پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 23:43:57

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 37658

تاریخ انتشار : 18/12/1394 - 00:46

برخورد دوگانه با یک موضوع

سفر نکردن به کشورهای حامی تروریسم

منطقه بحران زده غرب آسیا با وجود سران کشورهایی که باعث و بانی چنین وضعیتی هستند، نیازمند عزم مردمی برای مهار آن است. دولت ها به تنهایی نمی توانند اقدامات و تصمیمات خود را اجرا کنند.

 سفر نکردن به کشورهای حامی تروریسم

به گزارش سوادکوه آنلاین، هر ساله و با فرا رسیدن ایام نوروز شاهد حجم وسیعی از سفرهای تفریحی و گردشی به کشورهای خارجی هستیم.سفرهایی که عمدتا به مقصد چند کشور همسایه و با هزینه گزافی صورت می گیرد.

بی شک هیچکس مخالف سفرهای تفریحی و گردشی به کشورهای دیگر نیست زیرا هر انسانی به سفر وتفریح نیاز دارد و مخالفت با انجام اینگونه سفرها غیر عاقلانه خواهد بود، اما بحثی که در این میان مطرح می شود مقایسه این نوع از سفرها با سفرهای زیارتی و مذهبی و باید و نبایدهایی که از سوی عده ای از افراد مطرح می شود.

مسلما در مقام قیاس بردن اینگونه سفرها و تعیین بایدها و نبایدها برای هرکدام از این نوع سفرها امری ناصیح و بیهوده خواهد بود سفرهایی که هریک به منظور و اهداف متفاوتی صورت می گیرد.

مسلما هر انسانی آزاد و مختار است که سرمایه خود را چگونه صرف کند خواه این سرمایه خرج سفرهای تفریحی شود یا صرف سفرهای زیارتی و مذهبی و قطعا ایجاد محدودیت و ایجاد موانع برای برخی سفرها به جز در موارد خاص امری ناصحیح تلقی خواهد شد.

متاسفانه بارها شاهد آن بودیم که سفرهای زیارتی و مذهبی و بعضا تکرار آن توسط افراد هدف انتقادات برخی از منتقدین قرار می‌گیرد، انتقاداتی که در خیلی از موارد از ناحیه قشر به اصطلاح روشنفکر جامعه مطرح می گردد.

افرادی که همواره اولین شعار و اعتقاد اصلی آنها حق آزادی انسان بوده حال این آزادی در مصادیق گوناگون مطرح می شود مثل آزادی بیان و آزادی عمل آیا به زیر سوال بردن و ایجاد محدودیت برای تصمیمات شخصی افراد مصداق مخالفت با آزادی و سلب آزادی های فردی افراد نخواهد بود ؟

آیا از نظر این افراد فردی که تصمیم می گیرد سفری مذهبی داشته باشد و یا بخواهد برای چندمین بار به سفر مذهبی و زیارتی برود  و سرمایه خود را در این راه هزینه کند  حق آزادی و تصمیم گیری نخواهد داشت؟

اما سوالی که در این میان پیش می آید این است که آیا این دوستان به اصطلاح روشنفکر آیا همین شدت از حساسیت که در مورد خرج سرمایه های مالی افراد در سفرهای زیارتی و مذهبی دارند نسبت به سفرهای تفریحی و گردشی  را دارند؟  

اگر دلیل این دوستان در ایجاد محدودیت هایی برای سفرهای زیارتی و به طور اخص سفر به عربستان سعودی تحریم عربستانی ها به بهانه ی حمایت های مادی و معنوی از تروریست ها و سابقه این کشور در مبارزه با شیعه ها و کشتار آنها بوده نمی توان باور کرد که این دوستان آگاهی نسبت به حمایت ها و اقدامات برخی از کشورهایی که مقصد بیشتر سفرهای تفریحی و گردشی هستند مخصوصا ترکیه و امارات نداشت باشند؟!

بی شک اگر عربستان حامی تروریست ها بوده و اقدامات تروریستی زیادی را صورت داده کشورهایی مانند ترکیه و امارات که مقصد بیشتر سفرهای گردشگری بیشتر مردم کشور ما هستند اگر بیشتر از عربستان حامی تروریست ها نباشند کمتر از آنها هم نخواهد بود.

بحث دیگری که دوستان منتقد به بحث سفر های زیارتی و مذهبی به زائرین وارد می کنند مساله یاری رساندن به فقرا و نیازمندان داخل کشور بوده است.آنها با بیان اینکه به جای آن که سرمایه های خود را با سفرهای مکرر به اماکن زیارتی هزینه کنیم دست نیازمندان و فقرای کشور خود را بگیریم و این سرمایه ها را در راه خیر هزینه کنیم.

مطمئنا هرگونه کار خیر و عام المنفه ای پسندیده و نیکو خواهد بود و دعوت و ترغیب به انجام کار خیر و یاری رساندن به نیازمندان هم امری پسندیده خواهد بود اما نکته ای که شاید این دوستان عزیز آن را فراموش کرده اند این است که این عزیزان با چه علم و آگاهی فردی را که به طور مثال  برای چندمین بار به سفر مکه یا عازم سفرهای زیارتی است را متهم به عدم یاری رساندن و دستگیری کردن از نیازمندان می کنند؟

آیا فقط افرادی که قصد این را دارند که به سفرهای زیارتی و مذهبی عازم شوند ملزم به انجام کار خیر و صرف هزینه سرمایه ی خود در دستگیری از مستمندان خواهند بود و بقیه افراد جامعه و آن دسته از افرادی که بارها عازم سفرهای تفریحی و گردشی به کشورهای دیگر هستند و مبالغ کلانی هم صرف این سفرها میکنند از انجام عمل های  خیرخواهانه مستثنی هستند و آیا فقط هزینه کرده سفرهای مذهبی و زیارتی مصداق اسراف و تلف کردن سرمایه و پرکردن جیب تروریست ها خواهد بود  هزینه هایی که دسته ای از افراد جهت تفریح و خوشگذرانی در کشورهایی که همگان از سابقه ی حمایتی آنها در اقدامات و فعالیت های  تروریستی آگاه هستند شامل حمایت و پر کردن جیب تروریست ها و کشورهای  حامی آن نخواهد شد؟

میلاد قربانی-کارشناس مشاوره

 دیدگاه شما در مورد : سفر نکردن به کشورهای حامی تروریسم

 سفر نکردن به کشورهای حامی تروریسم

  • پربازدیدترین ها