شنبه 01 اردیبهشت 1397 14:15:47

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 41592

تاریخ انتشار : 22/06/1395 - 10:13

سعودی‌ها حتی یک عذرخواهی ساده هم نکردند

نماینده ولی فقیه در حج و زیارت با بیان اینکه آل سعود در پرونده منا بی‌توجهی کرده و همچنان به آن ادامه می‌دهد، گفت: عربستان می‌توانست با شنیدن نظرات شاهدان، دعوت از بعثه‌ها، بازبینی فیلمها و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و مجازات عاملان پرونده را ببندد.

سعودی‌ها حتی یک عذرخواهی ساده هم نکردند

به گزارش سوادکوه آنلاین، حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر در برنامه تلویزیونی شبکه قرآن سیما اظهار کرد: عید قربان یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان عالم است و معنای آن تسلیم بودن در امر خداوند است.

وی ادامه داد: انسان اگر بتواند به مرحله تسلیم و رضای الهی برسد پله‌های سیر و سلوک را طی کرده و می‌تواند به مرتبه‌ای والا و مورد قبول خداوند برسد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در عید قربان مسلمانان باید مسرور باشند، گفت: متاسفانه سال گذشته به خاطز وقوع فاجعه تلخ منا این عید به عزا تبدیل شد و شادمانی مردم تبدیل به تاثر و اندوه شد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر به نگاه مسلمانان و علمای اهل سنت نسبت به وهابیت اشاره کرد کرد و افزود: چندی قبل علمای اهل سنت در چچن تجمع کرده و در مراسمی تاکید کردند که وهابیت جدای از اهل تسنن است و دین آنها ساختگی محسوب می‌شود.

وی خطاب به سعودیها اظهار کرد: در همین قضایای مسجد الحرام و منا که بارها تایید شده آیا واقعا درست است که این فاجعه را به اسم قضا و قدر توجیه کنیم و نیاییم با مشکلات برخورد کنیم؟ شاید این اتفاقات دوباره تکرار شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: اگر سعودیها از ابتدا انعکاس نظرات شاهدان و حاجیان حاضر در صحنه را می‌خواستند؛ یا اینکه از بعثه‌های حاضر دعوت کرده و با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، فیلمهای فاجعه را به نمایش می‌گذاشتند، می‌توانستند پرونده را زودتر ببندند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر تصریح کرد: سعودیها می‌توانستند در همان ابتدا با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و بررسی علل فاجعه در صورت وجود مقصر، افراد خاطی را محاکمه کنند؛ یا اینکه اگر حادثه غیر عمدی و تصادفی بود می‌توانستند با دادن دیه و غرامت موضوع را حل کنند اما این کارها را انجام ندادند.

وی ادامه داد:‌متاسفانه عربستان سعودی نه تنها به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اقدام نکرد بلکه به بی‌توجهی در این فجایع پرداخت و در حال حاضر نیز این رویکرد را ادامه می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی رفتار نادرست سعودیها در عذرخواهی نکردن از مسلمانان گفت:‌ این فرمایش بسیار صحیحی بود که مقام معظم رهبری تاکید داشتند که سعودیها حتی یک عذرخواهی ساده هم در فاجعه منا و مسجدالحرام انجام ندادند و این عملکرد آنان جای تاسف دارد.

حجت اسلام والمسلمین قاضی عسگر با انتقاد شدید از سعودیها خاطرنشان کرد: چرا از مردم  و مسلمانان عذرخواهی نمی‌کنید؛ چرا نمی‌گویید پرونده را پیگیری می‌کنیم؟

وی با اشاره به فاجعه مسجدالحرام و سقوط جرثقیل گفت: سعودیها در موضوع پرونده جرثقیل شرکت بن لادن را مقصر معرفی کرده و محاکمه را انجام داده‌اند؛ آنها  به کوتاهی خویش پی‌برده‌اند و می‌دانستند که باید جرثقیل را زودتر از مسجدالحرام دور می‌کردند  اما متاسفانه این کار را نکرده و چنن فاجعه تلخی اتفاقی رخ داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه از تبیین نشدن احکام اسلام و قرآن برای حاجیان در عربستان، گفت: متاسفانه سعودیها فرصت سوزی می‌کنند و آموزه‌های دینی، اخلاقی و موضوعات روزآمد جهان اسلام را تشریح نمی‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر تصریح کرد: می‌توان برای حاجیان مهارتهای اخلاقی، زندگی و مسئله مهم جهان اسلام یعنی وجود تکفیریها را توضیح داد و به نوعی تفکر آنان را نسبت به موضوعات مختلف روشن کرد که در این باره نیز فرصت سوزی انجام می‌گیرد.

وی با انتقاد از عملکرد سعودیها در موضوعات مختلف اظهار کرد: متاسفانه آنان برخی افراد مزدور گماشته‌اند تا بعد از نمازهای یومیه برای مردم سخن بگویند و با فتنه انگیزی دیگران را مشرک معرفی کنند که این رفتار بسیار نادرست و ناصحیحی است.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : سعودی‌ها حتی یک عذرخواهی ساده هم نکردند

سعودی‌ها حتی یک عذرخواهی ساده هم نکردند

  • پربازدیدترین ها