سه شنبه 26 دی 1396 13:22:21

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 41644

تاریخ انتشار : 24/06/1395 - 10:54

آیت‌الله هاشمی شاهرودی:

دستگاه دیپلماسی در پیگیری جنایات سعودی‌ها ضعیف عمل کرد

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به ضعف دستگاه دیپلماسی کشور در مواجهه با فاجعه منا گفت: با آل سعود که بزرگ‌ترین پرورش دهنده تفکر تکفیر است به هیچ وجه نمی‌توان کنار آمد.

دستگاه دیپلماسی در پیگیری جنایات سعودی‌ها ضعیف عمل کرد

به گزارش سوادکوه آنلاین، حضرت آیت الله العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی در نخستین جلسه درس خارج فقه خود در سال تحصیلی جدید که در مسجد محمدیه حرم حضرت معصومیه (س) برگزار شد با اشاره به سالروز فاجعه خونین منا اظهار داشتند: شروع سال تحصیلی امسال مصادف شده است با سالگرد فاجعه خونین منا، فاجعه ای که دل هر مؤمن و هر انسانی را می سوزاند. فاجعه ای که در تاریخ اسلام بی نظیر است. بیش از هفت هزار مؤمن ضیوف الرحمن، در حال احرام، در حال انجام وظیفه حج، در حرم امن الهی و با لب تشنه در حال ذکر با خدا، این گونه و با فجیع ترین وضع، به شهادت رسیدند. فاجعه ای که دل همه امت اسلامی به درد آورد.


معظم له با قدردانی از مواضع اصولی و صریح و کوبنده رهبر معظم انقلاب، فرمایشات رهبری را در بیداری هرچه بیشتر امت اسلامی بسیار مؤثر دانستند و بر ضرورت اتخاذ چنین رویکردی در عرصه دیپلماسی کشور تأکید فرمودند.

ایشان افزودند: رژیم خبیث سعودی در حالی که راه حج - که مهمترین مناسک اجتماعی اسلام است – را بر مسلمانان کشورهای غیر همسو با عربستان در عرصه سیاسی نظیر ایران و سوریه و یمن می بندند، با وقاحت تمام ایران را به خاطر برپایی مناسک برائت از مشرکین که ریشه در قرآن و سنت نبوی دارد، متهم به سیاسی کردن حج می کند.

معظم له با ابراز تأسف از عدم توجه شایان دولتمردان میهن اسلامی مان به فاجعه منا تأکید کردند: فاجعه منا هرچند به دلیل سوء مدیریت و بی‌کفایتی آل سعود در امور حج بوده باشد اما مسأله مهمتر جرم‌ بودن این فاجعه است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت.و متوقع از مسؤولین کشور این بوده وهست که  تنها نباید مسائلی از جمله دیه و جبران خسارت را مطرح کنند بلکه باید مجرم بودن این رژیم سفاک را به طور علنی به گوش مجامع بین المللی برسانند.

استاد درس خارج حوزه علمیه تصریح کردند: مطرح کردن مسائلی نظیر دیه از سوی مسئولین ما نظیر آن است که حضرت امام سجاد علیه السلام و حضرت  زینب سلام الله علیها بعد از واقعه عاشورا به دنبال دریافت دیه سید الشهداء و سایر شهیدان کربلا بیافتند در حالی که امام زین العابدین و عقیلة العرب نقاب از چهره پلید بنی امیه برداشته و جامعه را و جهان اسلام آن  روز را از ذات فاسد آنها با خبر کردند.

ایشان در ادامه فرمودند: در پیام مهم رهبر انقلاب، فرازهای مهمی خطاب به جهان اسلام وجود دارد که در هر فراز، یک سیاست اسلامی، یک روشن گری اسلامی و دینی است که می بایست این فراز ها باز شود. اگر  به این فرازها دقت شود و درست مورد تبیین قرار گیرد، بسیاری از این فتنه ها در جهان اسلام از بین می‌رود.

حضرت آیت الله العظمی  هاشمی شاهرودی در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند: حادثه منا این گونه که در بیانات معمولی مطرح می شود، تنها یک سوء مدیریت نیست و نبوده بلکه یک جرم آشکار و صریح از نظر فقهی و حقوقی است، یک قتل عمد نسبت به این مجموعه ای که کشته و شهید شدند، اتفاق افتاده است البته این تشکیلات رژیم آل سعود سوء مدیریت هم دارد، بی‌کفایتی در اداره امور حج هر سال پیداست، کیفیت برخورد با حجاج، محدودیت و فشارهایی که بر حجاج وارد می-شود، خیلی از این ها به جهت خوی استکباری و خوی تحقیر دیگران، عدم احترام به حقوق دیگران است که از تکفیری بودن این رژیم سرچشمه می گیرد. ولی تنها سوء مدیریت نیست بلکه این یک جرم است، جرم قتل عمد.

ایشان در اثبات قتل عمد بودن جنایت آل سعود در منا خاطر نشان کرد: قتل عمد سه حالت دارد؛ یک نوع قتل عمد مباشری است، مستقیم یک کسی عمداً می آید روبروی طرف، طرف را عمداً، عالماً و عامداً می کشد، این یک نوع قتل عمد روشن است، قتلی که این رژیم پلید و خبیث در سال شصت و شش با حجاج ایرانی در آن راهپیمایی برائت در مکه انجام داد از این نوع بود، دستور دادند با تیر ضیوف الرحمن را کشتند. از بالای پل، روی آن ها سنگ انداختند و آنها را کشتند، اینها قتل عمد مباشری است؛ که امام راحل (ره) برآشفتند و فرمودند: از هر چه بگذریم از این رژیم منحوس، این جنایات بزرگ نمی شود گذشت و حج تا مدت سه سال تعطیل شد.

نوع دیگر قتل عمد، قتل بالتسبیب است. کسی کاری کند، عالماً عامداً مسبب کشته شدن کسی باشد. چاهی بکند در مسیر کسی که او در آن چاه بیفتد و بمیرد.

ایشان در تبیین نوع سوم قتل عمد ابراز داشتند: این نوع از قتل در جایی است که شخصی کاری را باید می‌کرده ولی انجام نداده است، همانند مادری که عمداً به فرزند خود شیر ندهد تا او از بین برود؛ حال در فاجعه منا اگر بپذیریم از نوع قتل عمد مورد نخست نبوده است حتماً مورد دوم و سوم را شامل می‌شود چرا که این رژیم منحوس با سد کردن راه حجاج، مورد دوم از بحث و با خودداری از کمک‌رسانی به حجاج مصدوم این حادثه بزرگ مورد سوم از بحث را به صورت واضح مرتکب شده است.

حضرت آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی در ادامه فرمودند: رژیم آل سعود امروز در جهان، سردمدار تکفیر است و در کل جهان اسلام ایجاد فتنه و آتش‌افرزودی می کند.

معظم له رژیم آل سعود را مزدوری خواندند که به نیابت از آمریکا و اسرائیل و انگلیس و نظام سلطه در منطقه فعالیت کرده و تلاش می کند با مقابله بر ضد ایران، از گسترش موج اسلام خواهی و بیداری اسلامی بکاهد

ایشان افزودند: ما باید ابتدا متوجه باشیم که با چه رژیمی روبرو هستیم، سپس از حسن همجواری صحبت کنیم!

مرجع معظم تقلید با اشاره بر ظرفیت های درونی وهابیت برای پیشبرد اهداف شوم استکبار فرمودند: این رژیم امروز بعدتر از خود آمریکا و اسرائل نقش آن‌ها را در منقطه بازی می‌کند. و البته آن‌ها هم حمایت و کمک می‌کنند.

ایشان در ادامه فرمودند: عربستان سعودی با دیپلماسی قوی ایران را در جهان به عنوان یک کشور حامی تروریسیم، معرفی می‌کند. چرا ما با این همه مستندات، نسبت به جنایات عربستان سکوت می‌کنیم!!؟ یا صحبت‌های بسیار لغو و مسالمت آمیز به زبان می‌آوریم؟ چرا باید صحبت از حسن همجواری بکنیم؟ عربستان سعودی دشمن اسلام است!

معظم له با بیان اینکه آل سعود در سمینارهای بزرگ از جمله کنفرانس اسلامی استانبول و اتحادیه عرب دروغ‌های زیادی علیه ایران مطرح می‌کنند عنوان کرد: ما نیز باید اسناد و مدارک جرم بزرگ آل سعود را افشا کنیم و قتل و جنایت آن‌ها را به جهانیان نشان دهیم چرا که آنان کاری با حجاج بیت الله الحرام کردند که هیچ انسانی حتی با حیوانات اینگونه رفتار نمی‌کند؛ آن‌ها بر سر جنازه‌های نیمه‌جان ایستاده و می‌خندیدند و برخی را قبل از جان دادن دفن کرده یا در سردخانه‌ها گذاشتند تا تلف شوند.

حضرت آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی دام ظله  با تأکید دوباره بر ضعف دستگاه دیپلماسی کشور خاطر نشان کرد: آل سعود در حال تدارک سمینار بزرگی در اروپا علیه نظام جمهوری اسلامی است، حال در این زمان مسؤولان کشور ما مسأله حسن همجواری را مطرح می‌کنند؛ آیا می‌توان با این رژیمی که سردمدار تکفیر، فتنه و آتش افروزی در جهان اسلام است حسن همجواری داشت؟

ایشان  در پایان تصریح کردند: جمهوری اسلامی ایران چگونه با آل سعود کنار بیاید در حالی که این رژیم سفاک در حال احیای ارگان تروریستی مرده‌ای همچون سازمان مجاهدین خلق است تا از این گروه بر ضد جمهوری اسلامی ایران استفاده کند؛ در حالی که همین گروه مجاهدین خلق در زمان صدام رابطه خوبی با عربستان نداشت؛ عربستان تمام امکانات خود را به کار بسته تا فکر تکفیر را در جهان تقویت کند و از هیچ تلاشی در این راه فروگذار نکرده است بنابراین امکان کنار آمدن با این رژیم وجود ندارد.


منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی آیت الله شاهرودی
دیدگاه شما در مورد : دستگاه دیپلماسی در پیگیری جنایات سعودی‌ها ضعیف عمل کرد

دستگاه دیپلماسی در پیگیری جنایات سعودی‌ها ضعیف عمل کرد