چهار شنبه 27 دی 1396 23:41:15

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 38157

تاریخ انتشار : 09/01/1395 - 09:31

ورزش زنان ایران در سالی که گذشت

بانوان ورزشکار ایران در سال 94 بار دیگر ثابت کردند که توانایی و شایستگی زیادی دارند و با وجود تبعیض‌های همیشگی عملکرد قابل قبولی داشتند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، ورزش بانوان ایران در سال 94 روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و می‌توان گفت سال موفقی برای بانوان بود. در کل ورزش بانوان در سال ما قبل المپیک نتایج خوبی را به دست آورد. نتایجی که برخی بی سابقه بود. در این سال زهرا نعمتی با کسب سهمیه المپیک و پارالمپیک نام خود را در ورزش ایران جاودانه کرد.

بانوان ایران با وجود کمبود امکانات و تبعیض‌های همیشگی که میان آن‌ها و مردان وجود دارد بازهم خوش درخشیدند و به معنای واقعی ثابت کردند که درمحدودیت‌ هم می‌توان موفق بود.

عملکرد بانوان در سال 94 بار دیگر به مسئولان ورزش ایران نشان داد که برای کسب رده های مناسب در رقابت های بین المللی می‌توان روی بانوان هم حساب کرد.

هرچند بدون دادن امکانات و توجه لازم به بانوان آن ها نمی‌توانند مسیر دشوار پیش رو را طی کنند.

سال 95 در کل ورزش ایران اهمیت زیادی دارد چرا که المپیک و پارالمپیک مهم‌ترین بازی‌های ورزشی بین المللی در این سال برگزار می‌شود. در فاصله باقی مانده تا آغاز این بازی‌های وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک باید توجه لازم را به بانوانی که کسب سهمیه کرده‌اند انجام بدهد چرا که تمام بانوان ورزشکار ثابت کرده اند که توانایی و شایستگی زیادی دارند. عملکرد برخ از رشته‌های ورزشی بانوان در سال 94 را به شرح زیر است:

فوتسال
یکی از مهم ‌ترین اتفاق‌های ورزشی سال 94 قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان ایران در اولین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا بود. شاگردان فروزان سلیمانی در تیم ملی موفق شدند با شکست ژاپن در فینال این رقابت‌ها به مقام قهرمانی آسیا برسند.

این اولین قهرمانی تیم‌های ملی بانوان ایران در یک تورنمنت‌ مهم بین المللی بود.

درخشش بازیکنان تیم ملی در این مسابقه ها و هم‌چنین تورنمنت‌جهانی گواتمالا باعث شد فرزانه توسلی و فرشته کریمی جزو 10 دروازه بان و بازیکن برتر سال فوتسال زنان جهان قرار بگیرند.

شطرنج
مهم ترین اتفاق در عرصه فکر و اندیشه را سارا خادم الشریعه در رقابت های گرندپری بانوان جهان رقم زد. خادم الشریعه پس از کنار زدن پورکاشیان در رقابت های انتخابی به عنوان نماینده ایران در رقابت های گرندپری شرکت کرد. جوان ترین و دارنده پایین ترین ریتینگ در بین شرکت کنندگان در دور اول مقابل حریفان کاری از پیش نبرد اما در مرحله دوم که در تهران برگزار شد فوق العاده درخشید و توانست تنها با نیم امتیاز اختلاف و تنها یک شکست بی اهمیت در دور پایانی به مقام نایب قهرمانی برسد.

خادم الشریعه به لطف درخشش در این رقابت‌ها توانست خودش را به جمع 40 شطرنج باز برتر جهان برساند. اتفاقی که در تاریخ شطرنج مردان هنوز رخ نداده است.

قایقرانی
تیم ملی آب‌های آرام بانوان در رقابت‌های اندونزی برای کسب سهمیه المپیک تلاش ‌کرد اما به مانند مردان تیم دختران هم ناکام ماند تا تمام نگاه ها به بانوان در تیم ملی روئینگ باشد.

در سال 94 بانوان قایقران ایران به جز حضور در رقابت ها حاشیه هم داشتند. اواخر سال اختلاف نظر فدراسیون و چندتن از بانوان ملی‌پوش آب‌های آرام حرف و حدیث‌های زیادی را ایجاد کرد.

بسکتبال
کار بسکتبال بانوان در سال 94 هم تنها انتظار بود. انتظاری که سال هاست ادامه دارد. همه منتظر بودند تا در سال جدید فدراسیون و هم چنین وزارت ورزش برنامه ای برای تیم ملی بانوان داشته باشد تا بتوانند نظر فدراسیون جهانی بسکتبال را برای دائمی کردن مجوز حضور باحجاب دختران بسکتبالیست در میادین بین المللی جلب کنند.

اردوی آماده سازی در ترکیه یکی از برنامه های فدراسیون بود هرچند به نظر می‌رسد برگزاری چند دیدار تدارکاتی و همچنین اردوی برون مرزی نمی‌تواند نظر فیبا را جلب کند و اجازه دهد که تیم بانوان ایران در رقابت‌های بین المللی حضور داشته باشند.

بدمینتون
تیم ملی بدمینتون بانوان ایران در سال 94 یکی از مهم‌ترین سال‌های خود را پشت سر گذاشت. نگین امیری پور و ثریا آقایی دو ملی پوش ایران نتایج خوبی را در رقابت‌ها انتخابی المپیک گرفتند. با این نتایج امیدها برای کسب سهمیه المپیک توسط بانوان ایران زنده شد اما مصدومیت ناگهانی ثریا آقایی همه چیز را تحت تاثیر قرار داد. تا جایی که امیدها برای کسب سهمیه توسط این دوبانو کمرنگ شد.

پینگ‌پنگ
محجوبه عمرانی، ندا شهسواری و مریم صامت سه ملی پوش پینگ پنگ ایران در روزهای آخر سال در رقابت‌های جهانی مالزی شرکت کردند و موفق شدند برای نخستین بار به دسته دوم پینگ پنگ جهان صعود کنند.

بانوان ایران خود را برای کسب سهمیه المپیک 2016 آماده می کنند و در حال حاضر ندا شهسواری بالاترین شانس برای راه یابی به این بازی‌ها را در اختیار دارد.

سیما لیموچی سرمربی تیم ملی تنیس روی میز بانوان نیز با موفقیت در رقابت‌های جهانی مالزی جایگاه خود به عنوان سرمربی تیم را تثبیت کرد.

دوومیدانی
لیلا رجبی پرتابگر وزنه و رکورددار ملی این ماده در بخش زنان در رقابت‌های جام کازانف موفق شد ورودی رقابت‌ها جهانی و هم چنین اولین سهمیه بانوان ایران را درالمپیک 2016 ریو کسب کند.

دیگر بانوان ایران نیز شرایط خوبی را در سال 94 پشت سر گذاشتند. الناز کمپانی و سپیده توکلی موفق شدند رکوردهای ملی خود را ارتقا بدهند و فرزانه فصیحی نیز رکورد 60 متر را به نام خود ثبت کرد.

در رقابت‌های قهرمانی داخل سالن آسیا تیم ملی دختران ایران دومدال نقره را کسب کرد. سپیده توکلی در ماده پنجگانه و تیم 4 در 400 متر ایران موفق شدند دو مدال را در قطر به نام خود ثبت کنند.

مریم طوسی یکی از ناکام های دوومیدانی ایران بود که به دلیل مصدومیت از شرایط آرمانی خود دور بود و نتوانست عملکرد مناسبی در رقابت های خود داشته باشد.

تکواندو
کیمیا علیزاده امید بانوان برای کسب سهمیه المپیک 2016 ریو ستاره تکواندو بانوان ایران در سال 94 بود. او با وجود شکست در رقابت‌های جهانی روسیه برابر تکواندو کار ژاپنی به مدال برنز رسید تا نامش را به عنوان اولین بانوی مدال اور ایران در رقابت‌های جهانی ثبت کند.

اکرم خدابنده تکواندو کار وزن 73+ کیلوگرم ایران نیز در یونیورسیاد 2015 که در کشور کره جنوبی برگزار شد مدال طلای رقابت‌ها را از آن خود کرد.

دیگر اتفاق مهم سال در تکواندو بانوان را هم کیمیا علیزاده رقم زد. او در گرند پری روسیه موفق به کسب مدال طلا شد. این رقابت‌ها اولین گرندپری بود که بانوان ایران در آن شرکت می کنند. علیزاده در رقابت های گرند پری منچستر هم حاضر بود اما در این مسابقه‌ها حذف شد.

هانیه اخلاقی و فاطمه روحانی نیز در رقابت‌های ارتش های جهان دو مدال برنز را برای کاروان ایران به دست آوردند.

اواخر بهمن ماه نیز مسابقه‌های باشگاه‌های آسیا برگزار شد و فاطمه آقابگلو یک مدال برنز را کسب کند.

کشتی
یکی از خبرهایی که در حوزه بانوان بازتاب بین المللی زیادی داشت راه اندازی کشتی بانوان و هم چنین برگزاری رقابت‌های قهرمانی کشتی با کمربند بانوان آسیا در تهران بود.

اولین نمایش کشتی با کمربند بانوان ایران در کنوانسیون اسپورت آکورد بود که سایت فدراسیون جهانی هم مانور زیادی روی آن داد. در رقابت‌های قهرمانی آسیا در تهران نیز بانوان ایران موفق شدند مقام قهرمانی را در میان 8 تیم خارجی و 2 تیم داخلی به دست بیاورند.

کمیته بین‌المللی المپیک،‌ فدراسیون جهانی و سایت‌های معتبر خارجی خبرهای گوناگونی از آغاز به کار کشتی بانوان ایران داشتند.

کاراته
در رقابت های قهرمانی آسیا که به میزبانی ژاپن برگزار شد حمیده عباسعلی مدال طلا و الهه رضا زاده مدال برنز این رقابت‌ها را کسب کردند.

یکی از مهم ترین اتفاق‌های سال کاراته در رده رده زیر 21 سال رخ داد که زهره برزگر موفق به کسب اولین مدال طلای تاریخ تکواندو بانوان در رقابت‌های جهانی شد.

حمیده عباسعلی در رقابت‌های کاراته وان فرانسه بعد از شکست برابر فرانسه از صعود به نیمه نهایی بازماند اما در شانس مجدد با برتری برابر ایتالیا و دانمارک مدال برنز را به دست آورد.

تیروکمان
یکی از مهم‌ترین اتفاق‌های ورزشی ایران در سال 94 را زهرا نعمتی بانوی ملی پوش تیروکمان ایران رقم زد. او که سابقه کسب مدال طلای پارالمپیک لندن در سال 2012 را دارد از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که به دنبال سهمیه المپیک است. او در رقابت‌های تایلند به هدف خود رسید و موفق شد سهمیه المپیک 2016 ریو را کسب کند. بعد از آن‌هم او سهمیه پارالمپیک را هم کسب کرد.

با این اتفاق او اولین ورزشکار ایرانی شد که هم سهمیه المپیک و هم سهمیه پارالمپیک را به دست می‌آورد.

کمیته ملی المپیک نیز نعمتی را به عنوان پرچمدار کاروان ایران در المپیک ریو انتخاب کرد.

تیراندازی
بانوان تیرانداز ایران در سالی که گذشت عملکرد پرفروغی داشتند. کسب دو سهمیه المپیک در ماده تفنگ ده متر توسط الهه احمدی و نجمه خدمتی تنها درخشش بانوان ایران نبود. گلنوش سبقت اللهی نیز در ماده تپانچه در شرایطی توانست سهمیه ریو را بگیرد که به دلیل نبود فشنگ کمترین میزان تمرین را نسبت به رقبا داشت.

اتفاق مثبت دیگر قرار گرفتن دو تیرانداز ایران در رنکینگ بهترین های دنیا بود. الهه احمدی با اقتدار در صدر جدول بهترین تیراندازان تفنگ 10 متر ایستاد و نجمه خدمتی نیز توانست خودش را به جمع ده نفر برتر برساند. 


منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : ورزش زنان ایران در سالی که گذشت

ورزش زنان ایران در سالی که گذشت