چهار شنبه 27 دی 1396 08:46:25

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 40729

تاریخ انتشار : 03/05/1395 - 11:52

لباس المپيكي‌ها سوژه طنز مردم شد!

با اين واكنش‌ها بايد ديد در لباس كاروان ايران تجديدنظر مي‌شود يا المپيكي‌ها با همين لباس‌ها در افتتاحيه ريو حاضر خواهند شد، لباس‌هايي كه اين روزها سوژه تمسخر قرار گرفته است و نشاني از فرهنگ ايراني و اسلامي ندارد!

به گزارش سوادکوه آنلاین، پس از مدت‌ها انتظار ديروز در آكادمي ملي المپيك از لباس كاروان ايران در المپيك ريو رونمايي شد، لباس‌هايي كه قرار بود برگرفته از طرح‌هاي اسلامي، اسليمي و ايراني باشد اما تنها دقايقي بعد از رونمايي از اين لباس‌ها بود كه موج انتقادها نسبت به لباس‌هاي طراحي شده براي كاروان المپيك ايران آغاز و به سوژه‌اي طنز در شبكه‌هاي اجتماعي تبديل شد و كاربران مختلف با نوشته‌هاي طنز به انتقاد از كت شلوار و مانتوهايي طراحي شده براي رژه كاروان ايران در افتتاحيه المپيك پرداختند. 


هفته گذشته بود كه خبر رونمايي از لباس كاروان ايران در المپيك روي خروجي خبرگزاري‌ها رفت، لباس‌هايي كه شاهرخ شهنازي درباره آن گفته بود: «براي نخستين‎بار در طول تاريخ، البسه اعضاي کاروان ايران براي بازي‎هاي المپيک ريو برگرفته از طرح‎هاي اسلامي، اسليمي و ايراني خواهد بود. براساس طراحي انجمن طراحان ملي، رنگ سفيد و آبي براي لباس کاروان ايران درنظر گرفته شده است. طرح اسلامي مدنظر برگرفته از کاشي‌کاري‌هاي گنبد مسجد شيخ‌لطف‌الله اصفهان است. آثار کاشي‌کاري ايراني به رنگ آبي بوده و رنگ سفيد هم نماد صلح، دوستي و آرامش است. در اين طرح پرچم ايران هم به صورت نوارهاي حاشيه‌اي پيش‌بيني شده است.»
 
سرانجام ديروز بود كه در آكادمي ملي المپيك از لباس‌هاي كاروان ايران در افتتاحيه المپيك رونمايي شد، لباس‌هايي كه اوج‌كج سليقگي را مي‌شد در آن ديد. تركيب رنگ‌هاي به كار رفته و همچنين نوع دوخت كت و شلوار‌ها و مانتو و شلوار‌ها انتقادات زيادي را به همراه داشت.
 
اين در حالي است كه لباس هر يک از کشورها در هر مسابقه‌اي به خصوص المپيک و در مراسم رژه بيانگر فرهنگ آن کشور است، اما در لباس طراحي شده براي رژه کاروان ايران در ريو نمادي از پرچم و فرهنگ ايراني ديده نمي‌شود، کت، پيراهن و شلوار و حتي رنگ کفش همخواني مناسبي با هم ندارند.
 
مسئولان کميته ملي المپيک مي‌گويند اين لباس‌ها را کميته فرهنگي كميته ملي المپيك انتخاب کرده‌اند، كميته‌اي كه احمد مسجدي، مسئول آن خوش‌شانس بود كه زودتر از بقيه به برزيل رفته است وگرنه بايد امروز پاسخگوي انتقادات بي‌شماري بود كه نسبت به بدسليقگي به كار رفته در لباس كاروان ايران در افتتاحيه المپيك است.
    
همانطور كه پيش‌بيني مي‌شد لباس‌هاي رسمي كاروان ايران در المپيك با انتقادهاي زيادي روبه‌رو شد، از انتقاد و دستمايه طنز قراردادن اين مسئله در شبكه‌هاي اجتماعي تا انتقاد عضو هيئت اجرايي كميته ملي المپيك. عليرضا دبير، نايب‌رئيس کميته ملي المپيک تأييد کرد که لباس‌هاي زيبايي براي کاروان المپيک ايران انتخاب نشده است.
 
دبير ديروز با اشاره به اهميت لباس فرم در بازي‌هاي المپيک به خبرآنلاين گفت: «من در کميته انتخاب لباس‌هاي المپيک نبودم. در هيئت اجرايي ما فقط نکاتمان را گفتيم و تأکيد داشتيم در انتخاب رنگ و کيفيت لباس‌ها بيشترين دقت وجود داشته باشد چون اين لباس‌ها به نوعي در مراسم رژه، معرف کاروان جمهوري اسلامي ايران هستند.»
 
او که خودش دو بار در المپيک حضور داشته و مدال طلاي اين بازي‌ها را در سال 2000 به دست آورده است، مي‌گويد: «لباس‌هاي کاروان را الان در کانال‌هاي تلگرامي ديدم و به نظرم خيلي برازنده کاروان المپيک ما نيستند. من خودم دو دوره در المپيک حضور داشتم. ورزشکار بودم و مي‌دانم وقتي لباس‌ها قشنگ و با کيفيت نباشند چه اتفاقي مي‌افتد. وقتي کيفيت لباس خوب نباشد، ورزشکار آن را در دهکده نمي‌پوشد. در زماني كه خودم در المپيك حضور داشتم براي رژه‌ها هم که معمولاً زشت‌ترين ترکيب‌ها انتخاب مي‌شدند و خود من از پوشيدن آن گريزان بودم.»
    
علاوه بر انتقادهاي رسمي، كاربران شبكه‌هاي اجتماعي هم با انتشار تصاوير و متن‌هاي مختلف، نسبت به طراحي لباس ورزشکاران المپيک واکنش نشان دادند. با گذشت چند ساعت از اين مراسم، تصاوير اين لباس‌ها که واکنش‌هاي طنز متفاوت و بعضاً جالبي را به همراه داشت در شبکه‌هاي اجتماعي سوژه کاربران شد و تمسخر آنها را به همراه داشت.
 
بخشي از اين واكنش‌ها به شرح زير است: «يه جوري لباس طراحي کردن که روزي هزار بار شکر مي‌کنم‌ به المپيک راه پيدا نکردم»، «وضعيت طوريه که اگه همه بازيکناي ايراني حاضر تو المپيک همون مرحله اول از مسابقات حذف شن و در توجيه حذفشون بگن لباسمون خيلي زشت بود»، «مثل روپوش مدرسه مي‌مونه»، «‏لباس‌هاي کاروان المپيکي ايران رو بذارن سر ديوار مهرباني کسي برنمي‌داره بعد اينا باش ميرن ريو!»، «يک دقيقه سکوت به‌خاطر لباس ايران در المپيک!»، «هميشه بايد زرشک طلايي به کاروان ايران بابت تيپ‌هاي فوق‌العاده ضعيف تعلق بگيره»، «شعار کاروانو هم چه خوب مي‌شه اگه بذارن: نه همين لباس زيباست نشان آدميت »، «شما فقط يه لحظه بهداد سليمي و سعيد معروف رو تو اين لباس تصور کن! خدايي اين همه سليقه از کجا مياد؟!»، «يونيفرم مدرسه ما خيلي شيک‌تر و خوشگل‌تر از يونيفرم کاروان المپيک بود، بيان بدم ببرن از روش بدوزن» و «طرح لباس المپيک ايران يني يه جوريه که ياد کت شلوار جواد رضويان توي سيب خنده ميافتم!!»
 
حالا با اين واكنش‌ها بايد ديد در لباس كاروان ايران تجديدنظر مي‌شود يا المپيكي‌ها با همين لباس‌ها در افتتاحيه ريو حاضر خواهند شد، لباس‌هايي كه اين روزها سوژه تمسخر قرار گرفته است و نشاني از فرهنگ ايراني و اسلامي ندارد!
 


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : لباس المپيكي‌ها سوژه طنز مردم شد!

لباس المپيكي‌ها سوژه طنز مردم شد!