جمعه 24 آذر 1396 11:54:53

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 41060

تاریخ انتشار : 22/05/1395 - 10:45

اظهار نظر فعالان اقتصادی مازندران درباره برجام

مشکلات اقتصادی با ده‌ها برجام نیز حل نخواهد شد/ مدیران رغبتی به حل مشکل تولیدکنندگان ندارند

یکسالی از اجرای برجام می‌گذرد. مردم منتظر بودند تا ببینند برجام چقدر در اقتصاد کشور و معیشت آنان تاثیرگذار است.

مشکلات اقتصادی با ده‌ها برجام نیز حل نخواهد شد/ مدیران رغبتی به حل مشکل تولیدکنندگان ندارند

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، فعالان اقتصادی، و تولیدکنندگان از اقشار اصلی تاثیرپذیری تحریم‌ها و برجام هستند که اتفاق‌های این مسئله تاریخی کشور را به روز دنبال می‌کردند و امیدوار بودند با اجرای برجام مشکلات اقتصادی کمی کاسته شود اما هرچه از زمان اجرای آن فاصله می‌گرفتیم اتفاق خاصی را در اقتصاد کشور مشاهده نمی‌کردیم.

البته رخدادهای سیاسی و دیپلماتیک خوبی برای کشور رقم خورد و شاهد حضور سران کشورهای صنعتی و تجاری در کشور بودیم اما نتیجه این رفت و آمدها و ماه‌ها مذاکره چه نتیجه‌ای برای اقتصاد کشور داشته است؟

انتقاد رهبری از بی‌نتیجه بودن برجام

رهبر معظم انقلاب چندی پیش نسبت به عملکرد اقتصادی برجام به صراحت انتقاد کردند و آن را بی‌نتیجه دانستند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به گذشت بیش از 6 ماه از آغاز اجرای توافق هسته‌ای اشاره و سؤال کردند: مگر بنا نبود تحریم‌های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد؟ آیا پس از 6 ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می‌شود؟ اگر نقض عهد آمریکایی‌ها نبود آیا دولت نمی‌توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟

رهبر معظم انقلاب رفت و آمد ماه‌های اخیر تجار خارجی را، حداقل تاکنون بی‌نتیجه خواندند و افزودند: هدف آنها تسلط بر بازار مصرف داخلی است در حالی که این مراودات باید به سرمایه‌گذاری واقعی و انتقال فناوری جدید بیانجامد.

پس از سخنان ایشان، اظهارنظرهای متعدد و متفاوتی در این باره بیان شد که هر کدام جای بررسی دارد. گذر از همه اظهارنظرها به پای سخن تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان مازندرا نشستیم تا از زبان آنها واقعیت ماجرا را دریابیم.


برجام بی‌تاثیر نبوده است

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ مازندران با بیان اینکه قطعا برجام تاثیرگذار بوده است، اظهار کرد: در حوزه تامین نهاده‌ها واقعا دچار چالش‌های جدی بویم که پس از برجام وضعیت بهتر شده است. 

عطاالله حسن‌زاده خاطرنشان کرد: اختصاص یافتن ارز برای واردات 6 میلیون تن نهاده مشکل ما را در این حوزه بسیار کاسته است که قبلا این مهم توسط دلالان و با قیمت گزاف انجام می‌شد. 

وی با بیان اینکه واردات نهاده‌ها پس از برجام بسیار بهتر شده است، اظهار کرد: الان در تبادل ارزی شفاف‌سازی وجود دارد و هزینه‌های جانبی تحمیلی نیز بسیار کاهش یافته است.

حسن‌زاده برجام را برای صنعت طیور خوب دانست و گفت: با توجه به نیاز 80 درصدی تامین نهاده‌ها، مواد اولیه و دارو به واردات، تسهیل به وجود آمده پس از برجام برای تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ استان موقعیت‌های خوبی را به وجود آورده است. 


برجام تاثیر داشته اما ملموس نیست

نائب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه مازندران نیز با بیان اینکه پس از برجام تنش‌های سیاسی کاسته شده، نوسان‌های ارزی سامان یافته و شاهد رفت و آمدهای تجار خارجی هستیم، گفت: تا به الان برجام تاثیر خودش را نشان نداده است و باید منتظر ماند.

الیاس لاریجانی‌پور تصریح کرد: پس از برجام نقدینگی در بازار کم شده است که کار درستی بود، هر چند به تولیدکنندگان فشار وارد کرده است.

وی افزود: انتظار می‌رفت دولت پس از برجام با توجه به وعده‌ای که داده بود بدهی‎اش را در بحث استمهال تسهیلات کشاورزی و یارانه مربوط به وام خسارات‌دیدگان برف 92 پرداخت می‌کرد که این اتفاق رخ نداد. 


برجام خیلی ضعیف بود

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران مازندران با بیان اینکه برجام در تنها بخش مورد نیاز زنبورداران که واردات شکر با تعرفه پایین بوده تاثیر نداشته است، اظهار کرد: آن چیزی که مسلم است برجام بسیار ضعیف عمل کرده و دستاوردی نیز نداشته است.

سیدمحیی‌الدین میرمحمدی اضافه کرد: من به عنوان یک فعال اقتصادی و تولیدکننده، از برجام تاثیرگذاری ملموس اقتصادی و معپیشتی ندیده‌ام. 

وی افزود: وضعیت اقتصادی در این یک سال بدتر شده است و شاهد هستیم معیشت مردم بهبود نیافته است. 


از برجام چیزی ندیدم 

پژوهشگر و تولیدکننده ساروی محصولات دانش بنیان گفت: مهم‌ترین رکن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تقویت شرکت‌های دانش بنیان است که انتظار داشتیم پس از برجام این حمایت صورت گیرد که اتفاق خاصی رخ نداد. 

عباس دهپور تصریح کرد: برجام نه تنها دستاوردی نداشته بلکه من به عنوان یک تولیدکننده محصولات دانش بنیان چیزی از آن ندیدم. 


بی‌اعتمادی دو طرف موجب عدم تاثیرگذاری برجام

مدیرعامل گروه تولیدی صنعتی ایران زمین با بیان اینکه وضعیت نسبت به گذشته باید بهتر شود، اظهار کرد: عدم اعتماد دو طرف به یکدیگر موجب شده تا اجرای برجام تاثیری نداشته باشد. 

عباس صاحب جلال بیان کرد: عدم اعتمادسازی که در دولت قبل به وجود آمده موجب شده تا غربی‌ها نخواهد با ایران ارتباط بیشتری داشته باشند و شاهد بدعهدی آنها در این جریان هستیم. 


ما به برجام امیدوار هستیم

مدیرعامل شرکت تعاونی تامین نیاز تولیدکنندگان خوارک دام، طیور و آبزیان مازندران با اشاه به بی‌تاثیری برجام در تولید نهاده‌های دامی گفت: تا به الان تاثیر به سزایی از برجام در صنعت تولید خوراک دام و طیور کشور نداشته‌ایم. 

حسین کیهانی گفت: ما خواستار بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد کشور هستیم تا بتوانیم به فعالیت خود ادامه دهیم و این فضا پس از برجام هنوز در کشور رخ نداده اما همچنان امیدوار هستیم.


مشکل ما برجام نیست مدیران بی‌تفاوت است

نائب رئیس انجمن معدن مازندران با بیان اینکه مشکل اقتصاد کشور برجام نیست، اظهار کرد: مشکل اصلی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی بی‌تفاوتی مدیران داخلی است که رغبتی به حل مشکل تولیدکنندگان ندارند و فقط به فکر خودشان هستند. 

یدالله عبدی خاطرنشان کرد: باید گفت برجام تاثیری در اقتصاد کشور نداشته است چون هنوز رکود در فضای تولید و اقتصاد کشور حاکم است. 

وی تنها دستاورد برجام را تثبیت جایگاه سیاسی و دیپلماتیک ایران در منطقه دانست و تصریح کرد: برجام تاثیر اقتصادی ملموسی نداشته اما در تثبیت جایگاه دیپلماسی ایران واقعا چشمگیر بوده است.


راه حل کجاست؟

مسئولان ارشد اجرایی کشور بارها راه حل برون‌رفت از مشکلات اقتصادی را برجام می‌پنداشتند اما الان ثابت شد که مشکلات اقتصادی کشور با ده‌ها برجام نیز حل نخواهد شد. پس راه حل کجا است؟ پاسخ به این پرسش را می‌توان از زبان رهبر معظم انقلاب شنید. 

تکیه بر ظرفیت و توان داخلی 

حضرت آیت‌لله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم تکیه نظری و عملی مسئولان بر ظرفیت‌ها و استعدادهای فراوان داخلی کشور؛ احیای واحدهای کوچک و متوسط و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان را باعث کاهش ملموس مشکلات موجود خواندند.

ایشان با دعوت از مردم برای مصرف کالاهای داخلی افزودند: متأسفانه با وجود تأکید بر ضرورت ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه داخلی، بازارها پر از کالاهای خارجی است و تولید داخلی در فشار قرار دارد.


ارتباط با آمریکا و اروپا مشکل را حل نمی‌کند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برخورد قاطع با قاچاقچیان عمده و از بین بردن اجناس کلان قاچاق را کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: ادامه وضع فعلیِ تولید داخلی، یعنی بیکاری جوانان، رکود بیشتر و زندگی دشوار مردم، اینها را که دیگر نمی‌شود با ارتباط با امریکا و اروپا حل کرد، بلکه باید مسئولان اقدام کنند.

ایشان مشکلات معیشتی مردم را دغدغه عمیق و مستمر خود خواندند و افزودند: همه مشورت‌ها با صاحب نظران نشان می‌دهد راه حل این مشکلات تنها در گرو توجه و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی است.

رهبر انقلاب، جلوگیری از فساد داخلی را از مهم‌ترین مسائل برشمردند و اظهار کردند: مسئولان، اعلام کرده‌اند که جلوی حقوق‌های گزاف و زیادخوری‌ها را می‌گیرند و در برخی بخش‌ها هم اقداماتی شده است که باید گسترش یابد و دنبال شود.

ایشان مسئولان را در رفتار و گفتار به ضدیت و مقابله با اشرافی‌گری فراخواندند و افزودند: وقتی اشرافی‌گری در قله‌های جامعه به وجود آمد، سرریز آن به بدنه مردم هم کشیده می‌شود، بنابراین باید با فرهنگ اشرافی‌گری کاملاً مقابله کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» افزودند: البته کارهایی شده است اما باید نتیجه این کارها، برای مردم محسوس و ملموس باشد.


حال من خوب است اما تو باور نکن!

شاید مرور سخنان رهبر معظم انقلاب تکرار و تایید سخنان تولیدکنندگانی باشد که در این گزارش بیان شده است. راه حل پویایی اقتصادی، تنها توجه به ظرفیت داخلی و توجه به سیاست‌های اقتصادی مقاومتی است! که تا به الان به آن هیچ توجهی نشده است. 

به قولی باید از زبان این روزاهای اقتصاد مقاومتی گفت: اینجا کسی صدای مرا نمی‌شوند، حال من خوب است اما تو باور نکن!

 

نویسنده : حسین زحمتکش

دیدگاه شما در مورد : مشکلات اقتصادی با ده‌ها برجام نیز حل نخواهد شد/ مدیران رغبتی به حل مشکل تولیدکنندگان ندارند

مشکلات اقتصادی با ده‌ها برجام نیز حل نخواهد شد/ مدیران رغبتی به حل مشکل تولیدکنندگان ندارند