چهار شنبه 02 خرداد 1397 19:12:42

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 41350

تاریخ انتشار : 04/06/1395 - 11:32

جوابیه‌ای پرابهام و اتهام؛

چرا انجمن گویندگان جوان اصرار به اقدام غیرقانونی خود دارد؟!

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی که در فصل سوم مقرارت و قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درج شده است؛ اشخاصی‌ که‌ بدون‌ اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به فعالیت در حوزه های دیداری و شنیداری می کنند و طبق‌ ضوابط‌ مقرر مؤسسه‌ یا واحد مربوطه‌ را دائر نگاه دارند در حکم‌ کلاهبردار‌ محسوب‌ می‌شوند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، در پی انتشار گزارش مشرق با عنوان "از ارسال دوبلور به شبکه GEM تا تک‌خوانی بانوان به نام دوبلاژ " انجمن گویندگان جوان، به این گزارش واکنش نشان داد. این گزارش با استناد به مطالب منتشره در روزنامه های کیهان، وطن امروز و استناد به اظهارات حجت االله ایوبی و سید صادق موسوی از مدیران سینمایی،(اینجا) در مورد فعالیت‌های  انجمن گویندگان تهران در تاریخ 1 شهریور 1395 منتشر شد. گلوری (انجمن گویندگان جوان تهران) در واکنش به این گزارش جوابیه‌ای را ارسال کرده است که ضمن اینکه متن آن در ادامه آمده، ذکر چند نکته در مورد جوابیه این انجمن ضروری  است.

 
آنچه در پی خواهد آمد جوابیه انجمن گوینگان جوان است : 

حسب نشر اکاذیب علیه انجمن صنفی گویندگان جوان تهران بعنوان یک مجموعه قانونی و مجاز در حال فعالیت، طی خبر شماره: 621184 تاریخ: 1 شهریور 1395 در آن خبرگزاری توسط 
خبرنگار معلوم الحالی که پیش از این نیز در تماس با دفتر انجمن تهدید به جلوگیری از فعالیت انجمن صنفی گویندگان جوان نموده بود و بنابر حق قانونی ما در ارائه جوابیه و درخواست نشر آن،‌ خواهشمند است به انتشار این جوابیه اقدام فرمائید.

سناریویی این چنین که آن هم علیه مجموعه‌ایی که بیشترین خدمات و موفقیت‌ها را بعد از انقلاب در راستای ارتقا‌ء سطح کیفی دوبلاژ انیمیشن کشور بدون هیچ کمک و حمایتی داشته، نه تنها خدمت به فرهنگ، هنر و جوانان کشور محسوب نشده بلکه بذرهای نومیدی را در شرایط بحرانی فرهنگی حال حاضر کشور در دل جوانان خواهد کاشت.

تهمت و توهین‌های مطرح شده در خبر مذکور همانطور که یکسال و اندی پیش در جواب به مطلب نوشته شده توسط همین خبرنگار در روزنامه‌ وطن امروز که در خبر جدید، به آنها استناد نموده است اشاره شد، قابل پیگرد قانونی بوده و حق آن نزد انجمن محفوظ است.

متأسفانه تنظیم کننده خبر در اثر تحریک تنگ نظران و دشمنان پیشرفت و خدمت رسانی انجمن صنفی گویندگان جوان به ملت شریف ایران پا را فراتر گذاشته و موادی جدید در این خبر اضافه نموده که آنگونه که وانمود شده نیست.

استفاده از آواز بانوان در آثار کودکان از ابتدای انقلاب ممنوع نبوده و این روند در آثار کودک و نوجوان همواره از طرف بسیاری از گرو‌ه‌های دیگر دوبلاژ و صداگذاری و سازندگان ایرانی هم صورت گرفته و پیوسته در حال انجام است و همچنین هیچ ارتباطی به ترانه‌های لس آنجلسی به آنگونه که در خبر، فرافکنی شده نداشته و ندارد. در این صورت دوبله آثار هالیوودی که توسط گویندگان صدا و سیما و بقول نویسنده: انجمن اصلی گویندگان در حال انجام است نیز می‌بایست محکوم شود!
*****

1- در سطر نخست جوابیه این انجمن با اشاره به نشر اکاذیب علیه انجمن صنفی گویندگان جوان، این مجموعه سعی کرده است که خود را به عنوان یک مجموعه قانونی و مجاز توصیف کند که به هیچ وجه این عبارت مصداق قانونی ندارد.  در ذیل جوابیه تصویری ارسال، تصویری از مجوزهای قانونی اخذ شده از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. لذا مشرق آمادگی دارد مستندات و مجوزهای قانونی فعالیت فرهنگی و هنری این مجموعه را در صورت ارائه، منعکس کند.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی که در فصل سوم مقرارت و قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درج شده است؛ 
اشخاصی‌ که‌ بدون‌ اخذ مجوز  از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به فعالیت در حوزه های دیداری و شنیداری می کنند و  طبق‌ ضوابط‌ مقرر مؤسسه‌ یا واحد مربوطه‌ را دائر نگاه دارند در حکم‌ کلاهبردار‌ محسوب‌ شده و در صورت‌ شکایت‌ وزارتخانه‌ مربوطه‌ تحت‌ تعقیب‌ قانونی‌ قرار خواهند گرفت‌. حال اگر وزارت ارشاد از فعالیت های غیر قانونی این موسسه شکایت نمی کند و این موسسه بدون اخذ مجوزهای قانونی  و بدون نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به امر صداگذاری و دوبلاژ می کند بحث دیگری است که با وجود عدم شکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند از طریق مدعی العموم پیگیری شود. 

در ماده‌ 1 فصل سوم ضوابط‌ تاسیس‌ و نظارت‌ بر آموزشگاه‌های‌ آزاد هنری‌ آمده؛ آموزشگاه های‌ آزاد هنری‌ موظف به رعایت‌ اصول‌ سیاست‌ فرهنگی‌ کشور (طی ابلاغیه‌ شماره‌ 2014/دش‌ مورخ‌ 2/6/71 شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌) در کلیه‌ سطوح‌ و مراحل‌ فعالیت‌ آموزشگاهها هستند و طبق تبصره‌ 1 این قانون هر آموزشگاه‌ تنها در یک‌ زمینه‌ هنری‌ می‌تواند فعالیت‌ نماید. در صورتیکه با استناد به ویدئوی منتشره انجمن گویندگان جوان تحت لوای دوبلاژ، بانوان را برای آوازه خوانی آموزش می دهد و طبق تبصره‌ 2 مقرارت وزارت فرهنگ و ارشاد (مصوب مجلس شورای اسلامی ) مؤسسات‌ چند منظوره‌ برای‌ آموزش‌های‌ مختلف‌ هنری‌ باید برای‌ هر کدام‌ از زمینه‌های‌ آموزشی‌ مجوز جداگانه‌ اخذ کنند.

2-در سطر دوم از پاراگراف نخست این جوابیه، عنوان خبرنگار معلوم الحال به نویسنده گزارش (بدون درج نامش) نسبت داده شده است.  مشرق حق پیگیری حقوقی از مراجع ذیصلاح بایت این متن سراسر اتهام و اهانت را برای خود محفوظ می‌داند.

3- در سطر اول از پاراگراف دوم این جوابیه، ادعای بیشترین خدمات و موفقیت‌ها بعد از انقلاب در عرصه دوبلاژ عنوان شده است که ناظر به فعالیت‌های غیر قانونی وب سایت این مجموعه، انشاالله دستگاه های قضایی-نظارتی و انتظامی به این موضوع در آینده‌ای نزدیک رسیدگی خواهند کرد.

 در گزارش مشرق استناد به گفتگوها و گزارش های موجود است که در روزنامه های کثیر الانتشار درج شده  است و استفاده از لفظ «سناریوسازی» و «در اثر تحریک تنگ نظران و دشمنان پیشرفت و خدمت رسانی» با توجه به جوابیه یک انجمن غیر قانونی با تخلف انتشار تولیدات دیداری و شنیداری اتهامات قابل پیگردی به رسانه‌ای مستقل نسبت داده شده  که  استفاده از این واژگان، حق شکایت را برای مشرق محفوظ می دارد. 

اما جمع بندی گزارش مشرق اشاره به تک خوانی بانوان دارد که بدینوسیله به سطر نخست از پنجمین پاراگراف جوابیه اشاره دارد که گروهی که وجاهت قانونی‌ و مجموعه فعالیت‌هایش با کسب مجوزهای اولیه از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست، برگردان آوازهای فرنگی در تیتراژ انیمشین‌ها را با تک خوانی بانوان در استودیو های زیر مجموعه اش تولید و عرضه می کند و  از پشت صحنه این تک خوانی فیلمی تهیه می کند و آنرا در فضای مجازی منتشر می کند تا قبح عرفی تک خوانی بانوان شکسته شود و در جوابیه گزارش ادعاشده که این روند در آثار کودک و نوجوان همواره وجود داشته است. 

اگر گروه گلوری معروف به انجمن گویندگان جوان تهران نتواند نمونه مشابه مجوزداری را در این راستا ارائه کند، این روند فعالیت در تک خوانی بانوان به نام دوبلاژ از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد و قوه قضائیه قطعا قابل پیگرد خواهد بود. 

 
دوبله

این جوابیه در بند پایانی مدعی شده است که «استفاده از آواز بانوان در آثار کودکان از ابتدای انقلاب ممنوع نبوده»!!! که دست کم تا کنون چنین موردی نه در سیما جمهوری اسلامی و نه در سینمای کودک و نوجوان به این شکل سابقه نداشته است.
 


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : چرا انجمن گویندگان جوان اصرار به اقدام غیرقانونی خود دارد؟!

چرا انجمن گویندگان جوان اصرار به اقدام غیرقانونی خود دارد؟!

  • پربازدیدترین ها