پنج شنبه 31 خرداد 1397 14:54:48

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 40531

تاریخ انتشار : 17/04/1395 - 12:46

به مناسبت عید فطر برگزار شد

مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

یک دوره مسابقات کشتی پهلوانی محلی لوچو در سوادکوه برگزار شد.

مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، طبق سنت هرساله، به مناسبت عید فطر یک دوره مسابقات کشتی پهلوانی محلی لوچو در روستای سرخکلای زیراب برگزار شد.


گفتنی است لوچو از دو کلمه هم وزن لو و چو ترکیب شده است که هر یک دارای معنی جداگانه است لو به معنای لبه و کنار چیزی و واژه چو به معنی چوب است، لذا لوچو به لبه چوب اطلاق می‌شود. 
 
 در اصطلاح، لوچو به چوب بلند،‌ با طول تقریبی سه متر  و قطر حدود 6 تا12 سانتی متر گفته می‌شد که پارچه خلعتی بر بالای آن بسته می شد این چوب در محل برگزاری کشتی نصب و پارچه روی آن افراشته می شد و مجموعا به صورت سمبل و نشانه مسابقات کشتی محسوب می شد. 

در مسابقات بزرگ و رسمی که جوایز  و هدایا گوسفند و گاو بود که به پای چوب لوچه بسته می شد این کشتی در حالت رسمی خود در ایام بیکاری روستاییان در یک یا چند متوالی که ممکن است به دو هفته نیز می رسید و بیشتر در اعیاد مذهبی و ملی و قبل و بعد از نشانه و یا پس از درو کردن شالی و نیز به هنگام تشکیل بازار های محلی و عروسی‌ها انجام می شد.

برگزار کنندگان مسابقه بیشتر پیشکسوتان و ریش سفیدان و معتمدان محلی بودند بزرگان منطقه پس از فراهم کردن مقدمات زمان و مکان مسابقه را تعیین و آنرا به اطلاع محلات همجوار و نیز پهلوانان و مردم سایر بخش‌ها و شهرستان ها می رساندند.
 
مسابقات کشتی لوچو در سوادکوهدیدگاه شما در مورد : مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

مسابقات کشتی لوچو در سوادکوه+تصاویر

  • پربازدیدترین ها