دوشنبه 04 تیر 1397 16:13:24

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 38395

تاریخ انتشار : 19/01/1395 - 09:13

چشم طمع «سلطان» این بار به «قره‌باغ»

به نظر می رسد که رئیس جمهور ترکیه در حد "جنون" دوست دارد همیشه در قلب حوادث باشد، حال خطر آن هر اندازه می‎خواهد باشد و مهم نیست که این جنون باعث بدتر شدن اوضاع امنیتی ترکیه شود.

چشم طمع «سلطان» این بار به «قره‌باغ»

به گزارش سوادکوه آنلاین، سفر رجب طیب اردوغان به خارج از کشور به دلیل اظهارات نامتعارف و رفتار خشونت آمیز محافظان شخصی وی با معترضان به سیاست‌های ترکیه، به سوژه روز رسانه‌ها و کارشناسان داخلی و خارجی تبدیل شده است.

سفر رئیس جمهور ترکیه به آمریکای جنوبی در فوریه گذشته به بحران و تنش سیاسی بین ترکیه و اکوادور پس از حمله محافظان اردوغان به معترضان منتهی شد و تظاهرات کنندگان اکوادوری سفر پرحاشیه رئیس جمهور ترکیه به کشورشان را به دلیل نقش این کشور در جنگ سوریه و نقض حقوق بشر در ترکیه، محکوم کرده بودند(جزئیات بیشتر).

اکوادور به منظور شکایت از دخالت ناعادلانه نیروهای امنیتی ترکیه در جریان تظاهرات مردمی این کشور در اعتراض به سفر رئیس جمهور ترکیه به اکوادور، شکایت نامه‌ای را به این کشور ارائه کرده است. این حادثه در آمریکا زمانی که اردوغان برای شرکت در نشست امنیتی هسته ای شرکت کرده بود، نیز تکرار شد.

در گزارش‎های رسانه‎ای آمده است که حمله نیروهای امنیتی ترکیه در جریان سفر اردوغان به واشنگتن و حمله محافظان وی علیه معترضان به دولت ترکیه مقابل موسسه "بروکینکز" واقع در پایتخت ایالات متحده، دیدار روسای جمهور ترکیه و اوباما را تحت شعاع قرار داده است. نیروهای امنیتی ترکیه یکی از خبرنگاران را از محل این دیدار بیرون کرد و یک خبرنگار دیگر را به باد کتک گرفت و اوضاع به گونه ای شد که نیروهای پلیس آمریکا مجبور به مداخله شدند تا مانع اقدامات خشونت آمیز نیروهای امنیتی ترکیه شوند.

مواضع اردوغان نسبت به روزنامه و آزادی بیان در ترکیه از موضوعات روز این کشور است، به گونه ای که این مساله منجر به ایجاد بحران سیاسی بین ترکیه و آلمان در پی انتشار ویدویویی که سیاست اردوغان را به استهزاء گرفته است، شد و همین مساله خشم "سلطان" را برانگیخت و از مقامات آلمانی خواست تا جلوی اینگونه انتقادات را بگیرند، هر چند آلمان به این درخواست اعتنایی نکرد و اعلام کرد که آزادی بیان حق هر شهروند ترکیه‎ای است.

"جمال کامل" نویسنده عرب زبان طی مقاله‎ای در این زمینه که در خبرگزاری "شفقنا" منتشر شده است، نوشت: رجب طیب اردوغان که تکفیری‌های بیش از 80 کشور را قبل از اعزام آنها به سوریه آموزش نظامی داده بود، علت اصلی خونریزی ها در سوریه به دلیل طمع ورزی ها و رویای "سلطان گونه" وی است. رئیس جمهور ترکیه همچنان از یکی از دلایل اصلی اوضاع کنونی عراق است و علاوه بر آن به روابط تاریخی مصر و ترکیه به دلیل دخالت های آشکار در امور مصر ضربه زده است.

وی در ادامه نوشت: در پیش گرفتن سیاست های غیر مسئولانه اردوغان تنها علت کشیده شدن آشوب و درگیری به ترکیه و انتقال تروریسم به این کشور است و انفجارها و ترورهای اخیر در این کشور منجر به مرگ صدها نفر از مردم ترکیه شد که در پی آن به اقتصاد این کشور ضربه زیادی وارد شده است.

منطقی است که اردوغان به سیاست‌های فاجعه آمیز خود پس از مشاهده تبعات ویران کننده آن در داخل ترکیه رجوع کند، اما اکنون عکس آن را شاهد هستیم و می بینیم که چگونه از درگیری در سوریه به درگیری با کردها و به درگیری در منطقه "ناگورنو-قره باغ" منتقل شده است.

درگیری‌ها بین ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره باغ به شکل غافلگیرانه و بدون مقدمه بالا گرفت و منجر به کشته شدن ده ها نفر از سربازان و نظامیان دو طرف شده است. بحث اینجاست که ترکیه به عنوان همسایه دو کشورهای ارمنستان و آذربایجان به جای دعوت دو طرف درگیر به خویشتنداری و آتش بس، می بینیم که اردوغان در جریان سفر به آمریکا می گوید که "به خاطر پیرزوی برداران ترک تبار در این درگیری که کمترین خسارت را متحمل شدند، شکر می کنیم.".  اردوغان تاکید کرد کرد از آذربایجان تا پایان جنگ و درگیری با ارمنستان حمایت خواهد کرد.

جمال کامل افزود: درست است که ترکیه به دلیل اختلافات تاریخی با ارمنستان بر سر "کشتار ارامنه" در دوره امپراطوری عثمانی در سال 1915 میلادی با ارمنستان هیچ ارتباطی ندارد، اما منطقه در حالتی از جنگ و تروریسم و آشوب به سر می برد و کافی است اردوغان آتش شعله جنگ جدید بین دو کشور همسایه را زیاد نکند.

مواضع جانبدارانه اروغان باعث شد که سخنگوی رسانه ای ریاست جمهوری منطقه خودمختار قره باغ تاکید کند که ترکیه در تشدید درگیری های منطقه دخالت دارد و امکان ندارد آذربایجان به تنهایی و بدون حمایت دولت های مشخص بویژه ترکیه چنین رفتارهایی از خود نشان  دهد.

مواضع غیر مسئولانه ترکیه در بحران قره باغ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در تقابل با مواضع جمهوری اسلامی ایران که بر امنیت منطقه تاکید دارد، است. در همان لحظه آغازین درگیری بین دو کشور همسایه سخنگوی وزارت خارجه ایران این درگیری را "نگران کننده" خواند و خواستار خویشتنداری طرفین شد و بر آتش بس فوری و حل و فصل سیاسی زیر نظر سازمان ملل تاکید کرد. ایران به اتخاذ چنین مواضعی اکتفا نکرد. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران نیز با همتای آذربایجانی و ارمنستانی خود تماس تلفنی برقرار و در آن بر ضرورت توقف فوری این درگیری ها تاکید کرد.

از سوی دیگر، بسیاری از کارشناسان بر این باروند که بحران بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از اظهارات آتشین اردوغان پیچیده شده است و ترکیه شعله درگیری های قره باغ را زیاد می کند، همچنانکه موجب افزایش شعله درگیری ها و بحران های منطقه شده است و تا زمانی که "سلطان" غرق در رویای احیای امپراطوری عثمانی باشد، این شعله ها خاموش نخواهد شد.


منبع : نسیم
دیدگاه شما در مورد : چشم طمع «سلطان» این بار به «قره‌باغ»

چشم طمع «سلطان» این بار به «قره‌باغ»

  • پربازدیدترین ها