جمعه 01 تیر 1397 00:32:59

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 41518

تاریخ انتشار : 17/06/1395 - 09:44

آشنایی با قوانین و اجرای آن نیاز کنونی جامعه

فقدان آموزش یک مشکل و مشکل بزرگ‌تر، قانون‌ناگرایی برخی از مسئولان است

مهم‌ترین مانع در راه زندگی فردی و اجتماعی شهروندان ناآگاهی آنان نسبت به حقوق و تکالیف فردی و جمعی خود است و بدون این آگاهی، رؤیای تحقق جامعه‌ای سالم و آگاه محقق نخواهد شد.

فقدان آموزش یک مشکل و مشکل بزرگ‌تر، قانون‌ناگرایی برخی از مسئولان است

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، زندگی فرد و جامعه زمانی قابل تداوم و در موازات منافع یکدیگر قرار می‌گیرد که براساس قوانین و مقررات تنظیم شوند. انسانها بدون مقررات قادر به ایجاد نظم و انضباط بین خود نیستند، همچنانکه همه پدیده‌های جهان، حتی در میان حیوانات و جمادات نیز وجود نظم و انضباط گویای حاکمیت قوانین و مقررات بین آنهاست.

قوانین یعنی مجموعه حقوق‌ها و تکالیف
بدین جهت، همواره عقلاء بشر معتقد بوده و هستند که وجود قوانین ضعیف و ناقص حتی بهتر از بی‌قانونی و فقدان مقررات است. بشر هیچ‏‌گاه بدون قانون و آیین زندگی و مقررات اجتماعی به سر نبرده است و از ابتدا به‌ضرورت مقررات، چه به‌صورت آداب‌ و رسوم، چه قانون مدوّن اذعان داشته است.
قانون را در بردارنده حقوق و تکالیف دانسته‌اند، چرا که قانون مانع تزاحم حقوق و  توقف تکالیف می‌شود.


خشت تمدن، قانون است
اصطلاح «جامعه مدنی» با «قانون‏گرایی» و «قانون‌مداری» یکسان انگاشته می‏‌شود. هرچند کلیّت این تساوی موردتردید واقع‌شده، اما بدون شک، قانون یکی از مؤلفه‌های جامعه مدنی است. ازآنجاکه زیربنای جامعه مدنی، عقلانیت بشری بوده و بر انسان‏‌محوری تکیه خاص دارد، قانون موردپسند آن‌هم صبغه بشری دارد.

از زمانی که انسان تصمیم گرفت به‌صورت جمعی زندگی کند، ضرورت وضع قوانین را بین خود احساس کرد و فهمید که برای بهتر زندگی کردن خود و دیگران باید به قوانین احترام بگذارد تا زندگی بهتری داشته باشد. در جامعه‌ه‏ایی که قانون حاکمیت نداشته باشد، هر رفتاری از هر کس محتمل و مورد انتظار است و این یکی از بدترین شرایطی است که می‏ توان تصوّر کرد.


عدم امنیت، پیامد بی‌قانونی
اضطراب، اغتشاش و تجاوز به حقوق دیگران، نتیجه طبیعی فقدان قانون است. همه ادیان و مکاتب غیرتوحیدی نیز برای پیروان خود آیین‌ها و مقرراتی را وضع کرده و به دنبال اجرای آن بوده‌اند. اسلام که جامع‌ترین دین به‌حساب می‌آید بر معاهدات، پیمان‌ها و قوانین بشری تأکید و بسیاری از آن‌ها را تنفیذ کرده است.

بدین‏ سان در طول حرکت انسان در تاریخ، هراندازه به‌سوی تشکیل نظام‌های اجتماعی پیش می‌رویم، اندیشمندان بشری ضرورت تنظیم قواعد را برای حیات اجتماعی انسان مورد توجّه قرار داده و بر اهمیّت آن بیشتر پای فشرده‏‌اند.


عاقل بودن جامعه در گرو پیروی از قانون است
با رشد خرد و اندیشه‌ها، قانون‌مداری و قانون‌گرایی انسجام و نظام نوینی یافته، افرادی به تنظیم قانون پرداخته‌اند. انسان امروزی به‌خوبی می‌داند که مهم‌ترین موهبتی که در پرتو رعایت قانون نصیب او می‌شود، امنیت، رفاه و آسایش، احقاق حقوق و عدالت و جلوگیری از ظلم است.

کارکرد اصلی قانون، تنظیم رفتارهای اعضای یک جامعه است که به‌طور طبیعی دچار تعارض‌اند. قانون در حکم خط‏ کش مهندسی اجتماعی است که ساختارهای جامعه را در سطوح متفاوت طراحی می‏‌کند. قانون، عقل اجتماع است.

وضعیت کنونی جامعه‌مان در وجود مشکلات رفتاری و چالش‌های اخلاقی و اجتماعی، بواسطه عذم پیروی از قانون و اخلاق است.
حتماً بسيار پیش‌آمده كه در موقعيتي قرارگرفته‌اید كه نمي‌دانسته‌ايد مشکل‌تان را چگونه حل كنيد، يا اينكه نسبت به شرايط حقوقي محقق شدن آن فعل و آثار احتمالي آن آگاهي كافي نداشته‌ايد.


ندانستن قانون، عذر موجه نیست
یکی از مشکلات جامعه عدم آشنایی مردم به قوانین و عدم آموزش قوانین به مردم است، چراکه این امر موجب وقوع برخی جرائم شده و بعضی از مردم هم به دلیل نداشتن توانایی گرفتن وکیل موجب اطاله دادرسی‌ها می‌شوند.

مهم‌ترین مانع در راه زندگی فردی و اجتماعی شهروندان ناآگاهی آنان نسبت به حقوق و تکالیف فردی و جمعی خود است، و بدون این آگاهی، رؤیای تحقق جامعه‌ای سالم و آگاه محقق نخواهد شد.

چه بسیار اشخاصی هستند که به دلیل ناآشنایی با حقوق و تکالیف آموزش حقوق برای عموم، خود همیشه موردتعدی و اجحاف قرارگرفته و از رسیدن به زندگی باکیفیت و متعالی فردی و اجتماعی باز می‌مانند.


خلاء حضور آموزش همگانی حقوق و قوانین
نخستین امری که آموزش همگانی حقوق را ضروری می‌سازد، اهمیت حیاتی آشنایی عموم مردم با حق‌ها و تکالیف خود به‌عنوان شهروندان جامعه است. شهروندان آگاه به‌حق و تکلیف خود، به نحو مؤثرتر و معنادارتری در زندگی اجتماعی مشارکت کرده و زندگی فردی خود را بهتر می‌توانند مدیریت کنند.

ضرورت آگاهی عموم اشخاص جامعه از قوانین و مقررات، ایجاب کرد تا برای بهبود خدمات حقوقی برای طبقات اجتماعی مختلف و همچنین حمایت از سیاست‌ها و برنامه‌های کلان قوه قضاییه در بهره‌مند‌سازی آحاد جامعه از مشاوره و خدمات حقوقی مطمئن و همچنین یادآوری برخی نكات حقوقي كه با زندگي روزمره انسان‌ها سروکار دارد، دفاتر مشاوره‌ای متعددی از سوی دستگاه قضاء و وکلاء بوجود آمده تا به دانسته‌هاي حقوقي مردم و پرسش‌گران  بيفزايند.

لا يَستحِينّ أحدٌ منكم اذا سُئل عمّا لا يَعلم، أن يقولَ لا أعلمُ و لا يَستحينّ أحدٌ إذا لم يعلم الشىءَ أن يتعلّمَه.

از سفارش‌های امام علی (ع): هیچ‌یک از شما نبايد در برابر پرسش از چيزى كه نمی‌داند شرم كند كه بگويد من نمی‌دانم، و نبايد كسى كه چيزى را نمی‌داند شرم كند از این‌که آن را بياموزد.

نویسنده : مجید قاسم کردی

دیدگاه شما در مورد : فقدان آموزش یک مشکل و مشکل بزرگ‌تر، قانون‌ناگرایی برخی از مسئولان است

فقدان آموزش یک مشکل و مشکل بزرگ‌تر، قانون‌ناگرایی برخی از مسئولان است

  • پربازدیدترین ها