دوشنبه 27 آذر 1396 17:54:16

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 38922

تاریخ انتشار : 13/02/1395 - 15:36

جابری انصاری در نشست خبری مطرح کرد

عربستان حج و مسائل ورزشی را به اختلافات سیاسی آغشته کرده است/باید به پرانتز تاریخی تحریم خاتمه داده شود

نشست مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه با اصحاب رسانه برگزار شد.

عربستان حج و مسائل ورزشی را به اختلافات سیاسی آغشته کرده است/باید به پرانتز تاریخی تحریم خاتمه داده شود

به گزارش سوادکوه آنلاین، نشست خبری این هفته (13 اردیبهشت) "صادق حسین جابری انصاری" سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اصحاب رسانه برگزار شد

امضای 44 تفاهم‌نامه در سفر رییس‌جمهور کره جنوبی به تهران 

وی با اشاره به سفر رییس جمهور کره جنوبی به تهران گفت: رئیس جمهور کره جنوبی به مدت سه روز در ایران خواهد بود. هیئت همراه ایشان نیز در این سفر شامل چهار وزیر و 230 فعال اقتصادی از کشور کره است و 44 تفاهمنامه بین دو کشور امضا می‌شود که 20 تفاهمنامه با حضور رئیس جمهور خواهد بود.

جابری‌انصاری در ادامه گفت که خانم پارک گئون هی رئیس جمهور کره‌جنوبی با رهبر انقلاب و رئیس جمهور کشورمان دیدار خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود همچنین از سفر 18 اردیبهشت رئیس کابینه و وزیر خارجه ترکمنستان به ایران خبر داد.


مجموعه اقدامات حقوقی و سیاسی برای استیفای حقوق ملت ایران صورت خواهد گرفت

جابری‌انصاری در ادامه با  اشاره به دست‌اندازی 2 میلیارد دلاری دولت آمریکا به اموال جمهوری اسلامی گفت:‌ در مقابل اقدام غیرقانونی آمریکا، ایران ضمن رد این اقدام و اعلام مسئولیت آمریکا در این اقدام مبتنی بر سرقت بین‌المللی مجموعه‌ای از اقدامات را دستور کار قرار داده و کمیته‌ای به ریاست وزیر اقتصاد در دولت تشکیل شده که گزارش‌های آن به مقامات ارائه خواهد شد.

وی اظهار داشت:‌ سخنگوی دییر کل سازمان ملل هم در واکنش به نامه ظریف آمادگی دبیر کل را برای بکار گیری مساعی جمیعه اعلام کرده است. بر اساس جمع بندی‌های کمیته مورد اشاره مجموعه اقدامات حقوقی و سیاسی برای استیفای حقوق ملت ایران انجام خواهد گرفت.


حامیان تروریسم قبول کنند وضعیت کنونی سوریه هیچ نتیجه سیاسی ندارد

  جابری‌انصاری سپس با اشاره به تحولات سوریه گفت: استمرار بحران سوریه تداوم یک فاجعه انسانی است و ضروری است تمام طرف‌های درگیر در این بحران ابعاد مختلف را کنترل کرده و سریعا به سمت حل آن پیش روند. گروه‌های تروریستی به طور مکرر موازین انسانی را نقض کرده و دولت سوریه نیز مواضع خود را در این مساله دارد.

اصول توافق و حرکت به سمت راه حل سیاسی منوط به این است که بازیگران و کشورهایی که تحقق اهداف خود را از روش‌های تروریستی پیگیری می‌کنند قبول کنند که وضعیت کنونی هیچ نتیجه سیاسی برای آنها در بی نداشته و به تداوم فاجعه انسانی منجر می‌شود.


برگزاری اولین دور مذاکرات نمایندگان ایران و کانادا 

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به تحولات در روابط بین ایران و کانادا نیز گفت: قطع رایطه مابین دو کشور تصمیم غیرمنطقی دولت قبلی بوده و در شرایط جدید بعد از برجام دولت جدید کانادا آمادگی صریح خود برای اعاده روابط دیپلماتیک را اعلام کرد و نخستین دور گفتگوها در نیویورک بین نمایندگان دو کشور انجام شده است.

ایران اعلام کرده با توجه به تغییر دولت و سیاست‌های کانادا ما هم آمادگی داریم در این مسیر حرکت کنیم اما طبعا از سرگیری روابط زمان‌بر خواهد بود.


ایران همه طرف‌های سیاسی عراق را به آرامش دعوت می‌کند

حابری‌انصاری در ادامه با اشاره به تحولات عراق هم گفت: ایران همه طرف‌های سیاسی را به آرامش و ایجاد فضای مناسب برای حل مسائل از طریق گفتگو فرا می‌خواند. امیدواریم مسائل جاری با درایت دولت و ملت و حریان‌های سیاسی و ارشاد مراجع تقلید به نفع آحاد ملت حل و فصل شود.

بین آنچه عربستان اعلام می‌کند و آنچه عمل می‌کند تفاوت زیادی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور سپس به سیاست‌های خصمانه رژیم سعودی در منطقه اشاره کرد و گفت: بارها اعلام کردیم بین آنچه عربستان اعلام می‌کند و آنچه عمل می‌کند تفاوت زیادی است.عربستان حمایت ایدیولوژیک و مالی از تروریسم و تنش‌های داخلی در کشورهای دیگر را در سال‌های اخیر در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: شعارهای عربستان مبنای عملی نداشته و بنابراین از جانب کشورهای دیگر جدی گرفته نمی‌شود. برخی کشورها بالاخص عربستان به دنبال اختلافات طایفه‌ای و مذهبی در منطقه هستند که امیدواریم با فهم مشترک مابین رهبران نخبگان و احزاب و جریان‌ها در منطقه زمینه این سواستفاده سیاسی رفع شود.


عربستان عملا موضوع حج و مسائل ورزشی را آغشته به اختلافات سیاسی کرده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور سپس به موضوع کارشکنی‌های عربستان در روند آماده‌سازی حضور حجاج ایرانی در سرزمین حج نیز اشاره داشت و در این رابطه گفت: متاسفانه دولت عربستان همکاری لازم در زمینه حج را انجام نداده است. دولت عربستان باید به وظایف طبیعی خودش به عنوان میزبان حج عمل کند اما باز هم یک گونه حرف می‌زند و به گونه‌ای دیگر عمل می‌کند.

وی همچنین گفت که عربستان عملا موضوع حج و مسائل ورزشی را آغشته به اختلافات سیاسی کرده است و اگر روند فعلی ادامه یابد دولت سعودی مسئول سد راه حجاج ایرانی خواهد بود.


ایران احتیاط لازم را برای حصول مبلغ قرارداد آب سنگین را پیگیری می‌کند

جابری‌انصاری در ادامه به بحث‌ها پیرامون فروش آب‌سنگین توسط جمهوری اسلامی نیز پرداخت و در این زمینه اظهار داشت‌: سازمان انرژی اتمی تمامی تدابیر احتیاطی لازم برای حصول مبلغ قرارداد آب سنگین را اتخاذ کرده و پیگیری می‌کند.

پیگری ها پیرامون وضعیت پناهندگان در استرالیا

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به خودسوزی یک جوان ایرانی در کمپ پناهندگان استرالیا گفت: متاسفانه حوادث تلخی در خصوص پناهجویان ایرانی در کشورهای مختلف بوجود آمده که امیدواریم با تداوم برنامه‌های توسعه در ایران همه ایرانی‌ها احساس زندگی توام با کرامت و رفاه را داشته و اساسا زمینه این نوع پدیده‌ها وجود نداشته باشد، اما وزارت خارجه پیگیری‌هایی در زمینه مشکلات پناهجویان انجام داده است تا حقوق طبیعی و انسانی این پناهجویان محقق شود.

باید به پرانتز تاریخی تحریم خاتمه داده شود

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما در مسیر طبیعی روابط با کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی قرار داریم، اظهار داشت: سفرهای جدید مرحله پسابرجام بسیاری از کشورهای صاحب منافع را به گسترش همکاری و روابط با ایران تشویق کرده و طبیعی است رفت و آمدها بلافاصله نتایج طبیعی خود را نشان نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: رفت و آمدها نمادی از مرحله جدید است و نتایج این رفت و آمدها توافقاتی است که صورت می‌گیرد، مهم فراهم کردن زمینه اجرای این توافقات بوده و طبیعی است برخی مخالفان این روند تلاش می کنند روند طبیعی را به هم بزنند و اجازه بهره برداری ایران از منافع سیاسی و اقتصادی از شرایط جدید ر ا فراهم نکنند.

جابری انصاری خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم با سیاست مبتنی بر برنامه‌ریزی و هدفمند، بدون دامن زدن به اقدامات مخالفان و گسترش همکاری‌های ایران با جهان خارج، این رفت و آمدها و توافقات با کشورهای مختلف بویژه در زمینه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری و جذب فناوری به داخل ایران و همه مواردی که بر اساس سیاست‌های ملی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است، محقق شود.

وی تاکید کرد: «باید تلاش کنیم چالش‌های موجود را به نحو درستی مدیریت کنیم و این پرانتز تاریخی که از دوران تحریم برای ایران ایجاد شد هر چه زودتر خاتمه داده شده و امکان عملیاتی شدن مجموعه توافقات با کشورهای مختلف را هر چه سریع‌تر فراهم کنیم.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی با بیان اینکه وزارت امور خارجه و دولت در این مسیر به اقدامات خود ادامه خواهد داد، گفت: پانتظار ما از رسانه‌های گروهی این است که با اتخاذ سیاست‌های درست در تعامل با این موضوع به نمایندگان دولت و نهادهای منتخب دولت برای ادامه این سیاست‌ها کمک کنند.


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : عربستان حج و مسائل ورزشی را به اختلافات سیاسی آغشته کرده است/باید به پرانتز تاریخی تحریم خاتمه داده شود

عربستان حج و مسائل ورزشی را به اختلافات سیاسی آغشته کرده است/باید به پرانتز تاریخی تحریم خاتمه داده شود