پنج شنبه 31 خرداد 1397 22:20:48

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 39830

تاریخ انتشار : 16/03/1395 - 10:31

مازندران در مرز بحران زیست محیطی؛

مازندران پرچالش‌ترین منطقه ایران از نظر زیست‌محیطی/ مسئولان برای حفظ تعادل محیط زیست مازندران چه کرده‌اند؟!

مازندران یکی از پرچالش‌ترین استان‌های کشور از لحاظ زیست محیطی است و در مرز بحران قرار دارد.

مازندران پرچالش‌ترین منطقه ایران از نظر زیست‌محیطی/ مسئولان برای حفظ تعادل محیط زیست مازندران چه کرده‌اند؟!

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از  بلاغ، «هر که بامش بیش، برفش بیشتر»؛ باید حکایت این روزهای مازندران باشد، اما ...!!

وضعیت اقلیمى مناسب، موقعیت جغرافیایى ویژه، منابع غنى، آب‏‌هاى زیرزمینى فراوان و همچنین باران و رطوبت کافى باعث شده که مازندران گستره‌ای از جنگل‏‌هاى انبوه و مراتع سرسبز و خرم باشد، اما متاسفانه مدت‌هاست مناطق شهرى و جنگلی مازندران از لحاظ زیست‌محیطی مشکلاتی را به دوش می‌کشند. خالی از لطف نیست که به بهانه 16 خرداد روز جهانی «محیط ‌زیست» به بیان برخی مشکلات زیست محیطی مازندران بپردازیم.


آسیب‌های زیست محیطی مازندران
روزانه 2هزار تن زباله در جنگل‌های شمالی دفن می‌شود. بوته کنى، احداث راه، زمین‌خواری، چراى بی‌رویه دام، شکار غیرمجاز و بهره‏‌بردارى از معادن موجب تخریب بخش وسیعى از زیست‏گاه‏‌های مازندران و محدودیت آنها شده است.

مشکلات پس‌ماند، انباشت و شیرابه زباله، آلودگی دریا و 

 
روزانه 2هزار تن زباله در جنگل‌های شمالی دفن می‌شود.
 

جنگل از مشکلات دیگر محیط زیستی مازندران است، به‌گونه‌ای که معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست کشور، در سفر اخیر خود به مازندران با بیان اینکه این استان یکی از پرچالش‌ترین استان‌های کشور است، گفت: مشکلات زیست‌محیطی برای مازندران بحران ایجاد کرده و ما در مرز بحران هستیم.

زیباترین و پرچالش‌ترین
ناصر مهردادی مدیرکل محیط زیست مازندران در گفت‌وگویی به این معضل اعتراف می‌کند و می‌افزاید: مازندران یکی از پرچالش‌ترین مناطق ایران از نظر محیط زیستی است.

وی با بیان اینکه تعداد محیط‌بانان مازندران از حد نیاز کمتر است، اظهار کرد: با توجه به اینکه 22 درصد اراضی استان، مناطق حفاظت شده است، ما با تعداد محدود محیط‌بان نمی‌توانیم همه جا را تحت کنترل قرار دهیم.

مهردادی، بحث دریا، جنگل و چالش‌های صنایع را از مشکلات خاص مازندران عنوان کرد و افزود: مازندران از معدود استان‌هایی است که تمام مناطق چهارگانه را دارد و به دلیل بازنشسته شدن نیروهای کارآمد، مشکلات منطقه بیشتر شده است.


مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به ارائه برنامه‌ای چهار ساله به شورای تامین استان، تصریح کرد: برنامه‌هایی را طراحی کردیم 

 
مشکلات پس‌ماند، انباشت و شیرابه زباله، آلودگی دریا و جنگل از مشکلات دیگر محیط زیستی مازندران است
 

تا در سال‌های آینده بحث شکار دام‌های هوایی و کومه‌ها را کاهش دهیم و دام‌های هوایی را در مناطق جدید جمع‌آوری کنیم.

دام‌های هوایی و هدم حیثیت مازندران
مهردادی با اشاره به معضل شکار درنای سیبری در منطقه بابلسر، فریدونکنار و ازباران، خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که ما در برخورد با آن نمی‌توانیم خیلی راحت وارد ماجرا شویم، بحث درنای سیبری است که از لحاظ بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است.

وی با درخواست از دستگاه قضا، نیروی انتظامی و استانداری برای ورود به این مسئله، اضافه کرد: امیدوارم بتوانیم آرام آرام به حل این مسایل کمک کنیم.


پسماند، مصیبت بزرگ مازندران
مدیرکل محیط زیست مازندران با بیان اینکه یک چهارم پسماند کشور مربوط به سواحل شمالی و جنوبی کشور است، ادامه داد: در بحث پسماند واقعا این گونه نیست که محیط زیست اعلام کند که من مشکل پسماند را حل می‌کنم.

مهردادی با بیان اینکه شهرداری وظیفه اولیه ساماندهی وضعیت پسماند را بر عهده دارد، گفت: تاکنون از چند شهرداری استان به دلیل عدم رسیدگی به مشکلات پسماند شکایت کرده‌ایم.

 
 

وی با بیان اینکه در بحث صنایع آلاینده با هیچ کارخانه‌ای شوخی نداریم، اظهار کرد: موردهای زیادی داشتیم که واحدهای صنعتی را پلمب کردیم، یکی از مهم‌ترین اینها کارخانه «آرین سینا» بود که با برخورد جدی سازمان محیط زیست، ملزم شد که مشکلاتش را رفع کند.

بیان مشکلات زیست‌محیطی 

 
با توجه به اینکه 22 درصد اراضی استان، مناطق حفاظت شده است، ما با تعداد محدود محیط‌بان نمی‌توانیم همه جا را تحت کنترل قرار دهیم.
 

سیاسی نیست
عطاءالله قبادیان عضو هیات علمی دانشگاه وین اتریش، که برای شرکت در نشست تخصصی سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی به مازندران سفر کرده است، طی گفت‌وگویی تصریح کرد: تاخت‌و‌تازها به عرصه منابع طبیعی، مازندران را با بحران جدی زیست محیطی روبرو کرده است.

وی با تاکید بر اینکه این بحث‌ها سیاسی نیست، خاطرنشان کرد: مسئولین عزیز پیام ما را دریافت کنند که کشور تعادل طبیعی را از دست داده است و با بحران جدی مواجه هستیم و باید بخشی از منابع زیرزمینی را برای منابع طبیعی زیستی اختصاص دهیم.


چرا نباید خجالت بکشیم؟!
عضو هیات علمی دانشگاه وین اتریش با بیان اینکه این بسیار شرم‌آور است که به درجه‌ای از سقوط رسیده‌ایم که برای بهره‌برداری از جنگل‌ها چانه‌زنی می‌کنیم، گفت: یکی از اهرم‌های توسعه پایدار، حراست و پاسداری از منابع طبیعی است، زیرا منابع طبیعی از سوی کویر‌ها و بیابان‌ها تهدید می‌شود.

قبادیان با بیان اینکه از طرف شمال، کویرهای ترکمنستان درحال پیشروی هستند، از مسئولان پرسید: برای حفظ تعادل زیست محیطی این تنها ستون لرزان کشور، چه کرده‌اید؟


روانشناسی اجتماعی و دلایل تخریب محیط ‌زیست
شاید یکی از رویدادهای جدید در روانشناسی هزاره سوم، توجه به مطالعات در حوزه حفاظت از محیط ‌زیست است.

روانشناسی حفاظت از محیط ‌زیست، نتیجه و برآیند پژوهش‌های روانشناسان محیط است. رسالت این دانش جدید این است که انسان‌ها را به حفاظت از محیط ‌زیست ترغیب کند و به آنها انگیزه لازم برای انجام این کار 

 
مدیرکل محیط زیست مازندران:تاکنون از چند شهرداری استان به دلیل عدم رسیدگی به مشکلات پسماند شکایت کرده‌ایم.
 

را بدهد. این دانش جدید، باعث ایجاد نوعی ارتباط هماهنگ و سیستماتیک بین انسان و محیط ‌زیست طبیعی او می‌شود.

مهرناز اعتماد یکی از رواشناسان فعال در حوزه محیط زیست طی گفت‌وگویی با بیان اینکه محیط ‌زیست از دیرباز، آماج بی‌مهری انسان‌ها قرار داشته است، اذعان کرد: این موج بی‌مهری، زمانی به اوج خود می‌رسد که رفتار انسان‌ها با محیط ‌زیست طبیعی را از پنجره روانشناسی رفتاری به تماشا بنشینیم و تحلیل کنیم.

وی افزود: از دیدگاه روانشناسی اجتماعی، مشکلات زیست‌محیطی ما انسان‌ها، بیشتر فرهنگی و رفتاری است.

این روانشناس فعال در حوزه محیط زیست بیان کرد: البته صنعتی شدن جوامع نیز در تخریب محیط ‌زیست نقش دارد ولی باورها و نگرش‌های افراد و همچنین هنجارهای فرهنگی نهادهای اجتماعی، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

اعتماد با بیان اینکه بر خلاف نگرانی‌های همه ما درباره تخریب محیط طبیعی، رفتار ما با این محیط شکل تخریبی دارد، اظهار کرد: تخریب زمین، برآیند تصمیم‌های اشتباهی است که انسان‌ها در سطوح فردی، سازمانی و ملی برای رسیدن به یک سود یا منفعت می‌گیرند، ولی در هر حال برآیند آن، از بین رفتن زمین و محیط ‌زیست است.

وی با بیان اینکه توجه نکردن و اهمیت قائل نشدن به «آینده» رفتار مخرب نسبت به محیط ‌زیست را در پی دارد، تاکید کرد: تغییر سبک زندگی در سطح فردی و اجتماعی، تعریف هویت فردی بر اساس دارایی‌های مادی و بی‌توجهی 

 
از دیدگاه روانشناسی اجتماعی، مشکلات زیست‌محیطی ما انسان‌ها، بیشتر فرهنگی و رفتاری است.
 

به هویت گروهی، جمعی و همچنین یافتن هویت و معنای زندگی در امور مادی، باعث شده که بیشتر تلاش‌های انسان امروزی، در مسیر جمع‌آوری امکانات و دارایی‌های مادی شکل بگیرد و سایر هم‌نوعان و نسل‌های آینده نیز در این میان جایگاهی نداشته باشند.

محیط زیست و اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی شعار مورد تاکید همیشگی رهبر معظم انقلاب، از جمله مسائلی است که سازمان‌های مختلف کشور برای تحقق سیاست‌های آن وارد عمل شده‌اند. اما به راستی اداره کل محیط زیست مازندران تا چه میزان توانسته در تحقق اقتصاد مقاومتی موفق باشد؟

قاسم احمدی‌ لاشکی نماینده مردم نوشهر،چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی طی گفت‌وگویی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی را باید از خودمان شروع کنیم، گفت: برنامه‌های سازمان حفاظت از محیط زیست با اقتصاد مقاومتی منافات دارد.

وی متذکر شد: استاندار مازندران باید برای تحقق شعار سال، وضعیت محیط زیست استان را سامان دهد.

احمدی تاکید کرد: رویه اداره حفاظت محیط زیست مازندران به‌گونه‌ای است که سبب می‌شود در روند افتتاح پروژه‌ها مشکل ایجاد شود.

و در پایان باید گفت محیط زیست، میراث مشترک بشریت بوده و حفظ حقوق محیط زیست، ضرورتی ملی و بین المللی است و مسئولان کشور به ویژه استان مازندران باید بدانند که اگر امروز محیط زیست و حقوق محیط زیست را به درستی درنیابیم، فردا بسیار دیر خواهد بود.

 دیدگاه شما در مورد : مازندران پرچالش‌ترین منطقه ایران از نظر زیست‌محیطی/ مسئولان برای حفظ تعادل محیط زیست مازندران چه کرده‌اند؟!

مازندران پرچالش‌ترین منطقه ایران از نظر زیست‌محیطی/ مسئولان برای حفظ تعادل محیط زیست مازندران چه کرده‌اند؟!

  • پربازدیدترین ها