جمعه 01 تیر 1397 13:53:38

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 38646

تاریخ انتشار : 28/01/1395 - 12:13

ایران در فهرست «کشورهای متضمن نگرانی‌های خاص» آمریکا

وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه تصمیمش برای قراردادن دوباره ایران و چند کشور دیگر در فهرست «کشورهای متضمن نگرانی‌های خاص» به موجب «قانون آزادی‌های مذهبی بین‌المللی» را به اطلاع کنگره رسانده است.

به گزار ش سوادکوه آنلاین، وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه تصمیمش برای قراردادن دوباره ایران و چند کشور دیگر در فهرست «کشورهای متضمن نگرانی‌های خاص» به موجب «قانون آزادی‌های مذهبی بین‌المللی» را به اطلاع کنگره رسانده است.  
 
این مطلب را «جان کربی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه در جمع خبرنگاران عنوان کرد و افزود: «این کشورها عبارتند از برمه، چین، اریتره، ایران، کره شمالی، سودان، عربستان سعودی، ترکمنستان، ازبکستان و برای اولین بار، تاجیکستان که جزء کشورهای متضمن نگرانی‌های خاص قرار می‌گیرند.» 
 
«قانون آزادی‌های مذهبی بین‌المللی» در سال 1998 در کنگره آمریکا تصویب و با امضای رئیس‌جمهوری وقت به قانون تبدیل شد. واشنگتن ادعا می‌کند هدف از اجرای این قانون، ارتقاء آزادی‌های مذهبی به عنوان بخشی از سیاست خارجی آمریکا و حمایت از افرادی است که به واسطه مذهبشان در کشورهای خارجی تحت آزار قرار گرفته‌اند. 

متن قانون یاد شده، با ایجاد بستر لازم برای تشکیل «دفتر نظارت بر شکنجه‌های مذهبی»، اعمال تحریم علیه کشورهای موجود در فهرست مورد نظر را فراهم می‌آورد. 

علاوه بر این، یکی از بندهای این قانون به رئیس‌جمهوری آمریکا اختیار می‌دهد برخی کشورها را از اقدامات تنبیهی مجاز به موجب این قانون، معاف کند، مشروط بر آنکه رئیس‌جمهور «احساس کند» انجام این کار موجب پیشبرد بهتر اهداف قانون یا تأمین منافع امنیت ملی آمریکا می‌شود. به گفته «جان کربی»، واشنگتن به موجب همین بند، عربستان و چند کشور دیگر را از تحریم‌های احتمالی معاف کرده است.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : ایران در فهرست «کشورهای متضمن نگرانی‌های خاص» آمریکا

ایران در فهرست «کشورهای متضمن نگرانی‌های خاص» آمریکا

  • پربازدیدترین ها