دوشنبه 27 آذر 1396 22:02:40

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 38419

تاریخ انتشار : 20/01/1395 - 08:57

آقای روحانی تا کی می‌خواهد برجام را بزک کند؟

امروز برجام از (کلید حلال مشکلات کشور) به (برجام یک فرصت بزرگ) در اظهارات آقای روحانی تقلیل داده شد و بدین ترتیب ایشان آب پاکی را روی دست مردم ریخت که فعلاً مطالبه و انتظاری از برجام نداشته باشند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، دکتر رضا سراج کارشناس مسایل راهبردی درباره اظهارات روحانی در باب فرصت بودن برجام، در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

آقای روحانی در مراسم رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای اظهار داشت: " فرصتی که برجام برای ما به وجود آورده، دائمی و ابدی نیست، همان‌طور که ابر بالای سر ما دائم نمی‌ماند و عبور می‌کند. "
در نگاه اول به اظهارات آقای روحانی این موضوع ملموس است که ایشان به‌جای نشان دادن نتایج برجام به مردم، فقط به دنبال تصویرسازی کاذب از برجام و بزک نمودن آن است.

اما در نگاه دوم، جدا از عملیات روانی در موضوع برجام، سه نکته در اظهارات 95/1/20 ایشان قابل‌تأمل است.

1- تا دیروز آقای روحانی برجام را کلید حلال مشکلات کشور معرفی می‌کرد که با آن تمام تحریم‌ها لغو، دارایی‌های بلوکه‌شده ایران آزاد، تبادل ارزی و سوئیفت امکان‌پذیر و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران ممکن می‌شود.

2- اما امروز برجام از (کلید حلال مشکلات کشور) به (برجام یک فرصت بزرگ) در اظهارات آقای روحانی تقلیل داده شد و بدین ترتیب ایشان آب پاکی را روی دست مردم ریخت که فعلاً مطالبه و انتظاری از برجام نداشته باشند.

3- آقای روحانی در تقلیل‌گرایی از برجام از یک‌سو می‌خواهد مطالبات جامعه را مدیریت نماید و از سوی دیگر سعی دارد جامعه را تا انتخابات ریاست جمهوری سال 96 شرطی نگه دارد. از این منظر برجام یک فرصت است و برای استفاده از آن باید به سراغ برجام 2 و 3 و 4 و...رفت.

در حقیقت معنای حرف امروز آقای روحانی این است که برجام تا الآن تنها یک نقطه شروع بوده است. در این رابطه پیش‌ازاین در سلسله یادداشت‌هایی تحت عنوان برجام 2 و 3 و 4 و...موضوع موردبررسی قرارگرفته بود.

دربسته " نقشه راه صلح " آمده است: " توافق بر سر راه‌حلی جامع در مسئله هسته‌ای، موقعیتی است که به واشنگتن اجازه شروع گفتگو و تعامل بر سر موضوعات مورد مناقشه را خواهد داد. توافق بالقوه بر سر مسئله هسته‌ای، می‌تواند نقطه شروعی باشد تا سایر حوزه‌های درگیری بین دو کشور... در آن موردبحث و بررسی قرار گیرد. "


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : آقای روحانی تا کی می‌خواهد برجام را بزک کند؟

آقای روحانی تا کی می‌خواهد برجام را بزک کند؟