جمعه 01 تیر 1397 13:55:31

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 37252

تاریخ انتشار : 29/11/1394 - 08:14

چرا حملۀ ترکی-عربی به سوریه «شِبه‌محال» است؟

افسران بازنشسته ترک تاکید کردند که ارتش ترکیه مجری آرمان‌های دولت‌ها و احزاب نیست، بلکه به اعتقاد خود مبنی بر عدم تجاوز به خاک کشورهای همجوار پایبند است.

به گزارش سوادکوه آنلاین، کارشناسان معتقدند که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، با کمک دستگاه اطلاعات این کشور، یک نیروی نظامی برای حملات فرامرزی تشکیل داده تا اعتقاد ارتش این کشور مبنی بر حمله نکردن به کشورهای همجوار را "دور" بزند.

"اسماعیل حقی" ژنرال بازنشسته ارتش ترکیه در گفت وگو با شبکه العالم، با بیان این که گلوله باران اراضی سوریه از سوی ترکیه برخلاف قانون اساسی ترکیه و عرف بین الملل است، گفت: دخالت زمینی مشترک ترکیه و سعودی در سوریه امری بسیار دشوار و تقریباً محال است، زیرا در این صورت روسیه بی کار نمی نشیند و از ارتش سوریه حمایت خواهد کرد.

ناظران عقیده دارند که ادعاهای اردوغان مبنی بر این که اشتباهِ "عدم همراهی با آمریکا" در حمله به عراق را دیگر در سوریه تکرار نخواهد کرد، تنها جنبه تبلیغاتی و رسانه ای دارد، به ویژه آن که این بار آمریکا هم قاطعانه با دخالت ترکیه در سوریه مخالف است.

"رفیق آر یلماز" نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در پارلمان این کشور به العالم گفت: دولت حزب عدالت و توسعه و رژیم سعودی، گروه های تروریستی فعال در سوریه را، یک ارتشِ تحت مالکیت خود می دانند و به همین علت هرگونه شکست و خسارت این گروه ها در سوریه، به مثابه شکست ارتش این دو کشور است.

وی افزود: 5 سال است که عربستان، قطر و ترکیه به صورت نامحدود از این گروه ها حمایت می کنند و تهدیدات اخیر سعودی و ترکیه در رسانه ها درباره دخالت نظامی مستقیم در سوریه نیز، در واقع به دستور اربابان دو کشور صورت گرفته است.

ناظران سیاسی معتقدند که عقیده و باور ارتش ترکیه، اجازه نمی دهد که نیروهای این ارتش وارد اراضی کشورهای همجوار شوند و به همین علت اردوغان درصدد دور زدن ارتش و تشکیل نیرویی متشکل از عناصر اطلاعاتی برای دخالت در سوریه برآمده است؛ اما این نیرو توان حمله زمینی کارآمد ندارد و تنها قادر به عملیات محدود و موقت است.


منبع : العالم
دیدگاه شما در مورد : چرا حملۀ ترکی-عربی به سوریه «شِبه‌محال» است؟

چرا حملۀ ترکی-عربی به سوریه «شِبه‌محال» است؟

  • پربازدیدترین ها