یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 22:21:23

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 41738

تاریخ انتشار : 28/06/1395 - 09:08

فصل "بوی کتاب" نو از راه رسید

پائیز، غم خود را به شادی کودکان مدرسه‌ای می‌دهد/ بشارت به دنیای علم و تربیت

پائیز را به خاطر بوی کتاب نو دوست دارم. برای آغاز تعلیم و تربیت، که در ذات هر انسانی فراگرفتن توام با اخلاق و معنویت دوست‌داشتنی است. برای آغاز دیدارهایی که به دوستی‌های ماندکار تبدیل می‌شوند.

پائیز، غم خود را به شادی کودکان مدرسه‌ای می‌دهد/ بشارت به دنیای علم و تربیت

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، صدا پای پائیز به گوش می‌رسد، این صدا نه از خزان برگ‌ها نه از سرد شدن هوا، نه از صدا بلند شدن چوب بلندی که  بر روی درختان گردو برای برداشت این  شیرین‌محصول شنیده می‌شود، همه این صداها به کنار، صدای قشنگ‌تری که غم پائیز را در خود ذوب می‌کند و اجازه نطق کشیدن به غم نمی‎دهد، صدای تکاپوی بچه‌ها برای حاضر شدن در کلاس درس مدرسه است.

پائیز، هنگامه خندیدن‌های کودکانه و غم‌بارگی‌ها
صدای خنده کودکان آنقدر شیرین است که غم پائیز را با خود می‎برد، ذوق و شوق بچه‌ها برای حضور در سرکلاس‌های درس، که اگر این صدا نبود  غم دل کندن از تابستانی که میوه‌های گس و شیرین، تفریحات گاه و بیگاه این ماه، حضور در تفرجگاه، بهره‌مندی از رودخانه‌ها و سدها سخت می‌بود.

چه خوب شد که ایام مدرسه و ذوق شوق بچه‌ها به پائیز متصل شد و وداع تابستان در هیاهوی بچه گانه‌ها گم می‎شود، و خوب شد که پایان این خوشی سه ماهه با ذوق و شوق دیگری همراه است.

در میان تصاویر زیبای امد و رفت کودکان و دانش‌آموزان به مدرسه در اول پائیز، صحنه‌های به خون غلطیدن کودکان در بمباران‌های یمن و تکه‌تکه‌شدن آنها در سوریه و افغانستان و عراق و کشمیر، خوش‌کامی‌ام را تلخ می‌کند و مرا به عمق فاجعه‌ای که در جهان اسلام توسط شیطان بزرگ و عربستان و دیگر مزدوران کوچک و بزرگ بوجود می‌آید، فرو می‌برد.


اولین سرشماری سالانه‌ام
پائیز را دوست دارم به خاطر اینکه دلم برای شیطنت‌های سرکلاس تنگ شده، دلم لک‌زده برای باز کردن کیف نو، دفتر نو مداد نو اصلا بوی "کتاب نو "چه دلچسب است، دلچسب‌تر هم می‌شد اگر می‌دانستم کاغذهای این کتاب زحمت کارگران شهرم است و زمینه اشتغال برای پدران این دیار را فراهم کرد.

سر به سر گذاشتن همکلاسی‌ها سر صف و در بوفه مدرسه، دلم برای پول توجیبی‌های زمان مدرسه تنگ شد، دلم تنگ شده برای روزی که می‌خواهم راهی مدرسه شوم و پدر بزرگم در راه علاوه بر پول تو جیبی که مادرم داد یک پول اضافه‌تر می‌داد و اون روز دیگه روز جشن است برای من که می‌توانم" فلافل" هم بخورم تازه "فانی باف" هم برای خودم بخرم.

از تابستان که چیزی نفهمیدیم جز کلاس‌های وقت پرکن در ذل گرما اسمش کلاس اوقات فراغت بود، ولی تهش همه کاره شدیم، مجبور بودیم در روز چندین کلاس سر بزنیم آخرش هم نقطه سر سطر هستیم.

خوبی پائیز در این است که همه از روزهای اول مدرسه خاطره دارند، راستی! بو بکشید، بوی مدرسه به مشام می‌رسد، بلند شوید زنگ مدرسه به صدا درآمد، اگر دیر بجنبید مجبور هستید که به ناظم مدرسه جواب بگویید یا اگر تکرار شود، از نمره انضباط شما کم می‌شود و اگر خیلی تکرار بشه مجبور هستید که پدر و یا مادرتان را به مدرسه بیاورید.


خاطره‌های خوب همیشه دوست‌داشتنی‌اند
پائیز را دوست دارم به این دلیل که یاد و خاطره دوران مدرسه من دوباره در ذهن نقش می‌بندد، راستی همه از پائیز تقریبا خاطره مشترک دارند و بیشتر خاطره‌ها مربوط به اولین روز مدرسه است، یکی از اینکه می‌خواست از مادر دل بکند ناراحت بود، یکی از این که هفت سال صبح را ندید و موقع مدرسه مجبور است که زودتر از زمان مقرر بلند شود، قدیمی‎ترها از چوب‎ها و ترکه‌هایی که دست ناظمان بود خاطره دارند، همه دوست دارند که معلم کلاس اول خودشان را ببینند با وجود اینکه با او در روزهای اول نمی‏‌توانستند ارتباط برقرار کنند، دوست دارند یک بار دیگر معلم کلاس اول خودشان را ببینند.

خلاصه اینکه پائیز را دوست داریم، فصل غریبی است و در عین حال پیچیده، بیائم از اینکه همه پائیز را دوست داریم دعا کنیم که امسال کسانی که سال گذشته پدر و مادرشان در کنارشان بود و روز اول مدرسه آنها را از زیر قرآن رد می‌کردند، امسال دلشان برای پدر و مادر از دست رفته‌شان تنگ نشود و آنها را یک جوری‌هایی در کنار خودشان حس کنند و دعا کنیم که دل‌شان خوش به روزهای آینده باشد و پائیز امسال برای آنها هم زیباترین پائیز سال باشد.دیدگاه شما در مورد : پائیز، غم خود را به شادی کودکان مدرسه‌ای می‌دهد/ بشارت به دنیای علم و تربیت

پائیز، غم خود را به شادی کودکان مدرسه‌ای می‌دهد/ بشارت به دنیای علم و تربیت

  • پربازدیدترین ها