دوشنبه 04 تیر 1397 20:06:28

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 39024

تاریخ انتشار : 17/02/1395 - 12:54

ترکیه یک گام به نظام ریاست جمهوری نزدیک شد

ترکیه با کناره گیری «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر این کشور از ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه وارد مرحله ابهام سیاسی شد به ویژه اینکه این اقدام در مرحله ای حساس صورت گرفته است و عرصه را برای زیاده خواهی های رجب طیب اردوغان فراهم می کند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از روزنامه السفیر، ترکیه با کناره گیری احمد داوود اوغلو نخست وزیر این کشور از ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه و به تبع آن از نخست وزیری وارد مرحله ابهام سیاسی شد به ویژه اینکه این اقدام اوغلو در مرحله‌ای حساس صورت گرفته است و با این کار عرصه را برای زیاده خواهی‌های رجب طیب اردوغان به منظور ایجاد ساختار ریاست جمهوری مورد نظر خود باز گذاشت.

کاهش درآمدهای اقتصادی ترکیه

اما حساسیت این اقدام اوغلو در این است که کناره گیری او در شرایطی صورت گرفته است که ترکیه با خطر داعش روبه رو است و قدرت اقتصادی و در آمدهای گردشگری این کشور نیز کاهش یافته است .

اوغلو، مهندس طرح های اردوغان

همچنین باید در نظر داشت که اوغلو در حالی از ریاست حزب حاکم کنار کشیده است که در غرب به عنوان «چهره لیبرال» حزب عدالت و توسعه شناخته می شد و توانست بسیاری از طرح های اردوغان و معاملات او را مهندسی کند که آخرین مورد آن نیز موضوع مربوط به تبادل پناهندگان با اتحادیه اروپا بود حال آنکه وی نتوانست اهداف حزب حاکم را در سوریه تحقق بخشد.

سه انتخابات زودهنگام در کمتر از یک سال و نیم

گرچه برخی از نزدیکان اردوغان معتقدند اقتصاد کشور از زمان نخست وزیری اوغلو ثبات بیشتری پیدا کرد زیرا وی بیش از هر شخص دیگری با اردوغان هماهنگ بوده و اتفاق نظر داشت اما ناظران بر این باورند که ترکیه در کمتر از 18 ماه برای سومین بار با انتتخابات زود هنگام روبه رو خواهد شد.

تنها دستور کاری که اکنون دولت در اختیار دارد برگزاری انتخابات زودهنگام و تشکیل نظام ریاست جمهوری است که اوغلو چندان از آن استقبال نکرد.

حساسیت اوضاع اروپا و غرب

همچنین کناره گیری اوغلو در شرایطی صورت گرفته است که غرب و اروپا مرحله حساسی را پشت سر می گذارند زیرا به کمک‌های آنکارا برای جلوگیری از سرازیر شدن پناهندگان و نیز مبارزه با تروریسم امید بسته و چشم خود را برروی اقدامات سرکوبگرانه اردوغان علیه سیاستمداران و نیز سرکوب آزادی مطبوعات بسته بودند و جنگی را که در جنوب شرق ترکیه در جریان است نیز نادیده گرفته اند.

به هر حال اردوغان توانست نخست وزیر خود را کنار بگذارد و بار دیگر نشان دهد که «قوی ترین مرد » کشور است و آمادگی دارد برای تبدیل ترکیه به نظام ریاست جمهوری مورد نظر خود هر اقدامی انجام دهد.

نکته قابل توجه اینکه کناره گیری اوغلو چند هفته پس از تنش روابط او با اردوغان و تلاش وی برای کاهش اختیارات نخست وزیر صورت گرفته است.

با کناره گیری اوغلو از ریاست حزب حاکم وی به طور خودکار نخست وزیری را نیز از دست می دهد، زیرا ساختار داخلی این حزب مبتنی بر این است که رئیس حزب پست نخست وزیری را تصدی کند.

همچنین در این شرایط این احتمال وجود دارد که جانشین اوغلو برای حمایت از تلاش های اردوغان در راستای تغییر قانون اساسی و تشکیل نظام ریاست جمهوری مورد نظر خود آمادگی بیشتری داشته باشد.

در این میان «محمد علی کولات» رئیس موسسه نظر سنجی «مک دنیس مانلیک» که به اردوغان نزدیک است، گفت: از این لحظه به بعد تنها دستور کار ترکیه تغییر ساختار ریاست جمهوری و انتخابات زودهنگام است.

وی پیش بینی کرد که این انتخابات در ماه نوامبر یا دسامبر (آبان- آذر) برگزار شود.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : ترکیه یک گام به نظام ریاست جمهوری نزدیک شد

ترکیه یک گام به نظام ریاست جمهوری نزدیک شد

  • پربازدیدترین ها