پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 23:51:04

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 40084

تاریخ انتشار : 25/03/1395 - 08:01

دومینوی تعطیلی کارخانه‌ها در سراسر کشور

شش قفله شدن واحدهای صنعتی و تولیدی یکی پس از دیگری/ چشم انتظاری کارگران بی کار برای باز شدن گره صنعت کشور+تصاویر

با گذشت روزها از وعده گشایش اقتصادی آقای روحانی، خبر تعطیلی واحد های بزرگ و کوچک صنعتی کشورمان در شهرها و شهرستان های مختلف یکی پس از دیگری به گوش می رسد.

شش قفله شدن واحدهای صنعتی و تولیدی یکی پس از دیگری/ چشم انتظاری کارگران بی کار برای باز شدن گره صنعت کشور+تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن روحانی در وعده های انتخاباتی خود برای ریاست جمهوری، گشایش اقتصادی را به مردم وعده داده بود، اما حالا بعد از گذشت بیش از سه سال از انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشورمان کاملا برای همه قابل لمس و مشهود می باشد که گشایش اقتصادی که اتفاق نیافتاد هیچ، قفل هایی هم به اقتصاد نیمه جان کشورمان زده شده است که بعید به نظر می رسد در آینده ای نزدیک بتوان باکلیدی آن را باز کرد.

شرایط کنونی کشور حکایت از این دارد که حرفهای آقای روحانی در روزهای اوایل انتخابات فقط شعار و "وعده های سرخرمنی" بود که داده شد.

با گذشت روزها از وعده های گشایش اقتصادی آقای روحانی، یکی پس از دیگری خبر تعطیلی واحد های بزرگ و کوچک صنعتی کشورمان در شهرها و شهرستان های مختلف به گوش می رسد و در این روزها خبر تعطیلی بزرگترین کارخانه تولید لوازم خانگی کشور که با داشتن قدمتی با اندازه 8دهه به گوش می رسد و حال جای سوال است که تیم اقتصادی آقای روحانی چه زمانی میخواهند به فکر این اقتصاد باشند.

کلید بی تدبیری اقتصاد جنوب شرق را فلج کرد/ 50 درصد واحد های صنعتی تعطیل شدند

بی توجهی به تولیدات داخلی یکی از مشکلاتی است که این روزها گریبانگیر واحد های صنعتی شده به طوری که اگر واحد های تولیدی داخلی مورد حمایت قرار بگیرند و کالاهای تولید شده در این واحدها مورد مصرف باشد ، قطعا این واحد ها با پیشرفت و توسعه همراه خواهند بود.

رکود در بازار یکی از مهمترین مشکلاتی است که سبب شده تا بسیاری از واحد های تولیدی نیز به دلیل نبود بازار فروش نیمه تعطیل و تعطیل شوند؛  مشکلی که می شود با استفاده از کالای داخلی ، رونق کارگاه های کوچک ، حمایت و ارائه تسهیلات مورد نیاز شرایط لازم را برای رونق اقتصاد مقاومتی ایجاد نماید.
 
با این حال هر روز خبرهایی در خصوص تعطیلی واحد های صنعتی در کشور شنیده می شود که سیستان و بلوچستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در چند روز اخیر سارانی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان خبر دیگری از سه قفله شدن اقتصاد داد. وی در گفت و گو با یکی از رسانه ها عنوان کرد که بیش از 250 واحد صنعتی و کارگاهی در سه سال اخیر در استان تعطیل شده اند.
 
تعطیلی بیش از 250 واحد صنعتی و کارگاهی در سه سال اخیر
 
وی گفت : در حال حاضر 1370 واحد صنعتی و کارگاهی مجوز فعالیت در استان را دارند که 50 درصد این واحدها در شهرک های صنعتی و کارگاهی استان مستقر هستند.
 
سارانی افزود: در سه سال گذشته بیش از 250 واحد صنعتی و کارگاهی بدلیل کمبود نقدینگی؛ عدم داشتن بازار فروش و شرایط رقابتی و مسائل مدیریتی بطور کامل غیر فعال شدند.
 
وی همچنین واحدهای که با ظرفیت کامل در حال فعالیت هستند را 50 درصد  از این تعداد عنوان کرد و گفت: 30 درصد واحدهای صنعتی و کارگاهی؛ پایین تر از 70 درصد،  تولید دارند.

تعطیلی بزرگترین کارخانه کاشی‌سازی استان خراسان رضوی

از سویی دیگر هم سایت محلی قوچان خبر گزارش داده که یکی از کارگران کارخانه کاشی با اشاره به مشکلات کارگران  این کارخانه گفته که از آبان ماه سال گذشته تا کنون مسئولین کارخانه حتی یک ریال از حقوق، عیدی و معوقات را پرداخت نکرده اند و کارگران این کارخانه با سیلی صورت خود و خانواده خود را سرخ نگه می دارند.
 
وی ادامه داد: پس از تجمع تعدادی از کارگران در اسفند ماه سال گذشته در مقابل فرمانداری قوچان و قول مساعد مسئولین برای پرداخت معوقات، فقط در دو مرحله و هر بار 500 هزار تومان از معوقات مربوط  به قبل از آبان ماه سال گذشته را پرداخت نمودند و پس آن نیز دوباره مشکلات ما را فراموش کردند.
 
این کارگر افزود: هرساله کارخانه کاشی از 20 اسفند ماه تا پایان تعطیلات عید نوروز به دلیل محدودیت های ترافیکی و عدم ارسال محموله های کاشی تعطیل می شد، اما بعد از اینکه در 20 اسفندماه 94 کارخانه تعطیل شد تا کنون نه تنها فعال نشده است بلکه کارگران روز به روز بلاتکلیف تر می شوند.
 
وی با بیان اینکه هیچ چیزی بدتر از بلاتکلیفی نیست تصریح کرد: متاسفانه هیچ یک از مسئولین شهر و کارخانه  هیچ پاسخ دقیقی به کارگران نمی دهند و براساس نقل قول ها قرار بود کارخانه اول اردیبهشت ماه راه اندازی شود ولی این موعد به 15 اردیبهشت ماه و نهایتا به اول تیرماه موکول شد و در حال حاضر تمامی کارگران بلاتکلیف هستند و از زمان دقیق راه اندازی کارخانه اطلاعی ندارند.
 
گاز کارخانه به دلیل بدهی قطع شده است
 
همچنین یکی دیگر از کارگران این کارخانه گفته به دلیل عدم پراخت قبض گاز که حدود سه میلیارد و 950 میلیون ریال است، گاز کارخانه قطع شده و تمامی کوره ها خاموش است.
 
وی با بیان اینکه کسی به داد کارگران نمی رسد و مالکین کارخانه و مدیران قوچان ما را به یکدیگر پاس می دهند، خاطرنشان کرد: با فرارسیدن ماه مبارک رمضان چیزی برای خوردن نداریم و در حالی که مسئولین، مشکلات ما را فراموش کرده اند اما همسایه ها و فروشندگان مواد غذایی با کمک های خود ما را در این روزهای سخت یاری می کنند.
 
 
استان صنعتی یزد در آستانه ورشکستگی و بحران صنعتی
 
استان یزد هم با دارا بودن بیش از 3500 واحد صنعتی بیش از 4 درصد کل واحدهای صنعتی کشور را در برمی‌گیرد و اشتغال بخش عظیمی از افراد بومی و غیربومی استان را فراهم کرده است و از طرفی بر اساس اعلام آمار از سوی مسئولان 95 درصد تولیدات استان در بخش خصوصی صورت می گیرد و استان یزد به عنوان چهارمین استان توسعه یافته صنعتی کشور شناخته می‌شود.
 
 
با این حال با تشدید رکود و مشکلات اقتصادی در سه سال اخیر تعداد قابل توجهی از کارخانجات تولیدی در استان یزد به تعطیلی کشیده شده اند و گزارش‌های مسئولین در استان یزد  حاکی از آن است که واحدهای تولیدی مختلف از جمله کاشی و سرامیک، نساجی، آهن و فولادسازی با مشکلات متعددی روبه رو هستند و این مشکلات  50 درصد واحدهای تولیدی این شهر را راکد و نیمه تعطیل و بیش از 30 درصد آن را تعطیل کرده است.
 
به دنبال تعطیلی گسترده کارخانجات در استان یزد نرخ بیکاری استان نیز افزایش یافته و این شاخص رشد 5/4 درصدی را در سال 94 تجربه کرده است.
در میان موج گسترده تعطیلی ها، خاموش شدن چراغ بعضی از کارخانه‌ها که زمانی به عنوان صادرکننده و تولیدکننده نمونه معرفی شده بودند بسیار تامل برانگیز است. 
 
برای نمونه به تنهایی تعطیلی یک کارخانه‌ در استان  بیکاری بالغ بر 600 کارگر را به همراه داشته است و  با ادامه این روند  و وجود مشکلات عدیده در اوضاع بازار و اقتصاد کشور  باید منتظر تعطیلی کارخانه های دیگر و بیکار شدن جمع دیگری از کارگران بود.
 
بر اساس بررسی‌های انجام شده عمده مشکلاتی که صنایع استان با آن مواجه هستند ناشی از عدم توان مدیریتی، بدهی های مالیاتی و بیمه، مشکل در بازار فروش و بازاریابی، عدم توانایی برای حضور در بازارهای جهانی و مهمتر از همه این موارد رکود حاکم بر بازار است.
 
 
منفی بودن رشد بخش صنعت در سال گذشته خود شاهدی بر  ادعای وخامت اوضاع صنعت است که به حال خود رها شده است. این موضوع را نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت در جلسه علنی مجلس نیز عنوان کرد که «شاهد فاجعه در بخش صنعت هستیم».
 
متاسفانه علی‌رغم اهمیت موضوع اقدامی موثر از سوی دولت برای حمایت و نجات صنعت کشور صورت نگرفته است و اگر دولت همچنان بر سیاست‌های انقباضی و ضدتورمی خود پافشاری کند و به اخذ مالیات‌های سنگین از بنگاه‌های تولیدی ادامه دهد و از سوی دیگر هیچ حمایتی از آن ها انجام ندهد شاهد بحران در اقتصاد کشور خواهیم بود.
 
 
تعطیلی یکی از بزرگترین کارخانه های آجر سفال خاورمیانه با قدمتی ۵۰ ساله در استان کرمان
 
همچنین رضا شیرانی فر مدیر عامل مساک هم در رابطه با تعطیلی بزرگترین کارخانه سفال مساک گفت: بزرگترین و قدیمی ترین کارخانه استان کرمان را به دلیل عدم حمایت مسئولین و دولت تعطیل کردیم.
 
مدیر عامل مساک در ادامه افزود : این کارخانه از سال ۱۳۴۸ آغاز به ساخت کرده و درسال ۱۳۵۳ به بهره برداری رسیده است .
 
 یکی از اولین و بزرگترین کارخانه های سفال سازی در جنوب شرق بودیم
 
وی با اشاره به اینکه اولین و بزرگترین کارخانه سفال سازی در جنوب شرق بودیم،  اذعان کرد :در ابتدا با ۴۰۰ نفرکارگر به صورت مستقیم و حدود ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم آغاز به تولید کردیم .
 
شیرانی با بیان اینکه با بروز انقلاب اسلامی در ایران بین تولیدمان فاصله افتاد، ابراز کرد : بعد از این وقفه چند ساله ، با قدرت شروع به کار نموده و تا قبل از حذف یارانه ها ی تولید با ۶۰ نفر نیروی مستقیم و۱۵۰ نفر غیر مستقیم به فعالیت خود ادامه می دادیم  تا اینکه با مشکل سوخت روبه رو شدیم و عملا کار و تولید سخت تر شد.
 
مدیر عامل مساک افزود : بعد از پرداخت نشدن یارانه های تولید توسط دولت ، دومین موردی که باعث تعطیلی کارخانه شد احداث خط لوله گاز مجزا برای کارخانه بود ، شرکت گاز هم اعلام کرد برای تامین سوخت کارخانه باید لوله اختصاصی بیاورید که عملا مقدور نبود .
 
احداث خط لوله گاز مجزا می تواند تولد دوباره برای این کارخانه باشد
 
وی با بیان اینکه پرداخت هزینه نصب خط لوله مجزا برای گاز از وظایف دولت است ،ابراز کرد :در شرایطی که از سوی شرکت گاز اعلام شده بود که باید سه سال در نوبت گاز رسانی بمانیم ، اگر درخواست تسهیلات نموده وهزینه نصب خط گاز این کارخانه را هم خودمان پرداخت می کردیم با شرایط سختی مواجه می شدیم .
 
شیرانی  افزود: اکنون کارخانه را به حال خود رها کرده ایم زیرا هیچ رغبتی برای حضور در آن نداریم چندی پیش چیزی که بیشتر از همه ما را ناراحت کرد این بود که تعطیلی کارخانه منبع درآمدی برای سارقان شده است زیرا تمام کابل های برق کارخانه  از مس هستند.
 
مدیر کارخانه مساک اعلام کرد : سارقان از رکود و خلوتی داخل کارخانه استفاده کرده بودند و با تعداد 6 نفری در روز روشن اقدام به جمع کردن سیم های کابل این کارخانه کرده بودند زیرا کابل های برق این کارخانه از مس هستند لذا منبع درآمدی برای سودجویان شده است ، حال این سئوال مطرح می شود که چرا باید در کار یک کارخانه چنین وقفه ای صورت بگیرد که تمام سرمایه زیر ساختی آن طعمه سودجویان شود و عملا  کارخانه را  به سوی نیستی سوق دهد  .
 
وی در پایان خاطر نشان کرد : با رکود در بازار ، عدم نقدینگی در دستان مردم و راکد شدن ساخت و ساز سبب شده است که رغبتی برای راه اندازی دوباره و صرف هزینه های میلیاردی برای اجرای خطوط گاز نداشته باشیم .
 
 
تعطیلی ۹۰ درصد واحدهای تولیدی در سراب استان آذربایجان شرقی
 
 

با گذشت بیش از هزار روز از از وعده رییس جمهور روحانی مبنی بر گشایش اقتصادی و در ادامه آن اجرایی شدن برجام انتظار می رفت چرخ های تولید کشور به گردش در آید ولی برعکس تمام انتظارها و قول ها شهرک صنعتی سراب وضعیت اسفناکی به خود گرفته است.

با مختصر گشت و گذار در فضای مجازی و اینترنت متوجه می شویم که این رکود بر تمام شهرک های صنعتی کشور سایه افکنده و به طور متوسط  ۵۰ درصد از واحدهای صنعتی در اکثر شهرک های صنعتی کشور تعطیل شده است.

متاسفانه وضعیت حاکم بر صنعت شهرستان سراب با توجه به میانگین کشور وضعیت نامناسب تری دارد و بیش از ۹۰ درصد از واحدهای شهرک صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل هستند.

و حال این مردم و کارگران هستند که چشم امیدشان هنوز به برجام نافرجام و قولهای دولت است.

اولین سناریو از شهرک صنعتی سراب ساختمان نگهبانی تعطیلی است که نیازی هم به آن نیست چون واحد فعالی که نیاز به نگهبان داشته باشد نیست.

DSCF4234

DSCF4252

DSCF4265

DSCF4268

DSCF4255

 

DSCF4269

 

DSCF4267

 

DSCF4259

 

DSCF4260

 

DSCF4261

 

DSCF4262

 

DSCF4263
 
 
تعطیلی ۴۰۰ واحد تولیدی در استان مازندران
 
حمیدرضا کاملی نماینده کارفرمایان شهرستان محمودآباد هم در خصوص وضع اسفبار صنعت در کشور در گفت‌وگویی اظهار کرد: برای خروج از رکود و توفیق سیاست‌های اقتصادی دولت چند مؤلفه باید تأمین شود و چند اتفاق هم حتماً باید رخ دهد که در شرایط تحریم نه دسترسی به منابع مالی داریم و نه امکان استفاده از اعتبارات بین‌المللی تا بتوانیم مواد اولیه و ماشین‌آلات موردنیاز بخش تولید را تأمین کنیم.
 
وی افزود: عدم گشایش، در کار بانک‌ها و باز نشدن قفل آنهاست که نیاز مالی واحدهای تولیدی برطرف نشد.
 
نماینده کارفرمایان محمودآباد خاطرنشان کرد: از روزی که قانون انتزاع اجرایی شد، همواره یکی از دغدغه‌های فعالان تمام بخش‌های اقتصادی وجود عینک بخشی‌نگری نزد برخی مدیران اجرایی بود.
 
این مسئول ادامه داد: ذهنیتی که اگرچه در بسیاری از موارد با تدبیر متولیان عینیت نیافت، اما در مواردی نظیر محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و تبدیلی دستگاه‌های اجرایی شاید به نوعی بتوان نگاهی زاویه‌دار را متصور شد.
 
وی بیان کرد: اگرچه متمرکز شدن سیاست‌گذاری و اجرا در یک بخش همواره از نقاط مثبت و دستاوردهای انتزاع برشمرده می‌شود و به نظر می‌رسد راهکار اصولی شاید تأمین منافع تولید باشد، اما در مورد صنایع غذایی همواره صدای فرآوری‌کنندگان بلند است و زاویه نگاه تصمیم‌گیران را به سوی صنعت قلمداد کرده و معتقدند که راه‌حل‌های ارائه شده توسط مسئولان بیشتر متوجه تأمین مواد اولیه و معضلات تولید است تا فرآوری کنندگان.
 
کاملی اضافه کرد: از آنجایی که با وجود تأسیس شهرک صنعتی محمودآباد فرصت شغلی مناسبی ایجاد خواهد کرد، گام نخست این عرصه اقتصادی به دست سرمایه‌گذاران بخش خصوصی رقم خورد با واگذاری ۲۰۰ هکتار به سرمایه‌گذارن که حدود ۷ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد، بخش اعظمی از بیکاری شهرستان بلکه استان را حل خواهد کرد و اکنون این شهرک با ظرفیت ۵۰ درصد به بهره‌برداری رسیده با ظرفیت پایین تولید می‌کند.
 
نماینده کارفرمایان محمودآباد تأکید کرد: به دلیل اجحاف بانک‌ها شاهد تعطیلی ۴۰۰ واحد تولیدی استان مازندران هستیم و هزاران نفر در این استان و شهرستان بیکار شده‌اند که بخشی از آن مربوط به شهرک صنعتی محمودآباد است.
 
تعطیلی و نیمه‌فعال ماندن واحدهای تولیدی و صنعت استان خوزستان
 
از سویی دیگر هوشمند صفائی هم در جمع معاونان و مسوولان ستادی و روسای ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان‌های استان خوزستان معضل اصلی استان را تعطیلی و نیمه‌فعال ماندن واحدهای تولیدی و صنعتی اعلام کرد.
 
 
 وی  بر بازدید میدانی روسای ادارات شهرستانی از شهرک‌های صنعتی برای شناسایی بنگاه‌های نیمه‌فعال تأکید کرد و گفت: به منظور تحول و جهش اشتغال در استان باید بنگاه‌های نیمه‌فعال و غیرفعال به ویژه در شهرک‌های صنعتی شناسایی و در قالب طرح اشتغالزا به دبیرخانه کارگروه اشتغال خوزستان معرفی شوند.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان از تخصیص 443 میلیارد تومان اعتبار برای راه‌اندازی واحدهای نیمه فعال استان خبر داد و افزود: طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی 60 درصد مشمول دریافت این تسهیلات خواهند بود.
 
سایت محلی رهیاب در همین رابطه گزارش داده که طی سال های گذشته عدم حمایت مناسب از بخش خصوصی و سیاست های نادرست مدیران باعث تعطیلی و ورشکستگی برخی از کارخانجات استان خوزستان شده و تولید کنندگان را به خاک سیاه نشانده است.
 
استان خوزستان با جمعیتی بیش از چهار میلیون و 500 هزار نفر و همچنین با وجود پتانسیل های نظیر گردشگری، کشاورزی و... از جمله استان های برجسته کشور به شمار می رود که در جذب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال آنچنان که باید موفق عمل نکرده است.
 
به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خوزستان دو هزار و 219 واحد صنعتی وجود دارد که از این تعداد دو هزار و 97 واحد از دسته واحدهای صنعتی کوچک هستند و باقی واحدهای صنعتی راکد هستند 526 واحد صنعتی وجود دارد که میزان تولید آنان بین 50 تا 70 درصد است.
 
 
دومینوی دنباله دار تعطیلی کارخانجات در لرستان و دلخوشی برخی مسئولان به پسابرجام
 
حال و روز صنایع شهرستان بروجرد هم این روزها چندان خوش نیست به طوری که از میان واحدهای صنعتی حدود سه واحد صنعتی به طور کامل فعال بوده و بقیه صنایع با حداقل ظرفیت کار می کنند و یا تعطیل هستند. 
 
چیز عجیبی نیست که هر روز خبری از تعطیلی یکی دیگر از واحد های صنعتی بروجرد گفته شود چرا که طی چند سال اخیر بارها از تعدیل نیرو و تعطیلی کارخانه ها به گوش ما رسیده است. 


دیدگاه شما در مورد : شش قفله شدن واحدهای صنعتی و تولیدی یکی پس از دیگری/ چشم انتظاری کارگران بی کار برای باز شدن گره صنعت کشور+تصاویر

شش قفله شدن واحدهای صنعتی و تولیدی یکی پس از دیگری/ چشم انتظاری کارگران بی کار برای باز شدن گره صنعت کشور+تصاویر

  • پربازدیدترین ها