شنبه 25 آذر 1396 16:16:02

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 39518

تاریخ انتشار : 04/03/1395 - 12:38

کودتا عليه وليعهد سعودي‌ها

اخبار رسيده حاکي از آن است که طي 4 ماه اخير، محمد بن سلمان و پدرش در حال زمينه سازي براي کودتاي آشکار عليه بن نايف بوده اند، کودتايي که به نظر مي رسد زمان اندکي تا تحقق نهايي آن باقي مانده است.بنابر اعلام منابع آگاه، ملک سلمان و مشاورانش طي هفته‌هاي اخير جلسات متعددي در خصوص اوضاع دربار پس از برکناري محمد بن نايف از قدرت برگزار کرده‌اند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، رسالت ديپلماتيک نوشت: در  اين روزها اخبار متعددي در خصوص کودتاي ملک سلمان و فرزندش محمد عليه شاهزاده محمد بن نايف در رسانه‌هاي منطقه و جهان منتشر شده است. به نظر مي رسد کودتايي که از سال گذشته کليد خورده است، در حال نتيجه دادن است! به عبارت بهتر، موضوع برکنار کردن شاهزاده محمد بن نايف از قدرت، مسئله و موضوع تازه اي نيست و پادشاه سعودي و فرزند وي از ابتدا در صدد به عينيت رساندن اين کودتا بوده اند. 

 
واقعيت امر اين است که مقامات سعودي براي برکنار کردن وليعهد از قدرت انگيزه‌هاي مضاعفي دارند. تشديد بيماري ملک سلمان منجر به يارگيري متقابل و گسترده وليعهد و جانشين وي ـ محمد بن سلمان ـ از ميان شاهزادگان شده است. از اين رو برکناري وليعهد فعلي عربستان سعودي بيش از هر زمان ديگري محتمل به نظر مي‌رسد. با اين حال ملک سلمان و فرزندش محمد در اين خصوص ملاحظاتي دارند و در صددند اين برکناري را با کمترين هزينه ممکن صورت دهند.ضمن اينکه همچنان پادشاه سعودي و فرزندش با نگراني هايي از سوي برخي علماي درباري سعودي و شاهزادگان ديگر مواجه هستند. 
 
اخبار رسيده حاکي از آن است که طي 4 ماه اخير، محمد بن سلمان و پدرش در حال زمينه سازي براي کودتاي آشکار عليه بن نايف بوده اند، کودتايي که به نظر مي رسد زمان اندکي تا تحقق نهايي آن باقي مانده است.بنابر اعلام منابع آگاه، ملک سلمان و مشاورانش طي هفته‌هاي اخير جلسات متعددي در خصوص اوضاع دربار پس از برکناري محمد بن نايف از قدرت برگزار کرده‌اند. در اين جلسات عموم مشاوران شاه سعودي به وي درباره کنترل اوضاع دربار پس از حذف بن نايف اطمينان داده اند.از سويي؛ در جلسات متعددي که ميان ملک سلمان و مشاورانش برگزار شده، احتمال اقدامات تلافي جويانه يا طغيان‌گري برخي شاهزاده ها ـ به رهبري بن نايف ـ در صورت کنار گذاشتن وي از قدرت پيش بيني شده است.
 
در اين ميان، محمد بن سلمان قصد دارد به هر نحو ممکن و در آينده اي نزديک، برکناري رسمي محمد بن نايف از قدرت را اعلام نمايد. محمد بن سلمان اصرار زيادي دارد تا برکناري محمد بن نايف از سمت وليعهدي پادشاه هر چه سريع تر عينيت يابد، که البته تشديد وخامت اوضاع جسمي ملک سلمان در عجله فرزندش براي حذف بن نايف بي تاثير نبوده است.محمد بن سلمان معتقد است در صورت مرگ شاه سعودي، اعمال هر گونه تغيير اساسي در دربار و راضي کردن علماي دربار نسبت به پذيرش تغييرات موجود تقريبا ناممکن خواهد بود.او معتقد است انتقال قدرت وليعهدي به وي بايد با تلاش هاي پدرش براي اقناع علماي دربار و برخي شاهزادگان صاحب نفوذ همراه باشد زيرا در غير اين صورت، وي قدرت صف آرايي در برابر مخالفت ها را نخواهد داشت.
 
اما سوال اصلي اينجاست که آيا ملک سلمان و فرزندش قادر به مدريت تحولات دربار پس از برکناري شاهزاده بن نايف خواهند بود ؟ به نظر مي رسد مديريت معادلات دربار متزلزل سعودي پس از کناره گيري بن نايف از قدرت چندان آسان نخواهد بود زيرا همچنان بسياري از شاهزادگان سعودي نسبت به حضور بن سلمان در راس معادلات سياسي رياض نه تنها نگاه ايجابي و مثبتي ندارند که به شدت مخالف اين مسئله اند.لازم به ذکر است که اخيرا محمد بن سلمان در تکميل کودتا عليه بن نايف سعي کرده است گارد ملي عربستان را تحت نظارت و کنترل خود در آورد، اما نيروهاي ويژه و گارد ملي اين کشور هنوز حاضر به فرمانبرداري از او به عنوان جانشين وليعهد نيستند.


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : کودتا عليه وليعهد سعودي‌ها

کودتا عليه وليعهد سعودي‌ها