یکشنبه 26 آذر 1396 21:24:22

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 3954

تاریخ انتشار : 21/01/1393 - 03:16

اختصاصی/ بازی های محلی سوادکوه:

آغوزکا، بازی مهیج با مواد خوراکی!

این بازی با تعدادی گردو انجام می شود و به این صورت است که افراد حاضر در بازی گردو ها را دو به دو رو به روی هم می چینند.بعد از آن هریک از افراد به نوبت با بزرگترین گردوی خود که "کل" یا "تیره" نامیده می شود به گردو های چیده شده می زنند.

آغوزکا، بازی مهیج با مواد خوراکی!

به گزارش سوادکوه آنلاین، یاد قدیم ها بخیر!پیرزنی با گیس های بافته شده  که سفیدی اش  حکایت از گذر عمر داشت این را گفت و بغضی  از سر دلتنگی  برای روزگار جوانی  راه گلویش را بست.

مهربانی اش بسان همه مادران ومادربزرگان دیارم، مازندران بود و نگاهش به زیبایی درختان سر به فلک  کشیده سوادکوه ودلش به اندازه  دریای خزر وسیع...

اسمش "مریم بانو"بود.امروز مهمان این پیرزن سوادکوهی  بودم تا از گذشته ها بدانم، از بازی های ایام جوانی و نوجوانی  70-80سال پیش،که فرزندان روزگارم  بد خو گرفته اند با فناوری های عصر جدید! و یادشان رفته و نمی دانند چه شور وهیجانی دارد لی لی بازی و گرگم به هوا و هفت سنگ و...

فرزندان عصر من ،درکنج تنهایی با رایانه وتبلت وموبایل و... چنان انس والفت گرفته اند  که حتی زمانی برای پدر و مادرهایشان ندارند چه برسد به بازی های عصر پدران ومادرانشان!

امروز آمده ام یادی از گذشته ها کنم ،سرکی به نوجوانی پیرزنی دوست داشتنی  و مهربان دیارم بکشم  و مرور کنم که چه بود و چه شد نسل هم سن وسالانم .

و امروز از زبان مریم بانو قصه یک بازی محلی را روایت می کنیم.

 

آغوزکا(گردوبازی):

این بازی با تعدادی گردو انجام می شود و به این صورت است  که افراد حاضر در بازی گردو ها را دو به دو  رو به روی هم می چینند.بعد از آن هریک از افراد به نوبت  با بزرگترین گردوی خود که "کل" یا "تیره" نامیده می شود  به گردو های چیده شده می زنند.

اگر نفر اول با پرتاپ خود گردوها را انداخت فعلا برنده محسوب خواهد شد  وبقیه افراد باید بر "تیره" او بزنند و هرکس بتواند کل یا تیره نفر اول را بزند  صاحب همه گردوها می شود ولی اگر کسی موفق نشد  این نفر اول است که برنده شده وتمام گردوها برای او خواهد بود.و اگر نفر اول موفق نشد نفرات بعدی شانس خود را امتحان می کنند وبازی به ترتیب قبلی ادامه خواهد یافت.

مریم بانو تنت سلامت  ومهربانی ات مستدام  وسایه ات همیشه بر سر خانواده نوه هایت.

 

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : آغوزکا، بازی مهیج با مواد خوراکی!

آغوزکا، بازی مهیج با مواد خوراکی!