چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 07:34:31

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یادداشت و مقاله
چاپ

کد خبر : 41736

تاریخ انتشار : 28/06/1395 - 09:03

ننگ ربا با مرگ سکوت پاک می‌شود

بانک‌ها نه در کشور ما، که در همه جهان، براساس منطقی اداره می‌شوند که جمع‌آوری نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید و امنیت‌بخشی روانی به جامعه در راس رسالت‌مندی آنها قرار دارد.

ننگ ربا با مرگ سکوت پاک می‌شود

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، هفته بانکداری اسلامی و یا بانکداری بدون ربا با همه دغدغه مومنین و مراجع عظام در میان همه سرو صداها، بی سرو صدا گذشت و مشخص نشد شأن این هفته و وجه نامگذاری آن از سوی مسئولان چگونه گرامی داشته شد.

بخش اعظم گردش مالی و فعالیت‌های اقتصادی امروز جامعه، به بانک و امور بانکی مربوط می‌شود، و از مشکلات چالشی این سال‌های کشورمان در همه فعالیت‌های تولیدی نیز به مسائل بانکی مرتبط است و نقش اساسی و حیاتی بانک‌ها بر فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بر هیچ کسی پوشیده نیست.

بانک‌ها نه در کشور ما، که در همه جهان، براساس منطقی اداره می‌شوند که جمع‌آوری نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید و امنیت‌بخشی روانی به جامعه در راس رسالت‌مندی آنها قرار دارد.

حمایت از فعالیت‌های اساسی و تعادل‌بخش در همه حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و مبارزه با رانت‌خواری از طریق سپرده‌های مردم و مقابله با دلالی کالاهای اساسی از مسیر تسهیلات و... از راهبردهای صحیح بانک‌ها در سیاسگذاری‌های ملی است، که متاسفانه طی سال‌های اخیر با برهم خوردن تنظیم‌های خودپالایی در بانک‌های کشورمان، مشکلات فراوانی از ناحیه بانک‌ها متوجه جامعه شده که یکی از این چالش‌ها به ربوی‌بودن فعالیت در بانک‌ها برمی‌گردد.

صرفنظر از نوع مناسباتی، که به جهت اعطای تسهیلات در نظام بانکی کشور ما حاکم است و هر چند وقت یک‌بار در قالب فسادهای چند ده میلیاردی خود را نشان می‌دهد، باید اذعان داشت که از بانکداری اسلامی چیزی بیشتر از نام "اسلامی" برای مردم قابل استناد نیست و به‌معنی‌الکلمه غالب هموطنان‌مان نظام حاکم بر بانک‌های ایران را اسلامی نمی‌دانند و پایه این نظام را مبتنی بر سودآوری و تزاید ثروت از هر طریق ممکن باور دارند، و آنچه که به این ذهنیت دامن زده است، افزایش قارچ‌گونه بانک‌ها در کشورمان اعم از دولتی و غیر دولتی می‌باشد که ساختمان‌های کاخ‌مانند و اعطای تسهیلات سخاوتمندانه به برخی از اعضاء و اشخاص، نشان از سودهای نجومی نظام بانکداری در کشورمان دارد. 

امروزه همه شاهدند که هیچ سوءاستفاده مالی و تخلفات اقتصادی در کشورمان اتفاق نمی‌افتد که یک یا چند بانک در آن دخیل نباشند و تامین‌کننده نقدینگی این تخلفات نباشند، و این یعنی سوداگری با پول و سپرده‌های مردم، که نتیجه آن چیزی جز فشار هرچه بیشتر به مردم، آنهم با پشتوانه پول و سرمایه‌های اندک هموطنان‌مان.

امسال نیز هفته بانکداری گذشت و هیچ فرصتی برای بازنگری به کارکردهای نگران‌کننده بانک‌ها با استفاده از صاحب‌نظران تولید نشد و حتی یک همایش متفکرانه برای واکاوی وضعیت کنونی و آهنگ حرکت برای نیل به شرایط مطلوب برگزار نشد.
آیا این ظلم بزرگ به موضوع استراتژیک "بانکداری اسلامی" نیست که استان‌مان تنها بهره‌اش از این هفته برپایی مراسمی برای تجلیل و جایزه‌دادن به کارمندان بانک باشد؟!.

وقتی که همه فعالیت‌های اقتصادی جامعه و تامین معاش خانوارها به پول و بانک مربوط می‌شود، و نقش تغذیه و حلیت رزق و غذای جامعه در پذیرش حقیقت و ارزش‌های والای اسلامی بر کسی پوشیده نیست، آیا مسئولان کشور نباید برای تطهیر بانک‌ها بر مبنای اسلام اقدام شایسته انجام دهند و از کنار نگرانی‌های بزرگان و مراجع دینی بی‌تفاوت عبور نکنند؟.

باید پذیرفت که سرمایه اصلی بانک‌ها فراتر از پول و نقدینگی، اعتماد مردم و سپرده‌گذاران است و بانک‌ها باید نگران مخدوش شدن این اعتماد شکننده باشند، که اگر سد اعتماد مردم به بانک‌ها فرو ریزد، اولین قربانی این آوار، بانک‌ها خواهند بود. لذا تا دیر نشده، بانک‌ها اقدام کنند، البته اگر مافیای ثروت و قدرت بانکی اجازه دهد!.

نویسنده : محمد عباسپور

دیدگاه شما در مورد : ننگ ربا با مرگ سکوت پاک می‌شود

ننگ ربا با مرگ سکوت پاک می‌شود

  • پربازدیدترین ها