شنبه 01 اردیبهشت 1397 19:58:12

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 39664

تاریخ انتشار : 09/03/1395 - 13:31

نمايشگاهی كه عالی عالی بود

دومين نمايشگاه كاريكاتور هولوكاست در حالي فردا(دوشنبه) به كار خود پايان مي‌دهد كه مانند دوره اول برگزاري اين نمايشگاه، توجه رسانه‌هاي بين‌المللي به سمت آن معطوف شد و چندين سياستمدار خارجي درباره آن سخن گفتند.

نمايشگاهی كه عالی عالی بود

به گزارش سوادکوه آنلاین، روز گذشته خبري درباره تحسين مقام معظم رهبري از برگزاري نمايشگاه هولوكاست و تعبير «عالي عالي» براي اين نمايشگاه توسط ايشان منتشر شده است؛ موضوعي كه مسئولان برگزاري اين نمايشگاه نه آن را رد مي‌كنند و نه تأييد. نمايشگاه كارتون و كاريكاتور هولوكاست، فردا 10 خردادماه با معرفي برگزيدگان به پايان مي‌رسد. در اين دوره از نمايشگاه كه در حوزه هنري برپا شد. برگزاركنندگان اين نمايشگاه چند دليل محكم براي كارشان دارند، ابتدا اينكه هولوكاست بهانه‌اي براي ايجاد رژيم صهيونيستي شده و غرب به شدت از افشاگري درباره اين موضوع مي‌هراسد و حتي تفكر در مورد هولوكاست را سركوب مي‌كند. دوم اينكه برگزار‌كنندگان اين مسابقه و نمايشگاه باور دارند كه حتي اگر هولوكاست در زمان جنگ جهاني دوم رخ داده است، چرا مردم فلسطين تاوان آن را بدهند؟ و آلمان كه هولوكاست توسط دولت آن كشور به وجود آمده نبايد مقصر شناخته شود و ميزبان يهوديان نشود؟ 

در آخر نيز نكته‌اي انساني از سوي مسئولان برگزاري نمايشگاه هولوكاست مطرح شده است و آن خطر تكرار نسل‌كشي است و اتفاقاتي را كه اكنون در كشورهاي يمن، سوريه، عراق و بحرين رخ مي‌دهد مي‌توان مصداقي از نسل‌كشي دانست كه با چراغ سبز دولت امريكا انجام مي‌شود. اين كشور تنها دولتي است كه در طول تاريخ از بمب اتمي براي كشتار مردم بي دفاع استفاده كرده و هولوكاست اتمي را شكل داده است. دست اندركاران نمايشگاه هولوكاست تأكيد دارند كه هيچ تضميني وجود ندارد كه امريكا بار ديگر دست به هولوكاست اتمي نزند و هولوكاست‌هاي ديگري در منطقه به وجود آيد.

اين مسائل همگي دست در دست هم داد تا بعد از حدود 10 سال از برگزاري دوره اول اين نمايشگاه، دومين دوره آن نيز برگزار شود. مسابقه و نمايشگاهي كه با استقبال خوب هنرمندان كاريكاتوريست در سراسر جهان روبه‌رو شد. در اين دوره از نمايشگاه، آثار برگزيده دومين مسابقه كارتون و كاريكاتور هولوكاست به روي ديوار نمايشگاه رفتند. حتي خبر راه‌اندازي اين نمايشگاه با واكنش‌هاي خارجي روبه‌رو شد. مصاحبه محمد جواد ظريف با مجله نيويوركر در امريكا و اشاره وي به حمايت نكردن دولت از برگزاري اين نمايشگاه و حضور نيافتن در نمايشگاه كاريكاتور هولوكاست باعث شد تا سيد مسعود شجاعي طباطبايي نسبت به موضع وزير امور خارجه موضع بگيرد. 

شجاعي طباطبايي  تأكيد كرد: اين نمايشگاه توسط نهاد‌هاي مردمي كه حتي حاضر نيستند نام‌شان عنوان شود، حمايت مي‌شود و نيازي به كمك دولت نداريم. كساني كه به برگزاري اين نمايشگاه كمك كرده‌اند، مانند گفته رهبر انقلاب، عاشق مبارزه با صهيونيست‌ها هستند. اين كاريكاتوريست افزود: آقاي ظريف گفته‌اند به افتتاحيه اين نمايشگاه نخواهم آمد، اتفاقاً به دليل اين موضع منفعلانه اصلاً از وي دعوت نخواهيم كرد و به طور جدي در برابر اين نوع نگاه مي‌ايستيم. راه‌اندازي اين نمايشگاه بازتاب‌هايي نيز در ميان دولت‌هاي غربي داشت به نحوي كه وزراي امور خارجه كشورهاي آلمان و اتريش برگزاري اين نمايشگاه را محكوم كردند. نخست وزير اسرائيل از وزير امور خارجه امريكا خواست تا برگزاري اين نمايشگاه را محكوم كند. رئيس مجلس اسرائيل نيز در نامه‌اي خطاب به بان‌كي‌مون دبير كل سازمان ملل درخواست كرد تا وي نمايشگاه كاريكاتور هولوكاست را محكوم كند. 

در اين بين نامه محكوميت مسابقه هولوكاست توسط مدير كل يونسكو با واكنش دبير اين نمايشگاه روبه‌رو شد و شجاعي طباطبايي در نامه‌اي خطاب به خانم ايرينا بوكوو نوشت: ما نگران هولوكاستي هستيم كه رژيم صهيونيستي در منطقه به آن دامن مي‌زند، ما نگران خشونت و نژادپرستي رژيم اسرائيل هستيم؟ چرا اجازه داده نمي‌شود درباره اين واقعه تاريخي كوچك‌ترين ترديدي صورت گيرد؟ چرا در برخي از كشورهاي اروپايي بايد افرادي كه در ارتباط با واقعه هولوكاست ترديد دارند به زندان و جرائم سنگين محكوم شوند؟

البته استقبال خوب هنرمندان خارجي و ارسال آثار از بيش از 56 كشور جهان به اين نمايشگاه به همراه مشاركت هنرمندان داخلي در برگزاري دومين نمايشگاه هولوكاست باعث شد تا اين نمايشگاه با موفقيت برگزار شود. اين نمايشگاه فردا به كار خود پايان خواهد داد، اما فعاليت‌هاي ضد سلطه هنرمندان تجسمي با قوت و توان بيشتر ادامه مي‌يابد.


منبع : روزنامه جوان
دیدگاه شما در مورد : نمايشگاهی كه عالی عالی بود

نمايشگاهی كه عالی عالی بود

  • پربازدیدترین ها