شنبه 02 تیر 1397 10:40:07

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 40533

تاریخ انتشار : 17/04/1395 - 18:07

ایام تعطیلات و چالش‌های پیش روی محور سوادکوه

اولین روز از تعطیلات عید سعید فطر به کام مسافران و شهروندان سواکوهی تلخ شد.

ایام تعطیلات و چالش‌های پیش روی محور سوادکوه

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، استان مازندران با وجود دریا، جنگل، ده‌ها مکان گردشگری، تفریحی و زیارتی، با آب و هوای بسیار مطبوع و دلنواز هر ساله در ایام تعطیلات میزبان مسافران و گردشگران بی‌شماری از اقصی نقاط کشور است. اما متأسفانه در این استان بویژه شهرستان سوادکوه به دلیل کمبود زیرساخت‌ها که راه دسترسی مهمترین زیرساخت محسوب می شود، در این مواقع مسافران و گردشگران و حتی شهروندان سوادکوهی با مشکلاتی عدیده‌ای روبرو می‌شوند.


در اولین روز از تعطیلات عید سعید فطر، شهرستان سوادکوه شاهد ورود پرشمار مسافران و گردشگران بود، بطوریکه حرکت خودروها در خیابان‌های اصلی این شهرستان با کندی انجام می‌گرفت و حتی در برخی موارد از حرکت باز می ایستاد.

طرح تعریض جاده سوادکوه که بیش از ده سال قبل در پنج قطعه تعریف شده طبق برنامه ریزی ها باید در سال گذشته تکمیل و به بهره برداری می رسید اما هنوز بخش مهمی از این طرح  تکمیل نشده است و این روزها جوابگوی حجم وسیع عبور و مرور مسافرین نبوده بلکه ترافیک این مسیر هم صدای گردشگران و هم ساکنین این منطقه را در آورده است.

در حالی که پارک‌ها، مکان‌های گردشگری و تفریحی، اماکن زیارتی سوادکوه با ازدحام مسافران و گردشگران مواجه‌ بود و به دلیل بارش باران و طولانی شدن ترافیک، شامگاه چهارشنبه برای اسکان مسافران با هماهنگی‌های صورت گرفته توسط فرماندار، رئیس آموزش و پرورش، امام جمعه زیراب و هیئت امنای امامزاده عبدالحق(ع) و امامزاده ابوطالب(ع)، این اماکن مذهبی و برخی مدارس شهرستان شاهد حضور پررنگ تر مسافران بوده است اما به دلیل نبود برخی امکانات از قبیل کمبود فضای سرپوشیده، سرویس‌های بهداشتی، روشنایی مناسب کام مسافران عبوری این شهرستان و شهروندان را تلخ کرده است.

سوادکوه در اولین روز تعطیلات عید فطر با ترافیک سنگین خودروها روبرو بود و حضور پر رنگ مأموران راهنمایی و رانندگی، انتظامی و عوامل امدادی در ورودی شهر و معابر و ورودی دیگر مکان‌ها قابل رویت بود که این تلاش شبانه روزی این عزیزان و مسئولان شهرستانی جای قدردانی دارد.

ایجاد ترافیک سنگین که در برخی از تعطیلات به خصوص در اولین روز عید فطر باید صفت فلج‌کننده را نیز به آن بدهیم و انتظار چندین ساعته از پل‌سفید به قائم‌شهر که می‌توان آن فاصله را در کمتر از یک ساعت طی کرد، گویای ایجاد ترافیک سنگینی در محور سوادکوه است که ناراحتی اعصاب مسافران و ایجاد خاطره ناخوشایند از شهرستانی را به همراه دارد که با حدود 700 جاذبه طبیعی، مذهبی، تاریخی و جغرافیایی، می‌تواند از  گردشگری و توریسم، درآمد بالایی را به خود اختصاص دهد.


از سوی دیگر ترافیک سنگین باعث اختلال در فعالیت‌های شهرستانی و حتی عبور‌  و مرور داخل شهرستانی شده است، که خواه ناخواه مشکلات زیادی برای ساکنان شهرستان سوادکوه به دنبال داشته و خواهد داشت.

بنا بر نظر کارشناسان فنی ساختمان، فصل تابستان بهترین زمان برای اجرای پروژه‌های راهسازی است ولی با عبور از مسیر سوادکوه به قائم‌شهر، شاهد کندی پیشرفت پروژه راهسازی و در برخی موارد تعطیلی برخی شرکت‌ها هستیم.

امیدواریم مسئولان ملی به قولی که برای تکمیل این پروژه دادند، عمل کرده و منابع بودجه‌ای کشور به‌نحوی تخصیص یابد که نیاز نباشد کار به سال آتی موکول شود و حتی اگر منابع مالی برای این امر موجود نیست، صادقانه آن را به مردم اعلام کرده و تکلیف آنها را مشخص کنند، اما اگر منابع موجود است، به تعهدات و قول‌های داده شده عمل کنند.

مردم سوادکوه همچنان چشم‌انتظار تکمیل و بهره‌برداری این پروژه هستند، آیا امسال پروژه 4 بانده سوادکوه پایان می یابد؟

از آنجایی که عملیات راه‌سازی این محور طرحی ملی است، پاسخ این پرسش به همت و عزم و تصمیم مسئولان مربوطه و پیگیری‌های استاندار و مدیرکل مسکن، راه و شهرسازی مازندران برمی‌گردد.
 
گزارش از حسین قاسمی خانقاهی


دیدگاه شما در مورد : ایام تعطیلات و چالش‌های پیش روی محور سوادکوه

ایام تعطیلات و چالش‌های پیش روی محور سوادکوه

  • پربازدیدترین ها