پنج شنبه 30 فروردین 1397 22:01:30

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 38655

تاریخ انتشار : 29/01/1395 - 14:12

مهم‌ترین اثر مهندسی راه آهن ایران

ورسک 80 ساله شد+تصاویر

29فروردین 1315 روزی است که در آن عملیات ساخت و نصب پل ورسک در محور راه‌آهن شمال پایان یافته است.

ورسک 80 ساله شد+تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین، پل ورسک که از شاهکارهای مهندسی است بین دو کوه و با ارتفاعی بیش از صد متر و طول بیش از 60 متر، ساخته شده است.

این پل در نزدیکی منطقه ای به همین نام  قرار‌گرفته و از این رو شما خواهید توانست علاوه بر دیدن خود پل که به یکی از جاذبه‌های سیاحتی تبدیل شده است؛ به دیدن روستای ورسک و طبیعت سواد کوه بروید.

پل ورسک در زمان جنگ‌جهانی دوم به‌خاطر نقشی که در كمک‌رسانی به اتحاد جماهیر شوروی محاصره شده توسط آلمان هیتلری ایفا کرد معروف شد و لقب پل پیروزی گرفت. به قول فرماندهان متفقین اگر راه آهن ایران وجود نداشت، نقشه جهان به شكل دیگری بود.

به دستور دولت آلمان، لادیسلاوس فون رابسویچ اهل اتریش که در ایران به مهندس ورسک مشهور شده به همراه همسر و فرزندانش به ایران آمد تا یكی از سخت ترین كارهای دنیا را در سوادكوه به انجام برساند، پل ورسک هنوز هم نماد مهندسی پیشرفته آلمانی‌ها و انجام كار محكم و درست است.

روزنامه اطلاعات در تاریخ ۵ اردیبهشت سال ۱۳۱۵ به نقل از مهندس لادیسلاوس فون رابسویچ نوشت: «روزی كه این مدل را برای احداث پل ورسك تهیه كردم مهندسان دیگر با نظر حیرت به آن نگریسته و اجرای نقشه و احداث آن را در شمار یكی از فتوحات علم مهندسی به حساب آوردند. امروز كه این پل احداث شده، همه، من و رفقایم را تشویق و تحسین می‌‌كنند و آن را در شمار بهترین پل‌های قشنگ و شاهكار مهندسی می‌‌دانند».

با شروع جنگ دوم جهانی و با توجه به احتمال ورود متفقین به ایران و استفاده آنان از راه‌آهن ایران، تصمیم گرفته شد كه همه پل‌ها مین‌گذاری شوند و پل راه آهن ورسک نیز شامل این دستور بود، اما پل‌ها هیچ‌گاه منفجر نشدند و متفقین پس از اطلاع از این موضوع اقدام به خنثی كردن مین‌ها كردند.

با گذشت 80 سال از ساخت پل ورسک، قطارهای تهران - شمال هر روز از روی این پل می‌گذرند. پل ورسک به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار مهندسی راه آهن ایران به ثبت ملی رسیده‌است.​

پل ورسک در هشتادمین سالگرد احداثبرای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر دوشنبه 30 فروردین 1395 - 19:06
  مجیدشیرزادسوادکوهی

  پل ورسک شاهکار بی بدیل معماری وتکه ایی از سرزمین تمدن ساز سوادکوه میباشد نسبت به تصحیح نام منطقه در پاراگراف چهارم اقدام فرمایید چراکه بدون کوچکترین وسندوباخیانت برخی از وطن فروشان گدوک را به کام خود از سوادکوه جدا کردند حال با درج نام چراگاه قدیم چوپان سوادکوه(شهرستان کوچک امروز استان تهران)آنهم در وبسایت منتسب و نام گرفته ازسوادکوه ورسک را هم به نام خود سند میزنند

  1 0
 • پاسخ به نظر دوشنبه 30 فروردین 1395 - 23:47
  مدیریت سایت

  با سلام بابت نکته سنجی و دقت نظر شما متشکر اصلاح شد

  0 0
 • پاسخ به نظر جمعه 03 اردیبهشت 1395 - 00:54
  مهرداد

  I LOVE YOU SAVADKOOH JANAM FADAYE KHAKE PAKAT

  0 0
دیدگاه شما در مورد : ورسک 80 ساله شد+تصاویر

ورسک 80 ساله شد+تصاویر

 • پربازدیدترین ها