطه با آمریکا.این به سود ملت ماست.آمریکایی ها هیچ کاری با ماندارند.آنان دوست ملت ایران هستند.اصلا هم دشمن نیستند.ما چون قُمپوزگرا هستیم دلمان می خواهد که همیشه مخالف باشیم تا ما را حساب کنند و فکر می کنیم که تولا و تبرامی کنیم.35 سال است که از راه تولا و تبرا داریم ثواب تولید می کنیم برای آخرتمان.بس دیگر .به فکر فرشتگان حسابرس فردای قیامت هم باشید که بیچاره چه جوری می خواهند ثواب 35سال دشمنی ما با آمریکا را از معبر تبرا حساب کنند.چرا کار آنان را زیاد می کنید.آخه فقط ما نیستیم.حساب تبرای لبنانی ها،سوری ها،القاعده،طالبان؛ جاهای دیگر،جاهای دیگر هم هستند. چرافرشتگان را داریم خسته و فرسوده می کنیم؟فرض کنیم 250میلیون شیعه تبراکنند.می دانیدثوابش چه قدر می شود؟بیچاره فرشتگان چه عذابی از دست ما باید بکشند که این همه ثواب را جمع و ضرب کنند،بعد آنان را با گناهان بسنجند،بعد براساس این سنجش بگویند ما درکجای بهشت هستیم.وای چه حالی می دهد نه؟پس بگو مرگ بر آمریکا تا بیشتر در درجات بهشتی بالاتر بروی ولی بدان کار حسابرسی فرشتگان را دشوار می کنی

  0 0
 • پاسخ به نظر دوشنبه 01 اردیبهشت 1393 - 14:05
  بوش

  سلام خدمت چگوارا تو نمی خواد نگران زحمت فرشتگان بشی چون اونا دارند وظیفه شونو انجام می دن و اصلا هم خسته نمی شن، و اما در مورد امریکا که می گی دوست ماست، فکر کنم اگه یه سری به تاریخ بزنی بد نباشه، مگه فراموش کردی سال 67 همین دوست عزیزتون هواپیمای مسافربری ما رو با ناوگانشون زدند و اون همه بیگناه رو به کشتن دادند. مگه فراموش کردید قبل انقلاب سگ آمریکایی تو ایران شرف داشت به شاه ایران، مگه فراموش کردی 8 سال دفاع مقدس و که با حمایت از صدام باعث کشته شدن این همه از جوان های عزیز ما شد. مگه فراموش کردی قضیه لانه جاسوسی رو مگه فراموش کردی توفان طبس رو مگه فراموش کردی کودتای نوژه رو مگه فراموش کردی بیش از سی سال تحریم علیه ملت ایران رو مگه فراموش کردی شهادت مظلومانه شهدای هسته ای رو حالا خودت بگو این چه جور دوستیه؟ خوشمم می یاد که اسم چگوارا رو هم رو خودت گذاشتی اگه نمی دونی بدون چگورا خودش یکی از بزرگترین دشمنان امریکا بود و تا آخر عمرش علیه سلطه دوست عزیزتر از جون شما مبارزه کرد. واقعا حیف است که بر خلاف اسمتون این نظرات غرب زده را بیان می کنید. اینا قمپوز نیست وطیفه است اگه مسلمانی تو قرآن بخون که نوشته در مقابل ظلم بایستید. اگر مسلمان نیستی هم که تمام حرفام یاسین خوندنه به هر حال فکر کنم ایرانی هستی لا اقل رو ملیتت یه کم غیرت داشته باش!

  0 0
دیدگاه شما در مورد : آیا مک فارلین دیگری در راه است؟

آیا مک فارلین دیگری در راه است؟

 • پربازدیدترین ها