شنبه 02 تیر 1397 01:03:59

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 39384

تاریخ انتشار : 29/01/1396 - 07:08

آنجا که رزق حلال به‌خوبی معنا می‌شود

معادن سوادکوه، ترجمان سخت‌کوشی مردان مرد

هر زمان صحبت از کارسخت و زیان‌آور می‌شود هرکس به نوبه خود شغلش را سخت تلقی می‌‌کند، اما مطابق قانون‌کار معدن‌کاران جزو مشاغل سخت و زیان‌آور تلقی می‌شوند.

معادن سوادکوه، ترجمان سخت‌کوشی مردان مرد

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، هنوز هوا کاملا روشن نشده بود، همان اتوبوس رنگ‌و‌ رو رفته همیشگی با شمایل و صدایی آشنا برای همه 

 
کارگری در معدن،در هر کشوری دارای ضوابط مخصوص به خود است و شنیدن این جمله که: «کار در معدن جزو مشاغل سخت و زیان آور است»، موضوعی طبیعی و آشنا است.
 

ما دهه ‌شصتی‌های سوادکوه می‌آمد، به سرویس "ذوب‌آهنی‌ها" معروف بود، تعداد زیادی از جوان‌ها و مردهای زحمتکش شهرستان سوادکوه با چهره‌هایی که گرد ذغال، یادگار ارزشمند تلاش برای نان حلال را روی آنها نقش کرده بود، سوار می‌شدند و این داستان همیشگی و دلگرم‌کننده‌ای برای مردان و خانواده‌های شهری و روستایی دیار ما بود که آن وقت‌ها مراکز صنعتی قابل‌اتکا و اشتغال‌‌زایش چندان متعدد نبود و امروز هم...!

نه دستمزد خوب، نه امنیت شغلی و نه رفاه مناسب

هر زمان صحبت از کارسخت و زیان‌آور می‌شود، هرکس به نوبه خود شغلش را سخت تلقی می‌‌کند، اما مطابق قانون‌ کار معدن‌کاران جزو مشاغل سخت و زیان‌آور تلقی می‌شوند. اما نکته مهم‌تر اینجاست که کارگران، 

 
معدن‌کاری یعنی:کار در معادن‌ اعم‌ از تحت‌‌الارضی‌ یا سطح‌‌الارضی‌ که‌ ایجاب‌ می‌کند، کارگران‌ در تونل‌ها و راهروهای‌ سر پوشیده‌ به‌ استخراج‌ بپردازند.
 

این قشر فوق‌العاده زحمتکش نه دستمزد خوب، نه امنیت شغلی و نه رفاه مناسب دارند.

کارگری در معدن، طبق نظر کارشناسان بازارکار، جزو سخت‌ترین و زیان‌آورترین شغل‌های دنیا به شمار می‌رود. این شغل در هر کشوری دارای ضوابط مخصوص به خود است و شنیدن این جمله که «کار در معدن جزو مشاغل سخت و زیان آور است»، موضوعی طبیعی و آشنا است.


کار در معدن، سرلیست مشاغل سخت و زیان‌آور

نکته جالب این است که کار در معدن، سرلیست مشاغل سخت و زیان‌آور است و در قانون کار نیز آمده است: «کار در معادن‌ اعم‌ از تحت‌‌الارضی‌ یا سطح‌‌الارضی‌ که‌ ایجاب‌ می‌کند، کارگران‌ در تونل‌ها و راهروهای‌ سرپوشیده‌ به‌ استخراج‌ بپردازند. کار استخراج‌ شامل‌ جدا کردن‌ یا منفجر ساختن‌ مواد از سطح‌‌کار، حمل‌ مواد عملیات‌ مربوط‌ به‌ انفجار، 

 
مطابق قانون این افراد باید نسبت به سایر کارگران حقوق بیشتری دریافت کنند، چرا که شرایط ویژه حقوق و دستمزد باید به آنها پرداخت شود.
 

اداره‌ تأسیسات‌ آب‌‌و‌برق‌ در داخل‌ معدن‌ و به‌‌طور کلی‌ هرگونه‌ مباشرت‌ و نظارتی‌ که‌ ایجاب‌ نماید کارگر در تونل‌ها، راهروها یا میله‌های‌ معدن‌ انجام‌ وظیفه‌ نماید، می‌باشد.»  مطابق این قانون، «بیمه‌شدگانی که حداقل 20 سال سابقه‌کار متوالی یا 25 سال سابقه کار متناوب و پرداخت حق‌بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور را دارا باشند، بدون شرط سنی می‌توانند درخواست بازنشستگی از سازمان تأمین اجتماعی کنند.»

اما نکته مهم اینجاست که این کارگران علاوه بر سختی کاری که دارند، مطابق قانون این افراد باید نسبت به سایر کارگران حقوق بیشتری دریافت کنند، چرا که شرایط ویژه

 
برخی از کارگران معادن بیان می‌کنند که روزانه بیش از 15ساعت کار می‌کنند و درحالی روزگار می‌گذرانند که در طول 15روز کار مداوم 15ساعته، در سه شیفت کار می‌کنند
 

حقوق و دستمزد باید به آنها پرداخت شود.

مطابق ماده 52 قانون، کار این کارگران نباید بیشتر از 6 ساعت در روز و 36 ساعت در هفته بشود. این درحالی است که اکثر کارگران معادن سوادکوه همچون دیگر کارگران معادن سراسر کشور، در 2 تا 3 شیفت کاری به صورت مداوم در 15 روز کار می‌کنند.

برخی از کارگران معادن بیان می‌کنند که روزانه بیش از 15 ساعت کار می‌کنند و درحالی روزگار می‌گذرانند که در طول 15 روز کار مداوم 15 ساعته، در سه‌شیفت کار می‌کنند و زمان استراحت‌شان را در خارج از معدن داخل اتاقک‌های پیش‌ساخته فاقد امکانات رفاهی سپری می‌کنند. 

معدن، کاری از جمله قدیمی‌ترین مشاغل است که همواره طاقت‌فرسا و پرمشقت بوده و معدن‌کاران همواره در معرض خطرات ناشی از کار در معادن و جراحات ناشی از آن و حتی مرگ قرار دارند.


کمترین دستمزد برای کارگران 

 
کارگرانی که به کمترین دستمزد، منابع معدنی ارزشمند را از کیلومترها زیر زمین استخراج می‌کنند، مستوجب جدی‌ترین توجه عموم بویژه مسئولان هستند
 

استخراج منابع‌معدنی ارزشمند

بارها و بارها راه کارهای متعددی در جهت حمایت از کارگران معادن و حل مشکلات آنها روی کاغذ تهیه شد، اما هیچ‌گاه اقدام موثری در حل دغدغه‌های این قشر به‌عمل نیامد. با نگاهی به مشکلات کنونی کارگران معادن، نیازمند نگاه ویژه دستگاه‌های مسئول و به‌خصوص دو نماینده منتخب دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی به کارگران معادن هستیم. 

کارگرانی که  به کمترین دستمزد، منابع‌معدنی ارزشمند را از کیلومترها زیر زمین استخراج می‌کنند، مستوجب جدی‌ترین توجه عموم به‌ویژه مسئولان هستند، چراکه عدالت ایجاب می‌کند تا به‌قدر زحمات‌شان از دست‌رنج خود نیز برخوردار شوند، یعنی واقعیتی که با آن فاصله زیادی دارند. 

برای دیدن تصاویر اینجا کلیک کنید

نویسنده : حسین قاسمی

دیدگاه شما در مورد : معادن سوادکوه، ترجمان سخت‌کوشی مردان مرد

معادن سوادکوه، ترجمان سخت‌کوشی مردان مرد

  • پربازدیدترین ها