یکشنبه 03 تیر 1397 11:58:47

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 37400

تاریخ انتشار : 04/12/1394 - 13:15

کدام مناطق سوریه مشمول آتش‌بس نمی‌شود؟

منابع سوری مناطقی را که شامل آتش‌بس اعلام شده در سوریه از ابتدای ماه مارس آتی نخواهد شد و عملیات ارتش سوریه علیه تروریسم ادامه خواهد یافت،‌ اعلام کردند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، پس از توافقی که میان روسیه و آمریکا برای آتش بس در سوریه از ابتدای ماه مارس آتی به دست آمد، سئوالات متعددی در افکارعمومی درباره ماهیت این عملیات و مناطقی که ‌آتش‌بس در آن اجرا خواهد شد، مطرح شده است به طوری که این توافق تمام مناطقی را که تحت اشغال و سیطره گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره است،‌مستثنی کرده است.

با توجه به جغرافیای نقشه نبردها و مناطقی که درگیری‌ها میان ارتش سوریه و این گروه‌های تروریستی جریان دارد، می‌توان مناطقی را که مشمول توافق آتش‌بس نخواهد شد،‌به شرح زیر خلاصه کرد:

 

 

شهر ادلب و حومه آن، که در اشغال گروه تروریستی جبهه النصره است، پس از آنکه ارتش سوریه پاکسازی حومه شمالی و شمال شرقی لاذقیه را تکمیل کرد، پیش بینی می‌شود ارتش به سوی حومه ادلب از منطقه جسرالشغور پیشروی کند، جسرالشغور یکی از مهمترین دژهای تروریست‌ها در اطراف شهر ادلب است و آزادسازی آن، زمینه عملیات گسترده برای آزادسازی ادلب را فراهم خواهد کرد، بنابراین آتش بس مذکور هرگز شامل ادلب نخواهد شد.

شهر الرقه دژ اصلی گروه تروریستی داعش در سوریه هم مشمول آتش‌بس نخواهد شد، چرا که ارتش سوریه با همکاری همپیمانان خود برای عملیات نظامی گسترده در حومه این شهر آماده می‌شود، عملیاتی که از حومه شمال شرقی حماه به ویژه از جاده اثریا به الرقه آغاز می‌شود.

 

 

شهردیرالزور در شمال شرقی سوریه هم مشمول آتش‌بس نخواهد شد به طوری که عملیات نظامی ارتش به ویژه در اطراف آن که شاهد فعالیت تروریست‌های داعشی است،‌ادامه خواهد یافت، بنابراین عملیات در این مناطق ادامه دارد و همچنین حملات هوایی روسیه به مخفیگاه‌ها و مواضع تروریست‌ها در داخل شهر هم ادامه می‌یابد،‌همچنانکه عملیات ارتش سوریه و نیروهای کُردی در اطراف شهر الحسکه که شاهد حضور تروریست‌های داعشی است،‌متوقف نخواهد شد.

نیروهای ارتش سوریه و گروه‌های دفاع مردمی به عملیات خود در حومه شرقی حمص تا شهر باستانی تدمر هم که شاهد فعالیت گروه‌ تروریستی داعش است،‌ادامه خواهند داد و در نتیجه این حق ارتش سوریه است که به پیشروی خود برای پاکسازی این مناطق ادامه دهد، ارتش برای آزادسازی نقاط استراتژیکی جدید میان شهرک‌های مهین و القریتین تلاش و برای نبرد آزادسازی تدمر آماده می‌شود.

برخی مناطق حومه دمشق هم مشمول توافق آتش بس نخواهد شد از جمله وادی بردی و التل و برخی نقاط داخل غوطه شرقی و محله‌های جنوبی دمشق که شاهد فعالیت تروریست‌های داعشی و جبهه النصره است.

 

در جنوب سوریه هم در صورت شکست  توافقی که از سوی ساکنان برای انجام آشتی ملی بزرگ در داخل شهر درعا و حومه آن به منظور تسلیم افراد مسلح و آزادی بازداشت شدگان و بازگشت زندگی عادی به این مناطق ارائه شده،‌ ارتش سوریه می‌تواند به عملیات نظامی خود به شکل طبیعی با حمایت همپیمانان با توجه به حضور گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره در برخی مناطق درعا  ادامه دهد.

اما منطقه بسیار جنجال‌برانگیز در توافق آتش بس، حومه‌های شهر حلب در شمال سوریه است در صورتی که حومه شرقی حلب که گروه تروریستی داعش در آن فعالیت می‌کند، و برخی بخش‌های حومه شمالی از آتش بس مستثنی شود، انتظار می‌رود که عملیات نظامی در حومه شمالی حلب که در نزدیکی مرزهای ترکیه است، متوقف شود، البته پیش‌بینی‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که توافق آتش بس با هدف خارج کردن  ترکیه از بن بستی حاصل شده که ترکیه در آن به سر می‌برد،‌چرا که ترکیه قصد دخالت زمینی در سوریه را داشته تا از پیشروی ارتش و یگان‌های کردی در مناطق نزدیک مرزها جلوگیری کند.

بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه ال پائیس اسپانیا از آمادگی دولت این کشور برای آتش بس به شرطی که مورد سوء استفاده  تروریست‌ها قرار نگیرد، خبر داده بود.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : کدام مناطق سوریه مشمول آتش‌بس نمی‌شود؟

کدام مناطق سوریه مشمول آتش‌بس نمی‌شود؟

  • پربازدیدترین ها