سه شنبه 26 دی 1396 17:01:19

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 38230

تاریخ انتشار : 13/01/1395 - 08:31

گردشگری حلال؛ برگ برنده ایران در برابر تحریم‌های آمریکاست

استفاده ایران از "گردشگری حلال" و جذب گردشگر مسلمان که در سال 145 میلیارد دلار گردش مالی دارد، علاوه بر مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا و کسب منافع سرشار اقتصادی، می‌تواند فرهنگ ایرانی-اسلامی را اشاعه داده و در مثبت نمودن تصویر ذهنی مسلمانان جهان از ایران مفید باشد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، صنعت گردش‌گری ایران برای دور زدن تحریم جدید آمریکا نیازمند استفاده از یک کارت دیگر در بازی است که استفاده از ظرفیت «گردش‌گری حلال» همان کارت برنده ایران خواهد بود. مسافرت مسلمانان در سال 145 میلیارد دلار گردش مالی دارد و ایران می‌تواند با تغییر جهت بازار از اروپا به سمت منطقه غرب آسیا (خاورمیانه)، آسیای مرکزی و منطقه قفقاز اقدام به جذب توریست‌های مسلمان آن مناطق کند تا اثر اقتصادی قانون جدید ضدایرانی دولت آمریکا خنثی گردد و همچنین فرهنگ گردش‌گر مسلمان بیشتر به فرهنگ ایرانی - اسلامی مردم کشور ما نزدیک‌تر است تا توریست‌های کشورهای اروپایی.

در قانون اخیر آمریکا هر فردی با هر نوع موقعیت شغلی یا اجتماعی که تابعیت یکی از این 38 کشور (به‌طور عمده کشورهای اروپایی) را داشته باشد، در صورت یک بار سفر به ایران از عدم نیاز به دریافت ویزا برای سفر به آمریکا محروم می‌شوند که در نتیجه به احتمال زیاد این افراد قید سفر به ایران را خواهند زد.این در حالی است که براساس گزارش سازمان جهانی جهان‌گردی، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی جهان و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را برای جذب گردش‌گر، دارا است. 


در قانون اخیر آمریکا هر فردی با هر نوع موقعیت شغلی یا اجتماعی که تابعیت یکی از این 38 کشور (به‌طور عمده کشورهای اروپایی) را داشته باشد، در صورت یک بار سفر به ایران از عدم نیاز به دریافت ویزا برای سفر به آمریکا محروم می‌شوند که در نتیجه به احتمال زیاد این افراد قید سفر به ایران را خواهند زد

گردش‌گری یا توریسم انواع مختلفی مانند تفریحی، درمانی، علمی، فرهنگی، ورزشی، مذهبی و زیارتی و سایر دارد که گونه جدیدی نیز به آن اضافه شده است به نام «گردش‌گری حلال» که این ظرفیت جدید می‌تواند خلأ عدم ورود گردش‌گران اروپایی به ایران را پر کند.

این نوع از گردش‌گری رشد زیادی در جهان اسلام داشته به‌طوری که حتی شرکت آمریکایی مسترکارت در همکاری با شرکت موسسه کرسنت (رتبه‌بندی حلال) برای اولین‌بار در سال 2011 اقدام به تهیه گزارشی در این رابطه کردند؛ از آن به بعد، این گزارش تحت عنوان «نمایه جهانی مسافرت مسلمانان» شناخته می‌شود که توسط هر دو شرکت تهیه می‌شود. گزارش 2015، تحلیل جامعی از وضعیت سفرهای جهانی مسلمانان است. این گزارش شامل محبوب‌ترین مقاصد است و راهنمایی‌هایی را در خصوص محیط‌های امن ارائه می‌دهد.

بسیاری از مسلمانانی که در جهان اسلام به ویژه در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه)، آسیای مرکزی و منطقه قفقاز زندگی می‌کنند، می‌تواند بازار هدف ایران برای جذب توریست باشند، چرا که مردم این کشورها شامل قانون جدید آمریکا نمی‌شوند و از طرفی به علت نزدیکی آنها به کشور ما و همچنین ارزان بودن گردش در ایران، احتمال جذب آنها بیشتر است.

گردش‌گری حلال، برگ برنده ایران در برابر تحریم‌های آمریکا است/// در حال ویرایش
بسیاری از مسلمانانی که در جهان اسلام به ویژه در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه)، آسیای مرکزی و منطقه قفقاز زندگی می‌کنند، می‌تواند بازار هدف ایران برای جذب توریست باشند، چرا که مردم این کشورها شامل قانون جدید آمریکا نمی‌شوند و از طرفی به علت نزدیکی آنها به کشور ما و همچنین ارزان بودن گردش در ایران، احتمال جذب آنها بیشتر است

 

گردش‌گری حلال چیست؟

نزدیک به یک دهه از پیدایش رسمی مفهومی به نام گردش‌گری حلال می‌گذرد؛ سازمان جهانی جهان‌گردی، «گردش‌گری حلال» یا Halal tourism"" را محصول جدیدی از صنعت گردش‌گری دانسته که برنامه‌های تفریحی و گردش‌گری ویژه‌ای را برای مسلمانان تدارک می‌بیند. به این معنا که مسلمانان از هر کشوری که باشند، مایلند در برنامه‌های تفریحی و سفرهای خود به آداب شرعی عمل کنند.

شرکت‌هایی که تصمیم به برگزاری تورهای حلال می‌گیرند، نسبت به ثبت نام مسافران خود در هواپیماهایی توجه دارند که ازصرف الکل و گوشت خوک خودداری می‌کنند و مکان‌های ویژه نماز و نیز نسخه‌هایی از قرآن کریم دراختیار مسافران خود قرار می‌دهند، و مسافران زن و مرد را از هم جدا می‌کنند. از رستوران‌هایی استفاده می‌کنند که غذای حلال و ذبح شرعی در آنها صورت می‌گیرد و یا در هتل‌هایی که مشروبات الکلی سرو نمی‌کنند، برای مسافران مسلمان اتاق رزرو می‌کنند. همچنین در این هتل‌ها برای زنان و مردان استخرهای شنای جداگانه در نظر گرفته و در طول سفر اوقات شرعی اعلام و برای آن برنامه‌ریزی می‌شود.


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : گردشگری حلال؛ برگ برنده ایران در برابر تحریم‌های آمریکاست

گردشگری حلال؛ برگ برنده ایران در برابر تحریم‌های آمریکاست