دوشنبه 04 تیر 1397 07:00:08

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 37261

تاریخ انتشار : 29/11/1394 - 11:15

بیـــــــــــــــــمار‌ی‌ای که علامت ندارد

یک فوق‌تخصص قلب و عروق با بیان اینکه بیماری کرونر قلبی هیچ علامت قابل مشاهده‌ای ندارد‌، گفت: استعمال سیگار بزرگ‌ترین عامل خطر برای ایست ناگهانی قلبی است.

بیـــــــــــــــــمار‌ی‌ای که علامت ندارد

به گزارش سوادکوه آنلاین، یک فوق‌تخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه بیماری کرونر قلبی هیچ علامت قابل مشاهده‌ای ندارد‌ و آسیب جدی به سرخرگ‌ها وارد می‌شود و موجب محدود شدن جریان خون به قلب می‌شود، اظهار داشت: این یعنی مسدود شدن کامل یک سرخرگ خون‌رسان به قلب که منجر به حمله قلبی ناگهانی می‌شود.

پرهیزگار با بیان این مطلب که پیشگیری کم‌هزینه‌تر و آسان‌تر از درمان است، گفت: هر شخصی اگر از یک رژیم غذایی سالم پیروی کند، دچار بیماری‌های خطرناک نمی‌شود.

ابن فوق‌تخصص قلب و عروق در ادامه افزود: تغذیه سالم نقش مهم و اساسی را در سلامت افراد ایفا می‌کند؛ خیلی از افراد با داشتن یک تغذیه سالم و مناسب به‌راحتی جلوی بیماری‌هایی را که رابطه مستقیم با تغذیه افراد دارند، می‌گیرند.

وی تصریح کرد: بیماری کرونر قلبی به‌صورت مشکلاتی از قبیل دردهای آنژینی و انفارکتوس (حمله قلبی) بروز می‌کند، اما آنچه که قابل تأمل بوده، این است که مسبب بروز این بیماری قلبی، تشکیل تدریجی رسوب‌های چربی یا «پلاک‌ها» در لایه داخلی دیواره سرخرگ‌ها است؛ درواقع این رسوب‌ها سبب محدودکردن عبور خون می‌شوند که این پدیده را تصلّب شرایین یا سخت شدن رگ‌ها (آترواسکلروز) می‌نامند.

پرهیزگار، ادامه داد: بیماری کرونر قلبی هیچ علامت قابل مشاهده‌ای ندارد‌.

وی افزود: می‌توان به‌راحتی با روش‌های متداول از تصلب شرایین پیشگیری کرد؛ کاهش فشارخون، دریافت رژیم غذایی کم‌چربی، کاهش وزن اضافی و ترک سیگار را می‌توان از جمله موارد اصلی پیشگیری برشمرد.

استعمال سیگار بزرگ‌ترین عامل خطر برای ایست ناگهانی قلبی است

این فوق‌تخصص قلب و عروق با بیان این مطلب که افراد می‌توانند در طول زندگی با اجرای دستوراتی که هیچ هزینه‌ای برای آنها نخواهد داشت جلوی ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری قلب را بگیرند، تصریح کرد: نکشیدن سیگار یکی از همین عوامل است؛ خطر بیماری‌های قلبی در افراد سیگاری، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است که بزرگ‌ترین عامل خطر برای ایست ناگهانی قلبی است.

پرهیزگار، بالا بودن سطح کلسترول خون را یکی از عوامل خطرساز در ابتلا به بیماری‌های قلبی عنوان کرد و به بسیج پزشکی گفت: میزان کلسترول تحت تأثیر سن، تغذیه و غیره قرار می‌گیرد و افراد باید مرتب کلسترل خون خود را چک کنند تا خدای نکرده برایشان مشکلی پیش نیاید.

وی با اشاره به اینکه افزایش فشار خون کار قلب را زیاد می‌کند، تصریح کرد: این موضوع موجب بزرگی قلب و ضعیف شدن آن در مدت زمان طولانی می‌شود و خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد؛ هنگامی که افزایش فشار خون با وزن نامناسب، کشیدن سیگار و دیابت همراه باشد، خطر سکته قلبی و مغزی افزایش بیشتری می‌یابد و افراد باید مراقب این موارد باشند.

این فوق‌تخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی افراد هرچه باشد، با کمک موارد گفته شده می‌‌توانند تغییرات مثبتی را در سلامت قلب خود ایجاد کنند، البته موارد ذکرشده بالا برای اشخاصی که دچار بیماری قلبی هم هستند مفید است، اگر فردی دچار بیماری قلبی هم باشد باید بداند که کنترل آن امری بسیار مهم است؛ تغذیه سالم، فعالیت بدنی مناسب و منظم و داشتن وزن مناسب نیز بسیار می‌تواند به سلامت افراد کمک ‌کند و از وخامت وضعیت آن‌ها کم می‌کند.


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : بیـــــــــــــــــمار‌ی‌ای که علامت ندارد

بیـــــــــــــــــمار‌ی‌ای که علامت ندارد

  • پربازدیدترین ها