جمعه 01 تیر 1397 17:33:29

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 40547

تاریخ انتشار : 18/04/1395 - 09:43

مازندران با حوزه مسئولیتی این 4 مقام مشکل دارد

حضور این مقامات در استان؛ آیا آبی برای مازندران گرم می‌شود؟

کمتر پیش آمد به یک‌باره چهار مقام عالی دولتی در مازندران دور هم برای غیر تفریح و سیاحت گرد آمده باشند یا گره‌های کور توسعه نایافتگی این استان را وجهه همت خویش قرار دهند و موجبات شادمانی مردم این استان ولایی را فراهم کرده باشند.

حضور این مقامات در استان؛ آیا آبی برای مازندران گرم می‌شود؟

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، روز چهارشنبه 16تیرماه، معاون اول رئیس جمهور به همراه سه وزیر؛ راه و شهرسازی، کشور و رفاه، کار و امور اجتماعی در مازندران خبرساز و مورد توجه مردم این استان قرار گرفتند. 
 
غیر از دولت قبلی و فعلی که در جریان سفر دو رئیس جمهور، وزراء به همراه رئیس دولت به مازندران آمده بودند، دیگر استان شاهد چنین تجمع رسمی و کاری سه وزیر به اتفاق معاون اول رئیس جمهور نبود، و حال مردم مازندران امید دارند تا مسائل و مشکلات‌شان در حوزه کار این مقامات عالی مورد تصمیم‌گیری و کارسازی قرار گیرد. 
 

وزیر راه و شهرسازی 
 از مهم‌ترین مشکلات مازندران، عقب‌ماندگی این استان در حوزه راه و توسعه نایافتگی شوارع بین شهری و کمربندی‌های شهرها است. بنابر آمار رسمی، مازندران از استان‌های ضعیف در سرانه راه است و مقدار کنونی راه‌های بین شهری و روستایی بهیچوجه متکافوی نیاز استان با توجه به ظرفیت ترددی و مسافران ملی نیست. 
 
گره‌های کور ترافیکی و قفل شدن ترافیک در تعطیلات پایان هفته، که در طول سال ادامه دارد، و ترافیک‌های کلافه کننده در دوره‌های سفر ملی، که در تعطیلات بهار و تابستان انجام می‌شود، زندگی را برای مردم بومی این استان واقعاً دشوار ساخته و جا دارد وزیر راه و شهرسازی برای این معضل چاره‌ای بیاندیشد و فراتر از اعتبارات استانی، ردیف خاصی را برای مازندران در نظر گیرد تا این استان بتواند خدمات ملی را به مردم و مسافران کشورمان ارائه دهد. 
 
حل مشکل مسکن، بویژه مسکن مهر و علی‌الخصوص مسکن مهر میارکلا، از انتظارات جدی مازندرانی‌هاست تا وزیر محترم راه و شهرسازی در این سفر به آن توجه کند و از ظرفیت حضور معاون اول رئیس جمهور برای کارگشایی در مازندران استفاده لازم را ببرد. 
 

رفاه، کار و امور اجتماعی 
 در گذشته، مازندران به لطف مواهب خدادادی طبیعی، پذیرای نیروی کار از سایر استان‌ها، بویژه سمنان بود، اما بیش از دو دهه است که این استان با بیکاری نیروهای حتی تحصیل‌کرده خود دست بگریبان است. ضریب اشتغال در مازندران روبه کاهش است و برای آن باید فکر جدی کرد، که وزیر مربوطه در این زمینه می‌تواند زخم‌های عمیق مردم مازندران در موضوع بیکاری را تا حد زیادی التیام دهد. 
 
واحدهای تولیدی تعطیل‌شده و خیل عظیم نیروهای بیکارشده، نیازمند حمایت‌های همه جانبه هستند. خدمات تامینی برای این نیروها و بازنشسته‌های تامین اجتماعی به بررسی وزیر و صدور دستور مساعد از سوی ایشان نیاز دارد. 
 
همه می‌دانند که زمینه تحقق رفاه، یعنی آنچه که در عنوان وزارتخانه آقای ربیعی آمده، تحقق اشتغال پایدار است و وزیر مربوطه باید در ایجاد این زمینه تلاش کند، نه آنکه تنها به تظلم کارگر از کارفرما و یا تنها به حقوق بیکاری آنها بپردازد، که حتی در این موارد نیز داد کارگزان بلند است. 
 
وقتی یک واحد تولیدی به هر دلیلی از نفس می‌افتد و کارگزان آن بیکار می‌شوند، تمام دردسرهای آن متوجه وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی می‌شود؛ بدین جهت این حق وزارتخانه است که با عوامل تعطیلی واحدهای تولیدی مقابله کند و مانع تعطیلی آنها شود، همچنین است ایجاد زمینه‌های اشتغال، که وزارتخانه آقای ربیعی در آن باید بسیار فعال و تعیین‌کننده باشد. 
 

وزیر کشور 
 حال، حضور وزیر کشور در مازندران به هر دلیلی که باشد، مغتنم است. عده‌ای گمانه می‌زنند او برای رایزنی جهت تغییر استاندار آمده و یا...، در هر صورت باید به استحضار ایشان رسانده شود که مازندران برای جبران عقب‌ماندگی خود نیازمند استاندار و فرمانداران و مدیران مطالبه‌گر و پی‌جو در سطح ملی و کلان است. بسیاری را اعتقاد بر این است که با مدیرت کنونی، مازندران نمی‌تواند زخم عقب‌ماندگی خود را جبران کند و روز به‌روز این زخم عمیق‌تر و گسترده‌تر می‌شود. 
 
تحریک و ترغیب مدیران به تحرک بیشتر و خواستن برنامه کاری توسعه‌ای از آنها و نظارت پیگیرانه در جهت اجرای فاز زمانبندی این برنامه، از ضروریات مورد انتظار مردم مازندران از وزیر محترم کشور است. 
 
وزیر کشور در این سفر به مازندران می‌تواند با گرفتن برنامه‌های توسعه‌ای دو وزیر همسفر در ارتباط با مازندران و موظف کردن استاندار و فرمانداران به تحقق این برنامه‌ها در زمان‌مشخص، کمک شایانی به مازندران کند. 
 

حضور معاون اول رئیس جمهور 
 آقای جهانگیری، که برای چندمین بار است در زمان تصدی معاون اولی رئیس جمهور به مازندران سفر می‌کند، با استفاده از همراهی سه وزیر، می‌تواند ضمن خواستن برنامه‌های آنها برای رشد و توسعه مازندران، با صدور دستورهای لازم به رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جهت تامین اعتبارات مورد نیاز این طرح‌ها، نقش تاثیرگذاری را در رفع معضلات مازندران در این سفر ایفاء کند 
 
در هر صورت، آمد و رفت مقامات عالی دولت به مازندران تا زمانی که گره‌ای از مشکلات مردم این استان را نگشاید و موجب تزریق اعتبارات و توجه ویژه به این استان نشود، حتی اگر این سفرها کاری نامیده شوند، از نظر مردم تفریحی و سیاحتی تلقی خواهد شد، که البته ان هم حق شهروندی این مقام‌های عالی‌رتبه دولت است.  دیدگاه شما در مورد : حضور این مقامات در استان؛ آیا آبی برای مازندران گرم می‌شود؟

حضور این مقامات در استان؛ آیا آبی برای مازندران گرم می‌شود؟

  • پربازدیدترین ها