شنبه 25 آذر 1396 08:47:53

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 41357

تاریخ انتشار : 04/06/1395 - 13:54

موشک کورنت، از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر

موشک‌های ضدزره نقش تعیین کننده‌ای در جنگ‎ها دارند، به طوری که می‌توان با وجود آنها بدون درگیری در میدان جنگ به نتیجه رسید.

به گزارش سوادکوه آنلاین، موشک‌های ضدزره نقش تعیین کننده‌ای در جنگ دارند، به طوری که می‌توان به وسیله آنها، بدون درگیری میدانی به نتیجه رسید. ازمیان موشک‌های ضد تانک جهان، تعدادی از آنها قدرت انهدام بیشتری را در مقایسه با سایر موشک‌ها دارند.

 
کورنت 
 
در دهه 90 میلادی ارتش سرخ سعی در جایگزینی موشک کورنت با موشک قدیمی Konkurs  ( کد ناتو: AT-5) که در ان زمان بیش از 20 سال بود که در خدمت داشتند . که این طرح سرانجام در سال 1994 توسط دفتر طراحی KBP معرفی شد.
 
موشک کورنت،از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر
 
کورنت نوعی موشک ضد تانک هدایت‌شونده سنگین روسی است که در سال ۱۹۹۴ ارائه شد. این موشک برای انهدام تانک‌های اصلی میدان نبرد نسل جدید و هلیکوپترهای کند و ارتفاع‌پایین طراحی شده اما به خاطر هزینهٔ بالای تولید قرار نیست به طور کامل جای سیستم‌های ضدتانک قبلی را بگیرد. کد گراو این موشک 9M133 و نام ناتو آن AT-14 Spriggan است.
 
کورنت برخلاف دیگر موشک‌های ضدتانک از هدایت سیمی استفاده نمی‌کند، بلکه با پرتو لیزر به سوی هدف حرکت می‌کند. این موشک ۲۷ کیلو وزن و توانایی عبور از ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر زره فولادی را دارد و در مسافت‌های ۱۰۰ تا ۵۵۰۰ متری کارایی دارد و مدلی از آن با سرجنگی ترموباریک برای استفاده علیه سنگرها و نفرات نیز طراحی شده‌است.در دهه ۹۰ میلادی ارتش سرخ سعی در جایگزینی موشک قدیمی کنکورس (آتی-۵) یک موشک جدید و کارآمدتر نیز داشتند.
 
موشک کورنت،از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر
 
 
موشک کورنت با دو سر جنگی قابل استفاده است
 
۱- برای اهداف انسانی و جنگ‌های شهری 
۲- سر جنگی دومرحله‌ای برای مقابله با اهداف زرهی دارای زره واکنشگر
 
برد موشک کورنت در روز حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر ۵۰۰۰ متر است و برد این موشک در شب حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر ۳۵۰۰ متر است.موشک کورنت یکی از جدیدترین موشک‌های نسل سه است که برای مقابله با جمینگ از یک سیستم لیزری جدید استفاده می‌شود. این سیستم معادل سیستم بکار رفته در اف‌جی‌ام-۱۴۸ جاولین است.در جنگ‌های اخیر ثابت شده که این موشک در جنگ‌های شهری در برابر بسیاری از زره‌پوش‌های معروف مانند مرکاوا مارک ۳اسرائیل، آبرامز و استریکر امریکا و بی‌ام‌پی و بی‌تی‌آر-۹۰ روسیه موثر است. شواهد نشان می‌دهد موشک کورنت مافوق صوت در جنگ حزب‌الله و اسرائیل ۲۰۰۶ و جنگ عراق ۲۰۰۳ حضور داشته است.
 
موشک کورنت،از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر
 
سوخت موشک توسط سوخت جامد تامین می‌شود. در ضمن موشک دارای دو اگزوز می‌باشد و از یک سیستم لیزری SACLOS (هدایت لیزری خط دید نیمه‌اتوماتیک) استفاده می‌کند.سیستم هدایت این موشک در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم است و قابلیت عملیات در همه‌ی شرایط آب‌وهوایی و روز و شب را داراست. این موشک با کلاهک دومرحله‌ای قابلیت نفوذ ۱۰۰۰- ۱۲۰۰ میلیمتر پشت سر زره واکنش‌گر را داراست. همراه موشک کورنت سه‌پایه پرتاب ۹پی۱۶۳-۱ و دوربین حرارتی ۱پی‌ان۷۹ نیز می‌باشد.
 
 
در طول حمله 2003 عراق نیروهای آمریکایی (شاید برای اولین بار) غافلگیر شدند. آنها در طی نبرد خود با موشک مخوف کورنت موجود در زراد خانه‌های عراق برخوردند GlobalSecurity.org ادعا می‌کند که ۸ تانک M۱ ابرامز و ۱ نفربر M۲ برادلی غیر فعال شدند، اما با این حال بطور کامل نابود نشدند.
 
موشک کورنت،از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر
 
نکته جالب نحوه استفاده از این موشک در نبرد جنگ عراق ۲۰۰۳ بود که به شرح زیر است:
 
نیروی‌های کماندو عراقی در تیم‌های سه نفره با پوشیدن لباس غیر نظامی و سوار بر نیسان وانت علیه ستونهای زرهی و ۳ لشکر پیاده آمریکا وارد عمل شدند. آنها با راه‌اندازی حملات سطح پهن هر وسیله زرهی را از فواصل چندین کیلومتری مورد هدف قرار می‌دادند. در این عملیات حداقل ۱ یا ۲ تانک آبرامز و نفربر برادلی غیر فعال شد. 
 
آمریکایی‌ها بسیار علاقه‌مند بودند تا یک نمونه دست‌نخورده کورنت را بدست آورند. البته کمی نیز موفق شدند. آنان یک لانچر شلیک شده را پیدا کردند که بعدها آنها از قاچاق این موشک‌های از طریق سوریه بسیار نزد روسها ناراحت شدند ولی ولادیمیر پوتین این اتهامات را بی‌اساس دانست.
 
موشک کورنت،از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر
 
در جنگ ۳۳ روزه بار دیگر سوریه با فرستادن کورنت به حزب‌الله لبنان کمک فراوانی کرد که باعث خسارت شدیدی به تانک های مرکاوای اسرائیلی شد. ارتش اسرائیل توانست یک موشک سالم کورنت و لانچرش را در یکی از مواضع حزب‌الله در روستای قندوریه بدست آورد که به گزارش دیلی تلگراف جعبه‌های مهمات این موشک با نام و آرم وزارت دفاع سوریه و نوشته‌ای به نام تامین کننده: کاب‌پی تولا روسیه مشخص شده بودند. چند ماه پس از آتش بس مدارکی از جمله عکس‌هایی رو شد که نشان دهنده آن بود که حزب‌الله دارای این موشک می‌باشد.
 
کشتارگاه در انتظار مرکاوا
 
تانک وارد کشتارگاه شد.محلی که بین دو کمین یا بیشتر برای نابودی نفر و زره درنظر گرفته می‌شود،کشتارگاه می‌گویند. باید اولین تانک مورد هدف قرار می‌گرفت تا حرکت سایر به صورت معکوس باشد و قدرت مانوری تانک کمتر شود. اولین تانک مرکاوا با توفان‌های حزب الله مورد هدف قرارگرفت. صدای بسیار مهلکی به گوش رسید. تانک مرکاوا اوراق شده بود، این اولین باری بود که تانک مرکاوا به این روز افتاده بود. باردیگر تانکی دیگر و این بار کورنت و انهدام عالی و بازهم ضربه کاری دیگر و بازهم خسارت برای اسرائیل.
 
موشک کورنت، از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : موشک کورنت، از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر

موشک کورنت، از پرواز در جنگ عراق تا پرواز در جنگ 33 روزه + تصاویر