شنبه 25 آذر 1396 01:11:41

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 39218

تاریخ انتشار : 24/02/1395 - 08:32

جاش ارنست: اجرای تحریم‌ها را کاملا جدی می‌گیریم

سخنگوی کاخ سفید گفت موسسات بزرگی هستند که باید غرامت های زیادی را به خاطر دور زدن تحریمها پرداخت کنند ما در این خصوص بسیار جدی هستیم.

جاش ارنست: اجرای تحریم‌ها را کاملا جدی می‌گیریم

به گزارش سوادکوه آنلاین،جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا، بن رودز مقام کاخ سفید را برای ادای توضحیات  و حضور در یکی از جلسات استماع این کمیته درباره توافق اتمی ایران دعوت کرده  است،آیا کاخ سفید با این دعوت موافقت کرده است یا اینکه با آن مخالفت کرده است؟، گفت: به نظر می رسد که رئیس این کمیته به  لفاظی ها و سخنان نادرست درباره توافق اتمی ایران بسیار علاقمند است و وی از برخی از افراد خواسته است که در این رابطه توضیح دهند. در حقیقت بعضی از اعضای  این کمیته  این موضوع را پایه ریزی کرده اند.

وی افزود: افرادی چون کن باک نماینده کلرادو و برخی از افراد دیگر این پیشنهاد را داده اند که برخی از افراد با حضور در کنگره در این رابطه توضیح دهند. در حقیقت برخی از اعضای این کمیته این موضوع را پایه ریزی کرده اند.کن باک نماینده کلرادو در بیستم ماه اوت سال دو هزار و پانزده اعلام کرده بود که ایران با رفع تحریم ها به یکصدیا  دویست میلیارد دلار دست پیدا خواهد کرد.او یا اشتباه می کند یا دروغ می گوید. او عضو این کمیته است و احتمالا خودش پیشنهاد این جلسه استماع را داده است. بنابراین او باید در موقعی مناسب در این رابطه و اظهارات نادرست خود توضیح دهد.
وی ادامه داد: پل ای گوسار Paul AGosar دیگر عضو کنگره هم  در بیستم سپتامبر دو هزارو پانزده هم اعلام کرد که رفع تحریم ها سبب خواهد شد که ایران به حدود یکصد میلیارد دلار دست پیدا کند. بسیار خب حالا ما می توانیم این موضوع را راستی آزمایی کنیم و می بینیم که این موضوع درست نبوده است. من نمی دانم که آقای گوسار این اطلاعات نادرست را چگونه  دریافت کرده است وگرنه او  به عامه مردم آمریکا دروغ می گوید. اگر او به طور جدی فکر می کند حق با اوست خودش می تواند در برابر این کمیته در این رابطه سوگند یاد کند و صحبت کند. بنابراین تنظیم برنامه حضور در این کمیته نمی تواند کار زیاد دشواری باشد.
ارنست گفت: سینتی الومس یکی دیگر اعضای زن کنگره در بیست و چهارم سپتامبر دو هزار و پانزده مدعی شده است که توافق پیشنهادی می تواند به یک ایران مسلح به سلاح اتمی منجر  شود. این موضوع البته که درست از آب درنیامده است و در حقیقت ما این موضوع را راستی آزمایی کرده ایم و این سخن کاملا نادرست است.
وی افزود: خانم الومس عضو این کمیته است و او هم می تواند در این رابطه سوگند یاد کند و صحبت کند و توضیح دهد که این اطلاعات را از کجا کسب کرده است. او می تواند این موضوع را توضیح  دهد که آیا اشتباه می کند و یا اینکه دروغ می گوید. او همچنین می تواند این موضوع را توضیح دهد که چرا این بحث را مطرح کرده است.
وی  در ادامه گفت: من نمی دانم که تشریفات مربوط به سوگند خوردن اعضای سنا چیست. اما شمار زیادی از اعضای سنا سوگند می خورند. سناتور کروز هم می تواند در این جلسات سوگند حضور پیدا کند و توضیح دهد  زیرا او  در بیست و پنجم ماه اوت مدعی شده است که در نتیجه توافق بیش از یکصد میلیارد دلار به خاطر توافق اتمی به ایران خواهد رسید. ما همچنین شاهد بودیم که سناتور تام کاتن گفته بود که توافق و رفع تحریم ها می تواند به آنها یکصد میلیارد دلار بدهد. این موضوع درست نیست و سناتور کاتن به شدت دروغ می گوید. مردم آمریکا به خوبی این موضوع را که لفاظی های جمهوری خواهان درباره توافق با ایران  نادرست است،درک می کنند.
سخنگوی کاخ سفید افزود: ما از هر فرصتی برای اینکه اعضای کنگره درباره اظهارات خود توضیح دهند،استقبال می کنیم. حقیقت این است که با توجه به هر  آنچه که دولت درباره توافق ایران  گفته است ، هر آنچه که آقای رودز درباره توافق با ایران گفته است و هر آنچه که رئیس جمهور آمریکا درباره توافق ایران گفته است درست از آب درآمده است. منتقدان ما می گویند که ایران برای مدت زیادی به توافق پایبند نخواهد بود.اما آنها پایبند بوده اند.
وی ادامه داد: منتقدان ما می گویند که که راهی برای راستی آزمایی  این موضوع که ایران به مفاد توافق پایبند خواهد بود، وجود نخواهد داشت. ما می دانیم که آنها این کار را انجام داده اند. بازرسان بین المللی این کار را انجام داده اند و آنها دسترسی لازم را برای تایید این موضوع که ایران به مفاد توافق پایبند بوده است ، در اختیار داشته اند.
جاش ارنست اضافه کرد: منتقدان ما   و از جمله استیو کولیس همچنین گفته اند که ایران از محل رفع تحریمها  صدها میلیارد دلار کسب خواهد کرد. این اشتباه است. این درست نیست. حتی ایران گفته که این موضوع صحت ندارد. در حقیقت آنها گفته اند که آنها امیدوارند به پول بیشتری برسند. بار دیگر می گویم که ما نمی دانیم که چرا منتقدان ما دچار اشتباه شده اند.یا آنها اشتباه می کنند و یا اینکه دروغ می گویند. اما اگر جمهوری خواهان می خواهند و علاقمند هستند که  به ریشه این موضوع پی ببرند خودشان باید در جلسات خود درباره این موضوع سوگند یاد کنند و توضیح دهند تا همه چیز روشن شود.
این سخنگو گفت: به نظرم این افراد زمانی که اتهاماتی نادرست درباره توافق با ایران ارائه می کنند حتما توضیحاتی در این رابطه  دارند که باید آنها را ارائه کنند. این دولت نیست بلکه این جمهوری خواهان هستند که زمانی که به موضوع ایران مربوط می شود  اشتباه می کنند. بنابراین ما این نامه را بررسی خواهیم کرد.
سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: با توجه به اینکه پیش بینی ها این بود که ایران از رفع تحریمها یکصد میلیارد دلار دریافت خواهد کرد آیا شما واقعا می دانید که چه مقدار از این موضوع محقق شده است؟،گفت: ما می دانیم که مقدار محدودی از این مبلغ دریافت شده است. ما در جریان مذاکرات و پیش از آن که این توافق محقق شود، اعلام کرده بودیم که نوع منافعی که ایران احتمالا کسب کند چیزی در حدود پنجاه میلیارد دلار خواهد بود اما مقدار قابل توجهی از آن منوط به پرداخت بدهی هایی بود که ایران داشت. این موضوع سبب شده است که شما شاهد باشید که رئیس بانک مرکزی ایران  بگوید که انتظارات آنها  درباره مقدار پولی که آنها از راه رفع تحریم ها دریافت خواهند کرد در حدود سی میلیارد دلار باشد. من در حال حاضر اطلاعات جدیدی درباره اینکه آنها حقیقتا چه مبالغی را دریافت کرده اند  در اختیار ندارم. اما به طور کلی انتقادات جمهوری خواهان در این رابطه اشتباه است.
 
 
ارنست در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: آیا کاخ سفید خواهان همکاری تجاری بانک های اروپایی با ایران است؟گفت: به نظرم آنچه  کاخ سفید خواهان آن است این است که به مسئولیت ها و تعهدات خود درباره موسسات مالی بین المللی عمل کنیم و برای آنها این موضوع را توضیح دهیم که اجازه چه کاری را دارند و اجازه چه کاری را در رابطه با تجارت با ایران ندارند. این موضوع نه تنها بخشی از توضیحات وزیر خارجه بوده است بلکه او به طور مفصل هم تلاش کرده است که این قوانین را  برای موسسات مالی بین المللی توضیح دهد.
ارنست: روسای بانکها می گویند این است که آمریکا در اجرای تحریم ها قوی عمل کرده است که این موضوع سبب شده است که آنها در طرف درست و قانونی حرکت کنند. این تاییدی است که ما بارها شاهد آن بوده ایم. ما اجرای تحریمها را کاملا جدی می گیریم و موسسات بزرگی هستند که باید غرامت های زیادی را به خاطر دور زدن تحریمها پرداخت کنند.
وی افزود: چندین موضوع مرتبط در این جا وجود دارد که لازم است من یادآوری کنم. یکی از مسائلی که روسای این بانک ها می گویند این است که آمریکا در اجرای تحریم ها قوی عمل کرده است  که این موضوع سبب شده است که آنها در طرف درست و قانونی حرکت کنند. این تاییدی است که ما بارها شاهد آن بوده ایم. ما اجرای تحریمها را کاملا جدی می گیریم و موسسات بزرگی هستند که باید غرامت های زیادی را به خاطر دور زدن تحریمها پرداخت کنند .ما در این خصوص بسیار جدی هستیم.
این سخنگو گفت: موضوع دومی که باید به آن اشاره کنم این است که ایرانی ها درباره این حقیقت که آنها شاهد روابط تجاری دلخواهشان با جامعه بین المللی  نبوده اند، ابراز نگرانی کرده اند. به نظرم پاسخ ساده ما به این سوال این است که مطمئنا ایران می تواند کارهای بیشتری انجام دهد تا سبب تشویق سرمایه گذاری بین المللی شود زیرا سرمایه گذاری بین المللی به دنبال یک محیط با ثبات تجاری برای انجام دادن تجارت است و اگر شما به طور منظم آزمایش های موشکی بالستیک انجام دهید که قطعنامه های سازمان ملل را که بر برنامه موشکی شما وضع شده اند نقض کنید، این سبب ایجاد اعتماد در رهبران تجاری و اینکه مکانی امن برای تجارت  بینند ، نخواهد شد. 
وی افزود: اگر شما از تروریسم در سراسر جهان حمایت کنید این به طور ویژه نمی تواند اقدامی متقاعد کننده برای رهبران تجاری باشد که اعلام کنند که ایران مکانی خوب برای سرمایه گذاری است. بنابراین کارهای زیادی وجود دارد که ایران می تواند، انجام دهد. من برای کسب اطلاعات بیشتر  درخصوص اینکه  شرکت های بین المللی چه  تضمین هایی بدهند درباره اینکه در تجارت با ایران چه کاری مناسب و چه کاری نامناسب است،  شما را به وزارت خارجه ، وزارت خزانه داری و وزارت دادگستری  رجوع می دهم. حقیقت این است که وزیر خزانه داری و وزیر خارجه   نشست های مختلفی با رهبران تجاری از سراسر جهان  داشته اند، تا نشان دهند که ما  تا چه اندازه مسئولیت خود را در این باره  جدی می گیریم. ما قوانین را می دانیم و به طور قوی آنها را اجرایی می کنیم.
ارنست ادامه داد: اما آنها(رهبران تجاری) باید به طور دقیق بدانند که بر اساس قوانین موجود در کتاب ها چه چیزی مجاز است و چه چیزی مجاز نیست.این موضوعی بوده است که جان کری وزیر خارجه و جک لو وزیر خزانه داری انجام داده اند.


منبع : خبرگزاری صدا و سیما
دیدگاه شما در مورد : جاش ارنست: اجرای تحریم‌ها را کاملا جدی می‌گیریم

جاش ارنست: اجرای تحریم‌ها را کاملا جدی می‌گیریم