دوشنبه 04 تیر 1397 20:10:08

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 3834

تاریخ انتشار : 16/01/1393 - 17:10

تاول جدید زمین خواری:

اراضی اجت پشت قباله زمین خواران صاحب نفوذ / دهیار ورسک بدلیل جلوگیری از زمین خواری عزل شد

دهیار ورسک بدلیل دفاع از بیت المال و مقابله با ساخت و ساز غیر قانونی در اراضی اجت برکنار شد.

اراضی اجت پشت قباله زمین خواران صاحب نفوذ / دهیار ورسک بدلیل جلوگیری از زمین خواری عزل شد

به گزارش سوادکوه آنلاین،زمین خواری در کشور به یک معضل تبدیل شده است اما این معضل در استان مازندران با توجه به موقعیت گردشگری و دارا بودن زمین های مرغوب  در چند سال اخیر به بحران تبدیل شده است .تصاحب و تصرف عرصه‌های منابع طبیعی مازندران توسط صاحب نفوذان به جائی رسید که بعد از دست درازی به جنگل حتی توانسته اند تمامی امکانات جاده ای و نصب دکل برق و ... را به این مناطق ببرند.یکی از مناطقی که چشم زمین خواران رابه خود گرفته است و باعث دست درازی آنها به مراتع و اراضی غیر مسکونی شد، زمین های جنگلی اجت در روستای ورسک سوادکوه است.

زمین های اجت جزء املاک و در حوزه استحفاظی ورسک محسوب می شود، اجت منطقه ای با کاربری کشاورزی و دامداری است اما برخی افراد متمول و صاحب نفوذ در دستگاه های اداری بخاطر ییلاقی بودن این منطقه در چند سال اخیر به خصوص در سال های 90 و 91 و بدون اخذ مجوز تغییر زمین زراعی به مسکونی از مراجع ذیصلاح و با رانت برخی وزارتخانه ها و ادارات و با ساختن تنها چند خانه ویلایی سعی در تغییر بافت این منطقه کرده اند.

ماجرا از آنجا جالبتر می شود که بدانیم در آخرین سرشماری و در تقسیمات کشوری در سال 90 نامی از اجت به عنوان یک روستا وجود نداشت! و از سوی مسئولان شهرستان سوادکوه در سال 92 منطقه جنگلی اجت خالی از سکنه معرفی می شود و آن را جزء محدوده فرعی ورسک(لاینفک ورسک)اعلام می کنند و فقط کمتر از 5 خانوار بنا به گفته رئیس منابع طبیعی سوادکوه برای چرا بردن دام هایشان از آن استفاده می کردند.

در همان سال 92 انتخابات شورای اسلامی روستای خالی از سکنه اجت! برگزار می گردد و افرادی را از جاهای مختلف به این منطقه جنگلی آورده و در پی آن افرادی نیز به عنوان عضو شورا روستای اجت! معرفی می شوند.

شورا و دهیاری و اهالی روستای ورسک و همچنین فرمانداری سوادکوه مخالف تشکیل شورا در نقطه فرعی روستای ورسک عباس آباد که منابع طبیعی ملی، اراضی مردم و آب شرب منطقه را به نوعی تهدید و تعرض کرده، بودند.اما اعتراضات و نامه نگاری به مراجع ذیصلاح به جایی نرسید.

برای بسیاری از مردم منطقه جای سوال بود که چگونه منطقه ای خالی از سکنه و از چه طریقی آمارسازی شد و کد روستایی گرفته است، سوالی که بعدها به نوعی پاسخ داده شد، افراد صاحب نفوذ با لابی با وزارت کشور و استانداری مازندران و با ارتباط با کانون ثروت و قدرت آنهم بدون اطلاع فرمانداری سوادکوه و شورای اسلامی ورسک توانستند برخلاف جریان و روند قانونی و در سکوت مسئولین استانی برای خود کد روستایی ثبت نمایند!

بعد از ثبت غیر معمول کد روستایی اجت ، این افراد با قطع غیر قانونی درختان منطقه و ساخت و ساز بدون اخذ مجوز از شورای اسلامی ورسک ، ویلاهایی را نه به نام خود بلکه به نام همسران خود ساختند! و با رابطه ای که با برخی مقامات کشوری و استانی داشته اند و با همراهی برخی مسئولین استانی،  دستگاه های دولتی موظف به ارائه خدمات هنگفت برای این منطقه شدند.

اداره راه و ترابری در بحث جاده سازی و آب و فاضلاب در بحث آب رسانی و از همه مهمتر اداره برق هزینه های میلیاردی را بخاطر انتخاب نوع تیر برق و نوع سیمی که برای انتقال برق برای این چند خانواده منتسب به برخی مسئولین در این منطقه متحمل شدند.

اداره برق که دکل های برق فشار قوی را در حریم لوله آب شرب محله ورسک قرار داده بود با اعتراض شدید مردم مواجه شد و اهالی منطقه با تجمع در مقابل اداره برق مانع از ادامه کار دستگاه ها و ماشین آلات این اداره شدند.

خوش خدمتی اداره برق به ویلاهای افراد صاحب نفوذ و غیر بومی در این منطقه تا بدانجا رسید که برای سکونت چند روزه خانواده های مسئولین که تعداد آن ها در مجموع به 20 نفر هم نمی رسید از گرانترین نوع کابل انتقال برق(کابل های خود نگه دار) استفاده نمود که بنا به نظر برخی کارشناسان این مقدار دکل برق و سیم های خودنگه دار برای مناطقی با جمعیت حدود 7000 نفر استفاده می شود نه برای استفاده 20 نفر که تنها برای تفریح و برای چند روز و یا چند هفته از برق آن استفاده می کنند.

اما بشنوید از نتیجه مقابله با بی قانونی انجام گرفته در ورسک: این ماجرا برای دهیار ورسک نتیجه خوبی در بر نداشت و با فشاری که از سوی افراد ذینفع این قضیه به مسئولین مربوطه آورده شد جلسه کمیته انضباطی دهیاران شهرستان سوادکوه در تاریخ 26 اسفند ماه سال 92 برگزار شد و دهیار روستای ورسک بدلیل پیگیری و دفاع از بیت المال و اعتراض به برخی بی قانونی ها و عدم صدور پروانه ساختمانی برای افراد ذینفع رای به عزل وی از دهیاری ورسک صادر شد.

 


منبع : بلاغ
برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر شنبه 16 فروردین 1393 - 23:40
  اکبر آبادی

  منبع خبر مازند نومه

  2 0
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 20 فروردین 1393 - 17:23
  سرباز اقا

  سرباز اقا کل سوادکوه باید مرد باشن و پشت دهیار ورسک بایستند نباید اجازه بدیم دهیار ورسکو عوض کنن شنیدم اقای مرادی فرمانده پایگاه مقاومت ورسکه و همچنین مداح و قاری برجسته شهرستانه برای نظام واقعا زحمت کشیده حقش نیست این برخورد باهاش بشه کار دولتی ک بهش ندادن هیچ برای دفاع از بیت المال برکنارشم کردن تا حالا میگفتیم امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه الان باید بگیم اقای مسئول............هیچ غلطی نمیتونی بکنی البته قانونی نمیتونین عباس مرادی رو برکنار کنین اوووووووووه یادم نبود ک بعضی از مسئولین از قانون کشورمون پیروی نمیکنن باید دولت تدبیر و داز اوه نه ببخشید تدبیر و امید کلاس احکامم برای این مسئولین بزاره

  1 1
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 20 فروردین 1393 - 17:23
  سرباز اقا

  حاج همت: ما از شهید دادن نمیترسیم،ولی از این میترسیم که خدای ناکرده روزی این خونها به ناحق ریخته شود وما خدای ناکرده،تزلزلی در راه مان و استقامت مان و در توانمان پیدا شود که انشاءالله این نباشد.

  1 0
دیدگاه شما در مورد : اراضی اجت پشت قباله زمین خواران صاحب نفوذ / دهیار ورسک بدلیل جلوگیری از زمین خواری عزل شد

اراضی اجت پشت قباله زمین خواران صاحب نفوذ / دهیار ورسک بدلیل جلوگیری از زمین خواری عزل شد

 • پربازدیدترین ها