شنبه 02 تیر 1397 02:53:05

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخ و فرهنگ سوادكوه
چاپ

کد خبر : 37297

تاریخ انتشار : 30/11/1394 - 12:27

گزینش کاندیداهای برتر

شاخصه‌های نماینده اصلح مجلس چیست؟

شاخصه‌های ارزشی متعددی برای گزینش کاندیداهای برتر وجود دارد که بخشی از آنها جنبه قانونی داشته و برخی عرفی هستند.

شاخصه‌های نماینده اصلح مجلس چیست؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، در آستانه انتخابات، شاخصه‌های ارزشی متعددی برای گزینش کاندیداهای برتر وجود دارد که بخشی از آنها جنبه قانونی و رسمی داشته و برخی از آنها نیز در ردیف مواردی قرار می گیرد که به شکل عرفی و اجتماعی و در قالب قوانین نانوشته، وضع شده و مختص جامعه اسلامی و بعضا ایرانی است. 

 
در فرهنگ عمومی کشور ما، سیادت و منتسب بودن به خاندان عصمت و طهارت(ع) یک افتخار است، طلبگی و در کسوت روحانی بودن یک ارزش محسوب می‌شود، قرار داشتن در ردیف نام‌آوران و قهرمانان ملی به‌خصوص دانشمندان و نخبگان علمی و همچنین قهرمانان ورزشی و چهره‌های شاخص هنری، محبوبیت و اقبال عمومی را به همراه دارد و برخورداری از تحصیلات عالی هم یک معیار مهم در انتخاب افراد به حساب می‌آید. 
 
علاوه بر این موارد، گاهی نسبت‌های فامیلی معیار انتخاب تلقی می‌شود و یا حرمت نان و نمکی که با دیگران خورده‌ایم مبنای انتخاب ما قرار می‌گیرد، بی‌شک تمام این موارد نکات مثبتی هستند که می‌توانند در تصمیم‌گیری برای انتخاب فرد موردنظر به ما کمک کنند، اما در نظر گرفتن این ویژگی‌ها آنگاه صحیح، ارزشمند و با تأثیرگذاری مطلوب توأم است که با تعهد نسبت به موضوع انتخاب ما همراه باشد. 
 
از سوی دیگر، انتخاب افراد وقتی با خسارت همراه است که وعده و وعید برخی کاندیداهای فرصت‌طلب که با اتکا به دارائی‌های بعضا نامشروع خود و یا دیگران، قصد فریب مردم را دارند، مبنا و معیار انتخاب ما قرار گیرد، یا کسانی که برای سوء‌استفاده از موقعیت احتمالی خود در آینده کیسه دوخته‌اند و حاضرند منافع و مصالح کشور و ملت را فدای اهداف و منافع حزبی و جناحی و به‌ویژه اهداف و منافع فردی و شخصی خویش کنند. 
 
البته قطعا ممکن است، در بین کاندیداها افراد صاحب ثروتی نیز پیدا شوند که تمام اموال خود را از راه کاملا مشروع و قانونی کسب نموده و از تعهد، تخصص و سایر شایستگی‌های قانونی و عرفی لازم برای تصدی موقعیت مورد نظر نیز برخوردار باشند که طبیعتا می‌توانند در فهرست انتخاب ما قرار گیرند.

با این‌حال مسلماً مسئول و نماینده‌ای می‌تواند با کارآمدی و کارایی بیشتری عمل کند که خود از قشر محروم و یا متوسط جامعه باشد.

بدیهی است که خطرناک‌ترین گروه در بین اشخاص فاقد صلاحیت، افرادی هستند که بدون شناخت کافی از اصول و مبانی اسلامی و بدون توجه به نقاط مثبت و دستاوردهای انقلاب، در یک قضاوت ناجوانمردانه و ناعادلانه ناتوانی، خیانت، کم‌کاری و یا ضعف برخی مدیران و کارکنان ناکارآمد در دستگاه‌های مختلف دولتی و غیردولتی را به حساب نظام نوشته‌ و با سیاه‌نمایی و شایعه پراکنی، نظام اسلامی را مقصر جلوه می‌دهند.
 
الغرض؛ انتخابات چنانچه به شکل صحیح، درست و اصولی از سوی کاندیداها، مردم و دستگاه اجرایی انجام شود، قطعا متضمن کسب اهداف تعیین‌شده برای دست یافتن به جایگاه شایسته و موردنظر در منطقه و جهان خواهد بود و می تواند از میزان نابسامانی‌ها و ناهنجاری‌های پنهان و آشکار در جامعه بکاهد.

منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : شاخصه‌های نماینده اصلح مجلس چیست؟

شاخصه‌های نماینده اصلح مجلس چیست؟

  • پربازدیدترین ها