پنج شنبه 28 دی 1396 15:08:33

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 37106

تاریخ انتشار : 19/11/1394 - 09:35

تعامل ایران و اتریش در زمینه هوافضا

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از همکار ی ایران و اتریش در زمینه حمل و نقل ریلی، هوا فضا، حمل و نقل بر پایه کارگروه‌های تخصصی و صندوق سرمایه گذاری مشترک تبادل فناوری خبرداد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، سورنا ستاری، در مراسم دیدار «کریستین بوخمان»، وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت اشتایر مارک اتریش، با اشاره به افق روشن پیش روی تعاملات دو کشور بر مبنای فناوری گفت: ظرفیت‌های همکاری علمی، فناوری و اقتصادی دو کشور بر اساس توانمندی‌ها و سرمایه‌های انسانی دو طرف  است.

وی با اشاره به این که توانمندی‌های انسانی و فناوری ایران، بستر خوبی برای حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی است، اظهار کرد: ایران و اتریش بر همین اساس می توانند همکاری خوبی را در دوره جدید پس از تحریم، بر اساس فناوری و شرکت‌های فعال حوزه های گوناگون دو کشور ایجاد کنند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، توانمندی کشور در تربیت نیروی انسانی متخصص را چهره دیگر ایران در مقابل چهره متکی به نفت و منابع زیر زمینی دانست و افزود: توانمندی و ظرفیت حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران به دلیل منابع نفتی آن نیست بلکه برای سرمایه‌ ارزشمند انسانی آن است که در کشور حضور می یابند به طوری که رتبه سوم جهانی در تربیت فارغ التحصیلان دانشگاهی، تعداد قابل توجه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی نشان دهنده این ظرفیت بالاست.

وی افزود: فعالیت شرکت های توانمند ایران در حوزه فناوری‌های راهبردی همچون زیست فناوری، نانو فناوری، اطلاعات و ارتباطات، هوایی و فضایی، زمینه‌های عالی برای همکاری فناوری دو کشور و بازاری مناسب به منظور سرمایه‌گذاری، تبادل فناوری توسط هردوطرف است .

ستاری همچنین ظرفیت مناسب فناوری اطلاعات و ارتباطات را یکی دیگراز بسترهای مناسب سرمایه گذاری برشمرد و افزود: وجود بیش از ۴۵ میلیون کاربر تلفن های همراه هوشمند بازار ۶۰ میلیارد دلاری را در اختیار شرکت‌ها قرار داده است که شرکت های ایرانی نقش قابل توجهی در این حوزه دارند.

معاون علمی و فناوری ضمن پیشنهاد همکاری در بخش ریلی و حمل و نقل، هوافضا، آمادگی این معاونت را برای فراهم‌سازی زمینه استمرار همکاری های بین المللی بر پایه کارگروه‌های تخصصی و صندوق سرمایه گذاری مشترک تبادل فناوری اعلام کرد.

دربخش دیگری از این دیدار وزیر اقتصاد، گردشگری و فرهنگ ایالت «اشتایر مارک» اتریش، آمادگی این کشور برای تعامل باجمهوری اسلامی ایران بر مبنای سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک شرکت‌های دانش بنیان در زمینه‌های یاد شده اعلام کرد و گفت: واقف هستیم که ظرفیت‌های ایران از جمله بازار اقتصادی و نیروی انسانی تحصیل کرده، فرصتی مغتنم برای همکاری‌های دوجانبه خواهد بود و حضور اتریش در ایران بر پایه همکاری های اقتصادی و فناوری شکل خواهد گرفت.

بوخمان با اشاره به تمایل هیات اتریشی برای همکاری و سرمایه گزاری در مجموعه های عملی و فناوری ایران همچون پارک فناوری پردیس زیرساخت های مناسب توسعه فناوری در ایران را مناسب ارزیابی کرد و گفت : فارغ التحصیلان، جوانان و مهندسان دو کشور در موضوع همکاری های دانشگاهی و اقتصادی دو طرفه بسیار حائز اهمیت هستند.

وی افزود: همکاری ایران و اتریش با شرکت‌AVL در خصوص طراحی و ساخت موتورهای ماشین های سواری، نمونه موفق از همکاری‌های علمی و فناوری است.

در ادامه این دیدار محمود شیخ زین الدین، معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری با اشاره به ظرفیت‌های ایران در همکاری های دو کشور، به پیشینه تعامل مناسب ایران در روابط با کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت: روابط موفق و ایران و کشورهای یک زمینه بسیار خوب ادامه همکاری هاست.

شیخ زین الدین به جهش قابل اعتنای ایران در عرصه فناوری اشاره کرد و گفت: شاید تا ده سال پیش، ایران آمادگی چندانی برای حضور در عرضه تولید محصولات فناوری نداشت، اما اکنون ایران کشور یکی از ظرفیت‌های در توسعه و ارائه محصولات دانش بنیان دارای توانمندی قابل توجهی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های ایرانی بسیاری هستند که امادگی دارند تا بخشی از همکاری اقتصادی و فناوری این کشور با کشورهای اروپایی باشند این امکان برای اغلب شرکت های اروپایی وجود دارد که بتوانند نقش توسعه دهنده و تولید کنندگی فناوری‌های اروپایی بر اساس بازار بزرگ آن باشند.

در ادامه این نشست ، تعدادی از مدیران اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای ایران و اتریش، توانمندی و زمینه‌های تمایل به همکاری خود را ارائه کردند.


منبع : مهر
دیدگاه شما در مورد : تعامل ایران و اتریش در زمینه هوافضا

تعامل ایران و اتریش در زمینه هوافضا