پنج شنبه 28 دی 1396 05:43:25

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 39354

تاریخ انتشار : 28/02/1395 - 13:31

اسد و ایران شروط عربستان برای حل بحران سوریه

مسئولان عربستان به وزیر خارجه آمریکا گفته‌اند تنها در صورتی نقش مثبتی در گفت‌وگوهای صلح سوریه خواهند داشت که دو شرط آنان رعایت شود؛ یکی درباره بشار اسد، یکی درباره ایران.

به گزارش سوادکوه آنلاین، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در جده دیدار کرد.

گفته می‌شود کری تلاش کرده در این دیدار دیدگاه‌های ریاض و واشنگتن درباره بحران سوریه را به هم نزدیک‌تر کند.

روزنامه عربستانی «العرب» چاپ لندن، نوشته است که رفتار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و عربستان نشان می‌دهد که مواضع آنها با مواضع آمریکا در قبال بحران سوریه تفاوت‌های آشکاری دارد؛ کشورهای عربی تلاش می‌کنند بشار اسد رئیس جمهور سوریه از قدرت کنار گذاشته شود در حالی که به نظر می‌رسد آمریکا دیگر اصراری بر این نکته ندارد.

بر اساس این گزارش، سفرهای مکرر کری به کشورهای عربی و دیدار با مسئولان این کشورها پیش از برگزاری نشست بین المللی درباره سوریه با حضور ایران و روسیه در وین، تا کنون نتوانسته دیدگاه‌های کشورهای عربی را به دیدگاه‌های آمریکا در پرونده سوریه نزدیک کند.

کری دیروز بعد از دیدار با پادشاه عربستان ابراز امیدواری کرد که «توقف درگیری‌های مسلحانه» در سوریه میان نیروهای ارتش این کشور با شبه نظامیان معارضان تثبیت شود و به برخی مناطق سوریه کمک‌های بشردوستانه ارسال شود.

منابع دیپلماتیک به روزنامه العرب گفته‌اند سفر کری به ریاض با نگرانی‌های زیادی همراه بوده، زیرا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای اعمال فشار بر معارضان سوری که اخیرا از مذاکرات صلح این کشور کنار کشیده‌اند، تلاش نمی‌کنند.

بر اساس این خبر عربستان می‌خواهد آمریکا تضمین‌هایی دهد که اسد حتما از قدرت کنار گذاشته خواهد شد و همزمان کمیته انتقالی قدرت با صلاحیت‌های گسترده از جمله به دست گرفتن کنترل نهادهای دولتی، ارتش و نهادهای امنیتی ایجاد خواهد شد.

ریاض همچنین از آمریکا می‌خواهد آنچه نفوذ ایران در سوریه می‌نامد، کاهش دهد به صورتی که ایران نتواند نفوذ خود را در منطقه از طریق سوریه و لبنان گسترش دهد.

به گفته منابع العرب اگر عربستان این ضمانت‌ها را از آمریکا دریافت نکند، معارضان سوری در دور بعدی گفت‌وگوهای صلح سوریه حضور نخواهند داشت.

هرچه به روزهای پایانی حضور باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا نزدیک تر می‌شویم، ریاض و کشورهای عربی همپیمانش بیشتر تلاش می‌کنند با مواضع آمریکا در پرونده‌های منطقه‌ای مقابله کنند.

روز سه شنبه (فردا) قرار است نشستی با حضور چند کشور اروپایی، آمریکا، روسیه و ایران برای بررسی حل بحران سوریه در «وین» اتریش برگزار شود.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : اسد و ایران شروط عربستان برای حل بحران سوریه

اسد و ایران شروط عربستان برای حل بحران سوریه