شنبه 01 اردیبهشت 1397 08:28:11

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 3953

تاریخ انتشار : 21/01/1393 - 03:00

اختصاصی/ به روایت ام لیلا بزرگی:

خاطراتی از سرزمین نور

پا که به مرز مناطق جنوبی گذاشتم دلم آشوب شد،آشوب از زندگی پر دغدغه ای که مانند پیله ای دورم را احاطه کرده بود، هرم نفس های پرندگان مهاجر عاشق را با عمق جانم حس می کردم،اشک ازچشمانم جاری می شد، دلم می خواست فریاد بکشم اما بغضم در سکوت می شکست

خاطراتی از سرزمین نور

به گزارش سوادکوه آنلاین، راهیان نور فرهنگی زیبا برای به تصویر کشیدن و یادآوری حماسه سازی فرزندان این مرز و بوم در سالیانی نه چندان دور است، سالیانی که هنوز هم خیلی از بزرگترها آن را به یاد دارند و خیلی از کوچکترها نیز با یاد آن زندگی می کنند.

بر آن شدیم تا برای به رخ کشیدن زیبایی این سفر معنوی خاطراتی چند از راهیان سرزمین های نور را منتشر کنیم، متن زیر اولین خاطره از این دست است.

خاطراتی از سرزمین  نور به روایت  ام لیلا بزرگی

پا که  به مرز مناطق  جنوبی  گذاشتم  دلم آشوب  شد،آشوب از زندگی پر دغدغه ای  که  مانند پیله ای  دورم را احاطه  کرده  بود، هرم نفس های  پرندگان مهاجر عاشق را با عمق  جانم  حس می کردم،اشک  ازچشمانم  جاری  می شد، دلم می خواست  فریاد بکشم  اما بغضم  در سکوت  می شکست پس قلم برداشتم  واز سرّعاشقی نوشتم:

سلام برادرهای عزیزم

سال هاست  که منتظرچنین لحظه ای هستم،آمده ام  تا از حرف هایی که  مانند وزنه ای  قلب کوچکم را زیر فشار قرار داده برای شما بگویم.چقدر دلم تنگ دیدارتان است.

برادرهای عزیرترازجانم!

آنروزها نیز بچگی هایمان را می گویم،آنروزها نیز از اینکه برادرانی چونان  شما داشتم  به خود می بالیدم ولی امروز بالیدنم از نوع دیگریست،به خود می بالم  که خون شما در رگ هایم جاریست،خون  کسانی که  ازهمه لذت های  دنیایی در اوج  جوانی  گذشتند و بر خواسته های نفسانی پشت پا زدند وبه ندای امام زمانشان لبیک  گفتند تا امروز  من و همه  مردم سرزمینم  با آرامش وسربلندی  زندگی کنیم.

برادرانم،پرندگان  عاشق مهاجر زندگی ام!

دل تنگی های پدر ومادرمان  آن زمان معنا یافت  که حماسه بزرگتان  ضمانت محکمی  برای استقلال  امروز ما شد.

می دانید با غیرتتان،جهادتان  وایمانتان  با ابرقدرت ها چه کردید؟ امروز ابر قدرت ها  از ما می ترسند واین به خاطر غیرت وحقانیت آرمان وایمان شماست.

بارها تحریممان کردند،گزینه های روی میزشان را به رخ ما کشیدند اما ما  به پشتوانه خون شما ایستادیم واز هیچ چیز نهراسیدیم،تا آرمان های بلند شما را به منصه ظهور برسانیم.

 

امروز به مقتلگاهتان  آمده ام،آمده ام به اروند رود وشلمچه!

چقدر تکان دهنده است!اشکهایم ناگاه سرازیر می شود،به یاد خانم زینب  کبری می افتم،او هم خواهری بود  که در مقتلگاه برادرش مویه سر داد اما ایشان کجا ومن کوچکترین کجا؟

زینب کبری به مسلخ کشیده شدن برادرش را دید وگفت "من چیزی به جز زیبایی ندیدم" ومن تنها مقتلگاه  برادرانم را دیدم و چنین زار می گریم؟

اشک هایم را پاک می کنم ،آری به جز زیبایی در این  خاک گلگون چیزی نمی توان دید.به دور وبرم  نگاهی می اندازم،من تنها نیستم  در این بهشت زمینی!

برادرانم!دختران وپسرانی از جنس امروز،از نسلی که با نسل شما بسیار تفاوت  دارند نیز در این خاک به جستجو  نشسته اند.

شاید به دنبال هویت خود در این  مکان مقدس که با خون چونان شمایی گلگون  وبه کیمیایی  تبدیل شده است می گردند وشاید هم  به دنبال  آرامش  والتیام روح ددمند  وخسته از دنیایشان به  دنیای شما پا نهاده اند.

دیگر قلم توان نوشتن ندارد،دستانم کرخ شده است،باید بروم  وشما را در دیار عاشقان تنها بگذارم.

راستی،پدر ومادر سلام رساندند و نجواهای دلتنگی خود را در گوش این قاصدک کوچک  زمزمه کردند تا پیامشان را به کوی عاشقان  بیاورم ولی می دانم  که شماها زنده اید وبه حال ما واقف!

 

قول می دهم باز هم به دیدارتان  بیایم. عزیرانم!بگذارید انتهای دل نوشته ام را به آقایمان امام زمان تقدیم کنم  به امید روزی که  بیاید و پرچم حق را بر گستره جهان افراشته سازد.

خدانگهدارتان  اسطوره های پایمردی وشجاعت،خدانگهدارتان  عاشقان دست از جان شسته

خداحافظ شلمچه ،طلاییه،اروند رود،دهلاویه....

خداحافظ ای خاک مقدس...

گردآورنده:سارا ربیعیبرای این پست 8 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر پنج شنبه 21 فروردین 1393 - 07:20
  یونس کجوری گشنیانی

  به نام خدا باانجام این گونه رفتارهای به ظاهر فرهنگی 100در100مخالف هستم زیرا هیچ بازخوران مثبت درکشور ندارد.داریم خودمان را فریب می دهیم که فکر می کنیم داریم کارفرهنگی می کنیم.اگر راست می گویند به جای این که از کیسه دولت(همان بیت المال سابق) بروند و برگردند و بخورند و آنگاه حق مأموریت هم دریافت کنند از جیب مبارکشان بروند.اگر در این خزانه ملی(بیت المال سابق) حقی ندارم فبها نوش جانتان،اگر حقی دارم و آنچه می خورید مال من و امثال من هم هست-که مخالف این سفریم- راضی نیستم .اول بیایید ثابت کنید که حق کی را می برید می خورید و گریه می کنید و برمی گردید؟ حق یتیم و صغیر و بیوه زنانی که به نان شبشان نیازمندند؟شرمتان باد.شرمتان باد.شرمتان باد. شهدایی که به آوردگاهشان رفتید همه وسواسشان این بود که مبادا از بیت المال چیزی بردارند.سردار شهید محمد حسن طوسی رحمت الله علیه به خاطر 30دقیقه تأخیر در ورود به پادگان به امورمالی لشگر 25کربلا درسال1362نوشت که به اندازه 30دقیقه از حقوق این ماهش کسر شود.اسناد ومدارکش موجود است.آنگاه ما با هزینه بیت المال مسلمین(همان خزانه سابق دولت) می رویم،برمی گردیم،بابت روزهای که نبودیم از اداره خود هم حقوقش را می گیریم و هم حق مأموریت.دریغ از شرم.اگر راست می گوئید یک سال اعلام کنید:صد در صد هزینه رفت وبرگشت از جیب خودتان است آنگاه مشخص می شود چند تا راهیان نوری دارید.مرگ بر دشمن.مرگ بر استکبار جهانخوار.مرگ بر مرگ .مرگ.مرگ.خوش بود گرمحک تجربه آید به میان-تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد یونس کجوری گشنیانی از روستای گشنیان 22/1/1392 ه خورشیدی

  2 19
 • پاسخ به نظر جمعه 22 فروردین 1393 - 15:16
  سوادکوهی

  شرم بر تو که انقدر بی فکری انموقعی که پول برای جشن های میلیاردی و فوتبال و ... خرج میشود زبان نداری حالا برای زیارت شهدا زبان دراوردی اگه ادمی مثل تو انقد دلسوز استانجا حرف بزند ننگ برتو باد بااین استدلالت مطمن باش اگر بقول تو همه هزینه ها راهم از زایرین بخواهند به کوری چشم امثال اقای کجوری جمعیت راخواهید دید

  17 0
 • پاسخ به نظر سه شنبه 26 فروردین 1393 - 08:58
  یونس کجوری گشنیانی

  به نام خداوندبخشایشگر مهربان فرنشین والاگوهر پایگاه 1)با جشنهای میلیاردی برای هرچیز باشد نیز 100در100مخالفم.هر دوی آنها یعنی سفر به مناطق جنگی و جشنهای میلیاردی هر دو از کیسه بین المال است و محکوم ومذموم. 2) گفتم:خوش بود گر محک تجربه آید به میان-تاسیه روی شود هرکه در او غش باشد.یک سال به جای پول گرفتن از ادارات مختلف برای تأمین مالی این سفر اعلام کنید از نقطه صفر تا صد سفر هزینه برعهده ی خود زائران است .تا در آن صورت((به کوری چشم امثال من)) جمعیت را ببینیم.جرأت این کار راندارید که چنین اعلام و فراخوانی رابدهید آقا.خانم((کورچشم شناس)).پس تا هنوز آن فرخوان صادر نشده است بی زحمت دیگران را((چشم کور)) و ((بی فکر)) نخوانید.بگذارید بزه روی دهد آنگاه حکم صادر کنید که فلانی بی فکر و چشم کور است کیفر پیش از بزه نفرمائید که به دادگری نزدیکتر است 3)به آوردگاه شهیدان برویم که چه شود؟آیا بهتر نیست به جای سفر به آنجا همین جا بدون خرج تراشی برای دولت وملت به سفارش های آن قهرمانان ملی عمل کنیم؟آیا مگر این است که سفارش آنان این بود که استقلال،آزادی-جمهوری اسلامی و دیگر آرمانهای بلند قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را پاسداری کنید؟ کدام شهید رامی شناسید که در وصتنامه اش مستقیم و غیر مستقیم این سفارش ها را نکرده باشد؟ خوب بدون رفتن به آنجا همین جا بدون سر و صدا بدون تبیلغات بدون هزینه این ها راعملی کنید و کنیم.مگر شهیدان برای رفتن به رزم داد وهوار راه انداختند؟مگر نمی گوئیم که آنان اخلاص داشتند و حقیقتاً هم داشتند؟خوب اخلاص پیشه کنید و به سفارش های آنان همین جا عمل کنید.این کجایش عیب دارد و کجایش بی فکری و چشم کوری است؟ برای کشور ایران بهترین ها راآرزومندم یونس کجوری گشنیانی 26/1/1393

  0 10
 • پاسخ به نظر سه شنبه 26 فروردین 1393 - 22:47
  سوادکوهی

  آقای کجوری تو خودتو نکش همون شهدایی که برا این سفر دعوت میکنن و میبرن خرجشم جور میکنن به کوری چشم امثال تو فقط کافی به عنوان معاومن سیاسی فرمانداری سوادکوه شمالی پاشی بری خدمت چنتا از این زائرین ببینی تاثیر این سفر چی بودبفهمی غروب طلائیه و حال هوای وصف ناپذیرش یعنی چی شلمچه و غربتش یعنی چی تویی که درک نکردی اون حال و هوا رو درک نکردی خواهشا نگو بی تاثیره ولی از یک حرفت خوشم اومد اداراتی که برا همایش های الکی و پذیرایی از بازرسای خودشون دارن هزینه های هنگفتی میکنن موقع کمک برا راهیان نور مرگشون میگیره میدونی چرا چون امسال تو زورشون میاد پشت میزی که ازخون شهدا بدست آوردند اونوقت حرف شهدا و حال هوای معنوی شهدا هرسال اونم توشروع سال توجامعه پخش شه ولی یه نکته برام جالبه پشت میزت نشستی و با اینترنت بیت المال داری نظری رو ثبت میکنی اونم تو ساعت اداری (7:30 . 8:45) بهتر نیست توایی که انقدر فکر بیت المال هستی به فکر انجام درست وظیفه خودت باشی برا حل مشکل مردمت، اگرم کاری برا انجام نداری حداقل فکر کنی راهیان نور از تاکیدات مقام معظم رهبری هست و نشانه بارز تاثیرش مخالفت رسانه های مخالف نظام و دشمنان ما با این سفره اونا تاثیر این حرکت عظیم فرهنگی رو درک کردن ولی شمایی که تو دانشگاه انقلاب اسلامی تدریس میکنی نه؟؟؟؟؟؟ اقای محترم امام رضا(ع) می فرمایند دو دسته کمر مرا شکستند عالم متهتک و جاهل متنسک ان شالله تو از روی جهالتت داری با این حرکت عظیم فرهنگی مخالفت میکنی فقط برا روشن شدنت بگم که حضرت امام ره یه میزان برای راه انقلاب و مسیر درست مشخص کردند فرمودند که اگر دشمنان هرجایی از شما تعریف کردند شما بدانید دارید اشتباه میکنید ولی جایی با شمامخالفن مطمئن باشید مسیر شما صحیح است من با آدمهای مختلفی که رفتن صحبت کردم شما هم صحبت کنید و بفهمید که توساعت اداری بجای وبگردی بهتره وظیفه خودتونو انجام بدین و توخونه برید وبگردی کنید و اون افکار پریشونتونو توجامعه پخش کنید یه مساله دیگه ادارات سوادکوه امسال چقدر برا این سفر کمک کردن برو یه آمار بگیر 20 درصد هزینه این سفروهم ادارات ندادن مطمئن باش همنطور که هزینه یادواره شهدای منطقه کسلیان سوادکوه با بیش از 40 میلیون تومن هزینه توسط مردم پرداخت میشه این هزینه هم پرداخت میشه شما برو یه خورده از همون شهید طوسی یاد بگیر و توساعت اداری افکار مشوش خودتو بسط نده شرم بر تو و کسانی که این پست رو بهت دادن

  12 0
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 27 فروردین 1393 - 13:34
  قربانعلی شهابی اتویی

  با سلام خدمت آقای کجوری و همفکرانش ، متاسفانه چنین افکار پوچ و عوامفریبانه از زمان خلقت حضرت آدم ( ع ) تا کنون وجود داشته و تا قیام آقا امام زمان (عج) هم وجود خواهد داشت . آقای کجوری ، شما باید بدانید که دولت اسلامی برای پیشبرد اهداف فرهنگی ، علمی و دینی موظف می باشد از بیت المال هزینه نماید ، مگر چشمان بینا و گوش های شنوای شما این همه تهاجم و شبیخون فرهنگی دشمنان را نمی بیند و نمی شنود ؟ پس وظیفه دولتهای اسلامی در مقابل این همه هجمه فرهنگی چیست ؟ آیا به بهانه سوء استفاده از بیت المال ،دولت باید در مقابل این همه هجمه ها شانه خالی کند ؟ آیا دولت برای رساندن پیام خون شهدا و اهداف آنان به نسلهای آینده هیچگونه وظیفه ای شرعی و قانونی ندارد ؟ شما و امثال شما یقین بدانید تمام کسانی که به عنوان زائران راهیان نور به این سفر معنوی میروند با درک صحیح از تمام مشکلات و سختیهای این سفر همه چیز اعم از دوری راه ،تصادف ، مریضی و ....را به جان خود می پذیرند و تحمل میکنند و یقین داشته باش که این انسانهای عاشق که خیلی از آنها از خانواده معظم شهداء هم نیستند ، با تمام اعضای خانواده ی خود جهت درک آن فضای معنوی و الهی پا به مشهد و مقتل شهداء می گذارند و به این سفر خود می بالند و افتخار می کنند و مطمئن باشید کسانیکه با تمام هستی خود به این سفر میروند یقیناً از پرداخت تمامی هزینه های آن هم استقبال میکنند و با جان و دل پذیرای آن خواهند بود . مگر شهداء ، جانبازان ، آزادگان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برای اهداف مادی به جبهه میرفتند که پیروان و زائران شهدا ء برای مطامع مادی و پُست و مقام دنیوی چنین عملی را مرتکب شوند؟ آقای کجوری فقط جهت یاد آوری عرض نمایم در دهمین یادواره 43 تن از شهدای منطقه کسلیان سوادکوه که در تاریخ 92/1/25 به میزبانی مردم ولایت مدار روستای اتو برگزار شد مبلغی بیش از 40 میلیون تومان توسط مردم این منطقه و دیگر دوستداران شهداء به حساب یادواره واریز شد(( محک تجربه آمد به میان - سیه روی شود هرکه در او غش باشد)) و خدا را شاکریم که در آستانه سالگرد آن حماسه حضور مردمی هستیم که تمام فعالیتها شبانه روزی و چندین ماهه و هزینهای آن بدون هیچگونه چشم داشتی توسط مردم پرداخت و اجراء شد . آقای کجوری مَخلص کلام اینکه مطمئن باشید ملتی که برای دفاع از حریت ، استقلال ، آزادی ، اسلام و ایران عزیز با جان و مالشان معامله کردند و جان فرزندان ، پسران ، پدران و تمامی عزیزان خود را فدای این راه نمودند آیا در صورت نیاز دوباره بلکه صد باره چنین عمل نخواهند کرد ؟ مطمئن باش مطمئن باش . مطمئن باش در صورت ندای امام گونه رهبر معظم انقلاب تمام هستی مادی و معنوی خود را فدای راه اسلام و قرآن خواهند نمود .انشاءا...

  13 0
 • پاسخ به نظر دوشنبه 01 اردیبهشت 1393 - 08:05
  مژگان

  باسلام از دوست خوبم ساراربیعی به خاطر گزارش های خوبش ممنونم.سارا جان سری هم به سایت ما بزن..سفیرافلاک لرستان

  0 1
 • پاسخ به نظر سه شنبه 02 اردیبهشت 1393 - 13:08
  سارا مستان

  پاسخ به آقای کجوری کم عقل مرد حسابی. تو که تو فرمانداری کار می کنی نمی دونی که راهیان نور با هزینه های شخصی می رن و هیچ اداره ای بودجه ای در این خصوص نداره. راستی تو ساعت اداری تو اینترنت چکار می کنی. تو که دم از بیت المال می زنی چرا؟ آقای کم فهم با خانواده شهدا نپیچ که تو رو مارپیچ می کنن. حالیت شد. من خودم یکی از خانواده های شهدا هستم. به روح شهیدم قسم اگه بخواهی مخالف نظام باشی با این که یک زن هستم می آم تو اطاق کارت تو رو پرتت می کنم بیرون.

  2 0
 • پاسخ به نظر شنبه 06 اردیبهشت 1393 - 15:29
  سلمان

  آقای کجوری استاد دانشگاه و کارمند بخش سیاسی فرمانداری آدم با خوندن نظرات و افکار شما یاد آقای عطا‌‌الله مهاجرانی و امثالهم می افته برادر مواظب خودت باش که مفتون نگردی ...

  1 0
دیدگاه شما در مورد : خاطراتی از سرزمین نور

خاطراتی از سرزمین نور

 • پربازدیدترین ها