چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 11:22:04

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 40704

تاریخ انتشار : 02/05/1395 - 12:31

مقاومت «تیپ 40 سراب» در برابر هفت تیپ کماندویی؛

یادی از «عملیات میمک»

امروز دوم مردادماه سالروز عملیات پدافندی میمک است که در سال 1366 به وقوع پیوست.

یادی از «عملیات میمک»

به گزارش سوادکوه آنلاین، انجام عملیات‌های آفندی عراق در سال 1366 که تحت عنوان «دفاع متحرک» انجام شد، مجموعا به صورت پراکنده انجام شد و عمدتا هدف از این عملیات‌ها ممانعت از تجمع و تمرکز نیروهای ایرانی بود،البته انتخاب مناطق و اهداف دیگر نیز از نظر طراحان عراقی دور نماند و در پشت صحنه نظامی نبرد و نیرو در خطوط درگیری، موارد سیاسی فراوانی به وقوع پیوست که نهایتا موجب تقویت فوق‌العاده یگان‌های عراقی شد.

نمونه این تقویت، استفاده از هلی‌برن نیرو توسط 40 فروند بالگرد در منطقه میمک بود که توان قابل ملاحظه‌ای از عراق را برای انجام حمله به پای کار آورد.

فشار دشمن در این عملیات به مدت هشت روز ادامه یافت و بار دیگر میمک شاهد ایثار و جلوه روحیه شهادت طلبی رزمندگان دلاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد که مردانه تا پای جان ایستادند و اگر به اجبار مواضعی را دشمن تسخیر کرد، در مقابل آن تلفات و ضایعات بسیار زیادی را متحمل شد.

در این عملیات نیروهای عراقی با استفاده از هفت تیپ پیاده کماندویی به مواضع نیروهای ایرانی که فقط توسط تیپ 40 سراب حفظ می‌شد،حمله کردند.

تصرف عارضه حساس میمک، به دست آوردن ابتکار عمل و بهره‌برداری سیاسی - نظامی،‌خنثی کردن موفقیت‌های خودی از جمله اهداف دشمن بوده است.

در نتیجه عملیات پدافندی میمک، علیرغم تمام تلاش‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان دلاور تیپ 40 سراب نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران،دشمن موفق شد فقط قسمت محدودی از ارتفاعات میمک را اشغال کند.

2500 کشته و 12 هزار مجروح و 102 نفر اسیر تلفات انسانی عراق بود. 18 دستگاه تانک، 9 دستگاه نفربر،11 عراده توپ و کاتیوشا، 26 قبضه خمپاره‌انداز و سقوط دو فروند هواپیما و شش فروند بالگرد از جمله ضایعات سنگین عراق به شمار می‌آید.


منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : یادی از «عملیات میمک»

یادی از «عملیات میمک»

  • پربازدیدترین ها