جمعه 01 تیر 1397 21:48:49

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 39923

تاریخ انتشار : 20/03/1395 - 07:52

فعال عرصه اقتصاد مقاومتی سوادکوهی:

پرورش قارچ شغلی کم‌هزینه و پردرآمد برای جوانان است

پرورش قارچ با توجه به هزینه کم برای آغاز کار و سود مناسب برای تولید کننده می‌تواند در شهرستان سوادکوه برای بسیاری از افرادی که جویای کار بوده و دارای سرمایه اندکی هستند به عنوان شغل محسوب شود.

پرورش قارچ شغلی کم‌هزینه و پردرآمد برای جوانان است

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، اقتصاد مقاومتی واژه‌ای است که با بالا گرفتن 

 
طرح‌های اقتصاد مقاومتی با سرمایه کم زمینه اشتغال جوانان در بخش‌های پرورش ماکیان، ماهی، زنبورعسل ، دامپروری، زراعت و... را فراهم می‌کند.
 

فشارها و تحریم‌های ظالمانه به کشور توسط مقام معظم رهبری در سال 89  وارد ادبیات کشور شد و امروز با توجه به تأکیدات ایشان تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور، تحقق بخشیدن به اقتصاد مقاومتی است.

طرح‌های اقتصاد مقاومتی، که به منظور اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری جوانان و با حمایت بسیج سازندگی اجرا می‌شود، از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار است و امسال با توجه به نامگذاری سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اجرای این طرح‌ها می‌تواند گامی عملی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بشمار رود.


طرح‌های کم سرمایه و زودبازده

طرح‌های اقتصاد مقاومتی در سوادکوه نیز مورد استقبال زیادی از افراد 

 
با اندکی توجه به مصادیق عملی اقتصاد مقاومتی، می‌توان به موازات رشد تولید، مشکل بیکاری را نیز از بین برد.
 

قرار گرفته است و زمینه اشتغال جوانان در بخش‌های پرورش ماکیان، ماهی، زنبورعسل ، دامپروری، زراعت و... را فراهم کرده است.

شهرستان سوادکوه از جمله شهرستان‌هایی است که همواره از بیکاری جوانان رنج می‌برد و پرورش قارچ در بخش زراعت، با توجه به هزینه کم برای آغاز کار و سود مناسب برای تولید کننده، می‌تواند در این شهرستان برای بسیاری از افرادی که جویای کار بوده و دارای سرمایه اندکی هستند، به عنوان شغل محسوب شود. 

این روزها که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند 

 
وام 10 میلیونی بسیج سازندگی کمک شایانی به رونق پرورش قارچ کرد.
 

و یکی از معضلاتی که گریبانگیر جامعه شده است بیکاری جوانان است، بد نیست آنها به سراغ مشاغلی از جمله پرورش قارچ بروند که علاوه بر خاصیت‌های بی‌نظیر در درمان بیماری‌ها و هزینه کم نگهداری،  سرمایه و امکانات خاصی نیاز ندارد، و  گامی در راستای تولیدات داخلی و تحقق اقتصاد مقاومتی است  

 
تاکنون به صورت مستقیم برای سه نفر و چنانچه تعداد سالن زیاد شود می‌توان برای 10 نفربه صورت مستقیم اشتغال ایجاد کند، و شرایط شغلی به صورت غیر مستقیم افراد دیگری را نیز فراهم کرد.
 

و درآمد خوبی نیز می‌توان از آن کسب کرد.

نمونه روشن از موفقیت

سیدرضا صالح‌نژاد از افرادی است که به کار پرورش قارچ در شهرستان سوادکوه مشغول است و با دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی از بسیج سازندگی سوادکوه، رونق بیشتری به کسب و کار خود داده است.
 


وی طی گفت‌وگویی گفت: قارچ برداشتی، به طور میانگین  3 تن است که برای فروش با قیمتی مناسب به بازار ارائه می‌دهم.

این فعال اقتصادی، که پرورش قارچ را شغلی ملزم به رعایت نظم و انضباط و پاکیزگی می‌داند، افزود: پس از برداشت قارچ و چیدن در ظروف و بسته بندی، آن را در اختیار مشتریان قرار می‌دهیم.

صالح نژاد تصریح کرد: وام 10 میلیونی بسیج سازندگی کمک شایانی به رونق پرورش قارچ کرد و توانستم از این تسهیلات برای خرید کمپوست، تجهیزات، هزنیه جابه جایی و غیره استفاه کنم.

 


وی با بیان اینکه اکنون با همراهی 

 
یک سالن به نام شهید ابوالقاسم حامدی، که در حال حاضر با ظرفیت 3 تن فعال است، و چهار سالن دیگر به نام شهدای مدافع حرم و امنیت شهیدان سید روح اله عمادی، روح اله سلطانی، سیدحسن صالح نژاد و محمد عباس‌زاده با ظرفیت هر سالن 8 تن احداث خواهد شد.
 

خانواده‌ام به پرورش قارچ مشغول هستم، گفت: با توجه به درآمد خوبی که این شغل دارد، تاکنون به صورت مستقیم برای سه نفر و چنانچه تعداد سالن زیاد شود می‌توان برای 10 نفربه صورت مستقیم اشتغال ایجاد کند، و شرایط شغلی به صورت غیر مستقیم افراد دیگری را نیز فراهم کرد.
 


این فعال اقتصادی افزود: باید مسئولان به کار پرورش قارچ به عنوان یک کار تولیدی و نه تشریفاتی نگاه کنند که می تواند زمینه اشتغال بسیاری نیز فراهم کند.
 

 


صالح نژاد به برنامه‌های پیش روی خود اشاره و اظهار کرد: یک سالن به نام شهید ابوالقاسم حامدی، که در حال حاضر با ظرفیت 3 تن فعال است، و چهار سالن دیگر به نام شهدای مدافع حرم و امنیت شهیدان سید روح اله عمادی، روح اله سلطانی، سیدحسن صالح نژاد و محمد عباس‌زاده با ظرفیت هر سالن 8 تن احداث خواهد شد.

وی در پایان  به جوانان جویای کار نیز توصیه کرد: با توجه به سرمایه اندکی که برای پرورش قارچ نیاز است، جوانان می‌توانند با یک سالن به این شغل روی آورند و با آموزش‌هایی که از طریق شرکت در کلاس‌های آموزشی بسیج سازندگی، کتاب‌ها، سی دی‌های آموزشی و مستندات تلویزیونی وجود دارد، به کار رونق دهند و درآمد خوبی نیز کسب کنند.

عکس:حامد امیرنژاد

نویسنده : حسین قاسمی

دیدگاه شما در مورد : پرورش قارچ شغلی کم‌هزینه و پردرآمد برای جوانان است

پرورش قارچ شغلی کم‌هزینه و پردرآمد برای جوانان است

  • پربازدیدترین ها